Padělky

Za mobilní telefony platil filmovou rekvizitou v podobě falešných bankovek

Detektivové osmého oddělení krajské hospodářské kriminálky v uplynulých dnech dopadli podezřelého muže, který koncem října minulého roku koupil dva mobilní telefony iPhone za bezmála osmdesát tisíc korun.

Na tom by nebylo nic až tak podivného, kdyby za ně nezaplatil filmovou rekvizitou v podobě falešných dvoutisícovek. Poškození si při prodeji ničeho nevšimli, a to i přesto, že na bankovkách byl nápis „jen pro filmové účely“, což zjistili až doma. Pravděpodobně proto docházelo k obchodu vždy ve večerních hodinách. V době zadržení kriminalisté u podezřelého nalezli další stejné filmové bankovky, přičemž se dotyčný doznal k dalším podvodným nákupům nejen mobilů, ale i ostatní elektroniky v centru Prahy.

Osmadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

V tuto chvíli policie hledá i další poškozené, kteří z nějakého  důvodu trestný čin dosud neoznámili, aby se ozvali na linku 158 nebo se dostavili na kteroukoli policejní služebnu.

Na samém konci je nutno podotknout, že samotná výroba upravených bankovek je porušením zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona o ČNB, kde za tento přestupek hrozí ve správním řízení peněžitá sankce ve výši až milion korun a to jak fyzické, právnické, tak i fyzické podnikající osobě.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM