Jaroslav-Valečka

Výstava Jaroslav Valečky – Theatrum mundi v galerii Art Praha

 Ve své výstavě Theatrum mundi představuje malíř okolní svět a lidský život jako divadelní hru.

Tváře jsou často stylizované jako masky, postavy jako loutky. Výjevy v krajinách Jaroslav Valečka režíruje jako uzavřený děj, do něhož nelze vstoupit. Ve svých obrazech často pracuje s příběhy, které sám zažil jako dítě. Můžeme se setkat s myslivcem, co se oběsil z nešťastné lásky na posedu, s chlapci, kteří marně hledali poklad na zdevastovaném německém hřbitově, s dětmi, co si hráli v rozbořeném sudetském statku a mnoha dalšími.

Lapidární výraz i výjev situace, romantizující charakter a expresivní modulace barev podtrhuje a podmiňuje nostalgii výjevu. Baladicky se rozehrává světlem, které je konejšivým domovem lidské duše. V krajině, kde kráčela historie a zůstal po ní tíživý pocit.

Jaroslav Valečka (*1972), člen mezinárodního stuckistického hnutí, je absolventem ateliéru Jiřího Sopka na pražské Akademii výtvarného umění a na kulturní scéně se pohybuje od poloviny devadesátých let. Během své pětadvacetileté činnosti si vytvořil poutavý umělecký styl, pro nějž čerpá podněty z jemu blízkých severočeských Sudet, které jsou pro něj svého druhu panoptikem a zároveň i věčnou inspirací. Záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou. Programově se vrací k nízkým formám kultury, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány. Je autorem mnoha úspěšných výstav jak u nás (Galerie Václava Špály v Praze, Alšova jihočeská galerie), tak i v zahraničí (Red gate gallery v Londýně, Twenty-six galerie ve Vídni). O jeho tvorbě bylo vydáno několik českých i zahraničních publikací. Jeho dílo bylo opakovaně draženo ve věhlasné aukční sini Sotheby´s a je rovněž jedním ze dvou českých autorů zařazených do publikace Movements in art after 1945 od legendy britské kunshistorie Edwarda Lucien-Smithe.

V galerii Art Praha jsou představeny práce za poslední čtyři roky. Výstavu 28. 3. 2023 v 18.00 hodin zahájila vernisáž za účasti autora a kurátorky Jolany Pastor.

Výstava Theatrum mundi bude k vidění do 20. 4. 2023, v otevírací době: pondělí – pátek: 10:00 – 18:00 v Galerii ART Praha, Staroměstské náměstí 20/548, Praha 1

Zdroj včetně ©fota ČTK, LJM