Cirk La Putyka uvede od 2. května v šapitó Azyl78 naposledy své největší a nejosobnější představení Cesty. Hudba z něj vychází nově na CD

Cirk La Putyka uvede od 2. května v šapitó Azyl78 naposledy své největší a nejosobnější představení Cesty

Hudba z něj vychází nově na CD

V květnu budou mít fanoušci cirkusu poslední možnost vidět největší, nejnáročnější a zároveň nejosobnější představení Cesty souboru Cirk La Putyka. Představení v režii Rostislava Nováka ml. s živou hudbou a velkolepou scénou spojuje výpravné momenty z historie tradiční cirkusové rodiny Kludských, z minulosti a současnosti souboru Cirk La Putyka s náročnými akrobatickými čísly, žonglováním a tancem. Na pódiu předvede své umění téměř šedesát herců, akrobatů, tanečníků a hudebníků včetně studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění. Cesty, které byly loni i předloni vyprodány, budou uvedeny od 2. do 21. května celkem devatenáctkrát v šapitó Azyl78 na holešovickém Výstavišti. Výrazná hudba v podání kapely CLPBND, která spoluvytváří magický dojem z představení, zároveň nově vychází na plnohodnotném CD obsahujícím celkem osmnáct skladeb na pomezí živých nahrávek a filmového soundtracku. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji v síti GoOut.

Cirk La Putyka uvede od 2. května v šapitó Azyl78 naposledy své největší a nejosobnější představení Cesty. Hudba z něj vychází nově na CDPředstavení Cesty začalo vznikat jako oslava desátého výročí našeho souboru. Kvůli koronaviru se jeho několikrát odložená premiéra v září 2021 stala pro nás i diváky návratem ke společně sdílenému živému zážitku,“ vysvětluje Rosťa Novák ml. Druhé uvedení na jaře o půl roku později reagovalo také na válku na Ukrajině, kdy se do představení zapojili  studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, které soubor Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku konfliktu na Ukrajině dostat do Prahy do bezpečí. Na vzniku představení se tak nyní podílí včetně produkčních a techniků tým téměř 80 lidí.

Od začátku jsme věděli, že hudba doprovázející představení je samostatným mistrovským dílem, které vytváří celkový fascinující dojem z Cest. Letos jsme proto splnili přání řady našich fanoušků a vydáváme CD, které umožní se ponořit do nezapomenutelných příběhů a vzrušujících momentů z cirkusové manéže,” vysvětluje Rosťa Novák ml. Autory osmnácti skladeb a zároveň interprety jsou členové kapely CLPBND souboru Cirk La Putyka Jan Balcar, Matouš Holienčin, Veronika Linhartová, Adam Novotný a Andrej Rády. „Tak jako žádné představení Cirku La Putyka nelze jednoznačně zaškatulkovat, i album Cesty je žánrově nestandartní. Vyšli jsme z živého záznamu, ze kterého vznikla hudba k filmovému zpracování Cest pro HBO, následně tento materiál znovu otevřeli. Klíčem bylo ´vytesat´ pomíjivou energii a emoci, kterou divák zažívá, a ve studiu pouze některým hudebním místům ´obtáhnout obrysy´. Doufáme, že nevzniká pouhý suvenýr, který si divák koupí po představení, ale samostatné, plnohodnotné dílo,” přibližuje vznik a koncepci alba Jan Balcar.

Cirk La Putyka uvede od 2. května v šapitó Azyl78 naposledy své největší a nejosobnější představení Cesty. Hudba z něj vychází nově na CDV Cestách projdou diváci společně s umělci čtyři cesty, které jsou důležité pro soubor a všechny  jeho tvůrce, od akrobatů, tanečníků, herců, přes scénografa, kostýmního výtvarníka, až po technickou složku a produkci. „Cesty, po kterých jsme šli, po kterých bychom chtěli jít a na kterých hlavně chceme být s vámi,” říká Novák. První z cest je inspirovaná největším evropským Cirkusem Kludský, jeho stanem se třemi manéžemi pro deset tisíc lidí, největšími cirkusovými čísly a drezúrami. „Láskou k řemeslu. K poezii cirkusu a cirkusové manéži. K neuvěřitelným příběhům a skutečnostem. K opravdové cirkusové magii,” doplňuje Novák. Druhá cesta trvá již čtrnáct let. Kráčí po ní přímo soubor Cirk La Putyka a je o osobnostech, které jej tvoří. Je o multifunkčnosti a opravdovosti. Třetí cesta je ta, která se dotkla všech v posledním roce. „Opustili jsme divadla a hledali cesty k divákům. Kde všude jsme se setkali s cirkusem, tancem, divadlem? Kde všude se podařilo držet kulturu při životě? Toho diváci byli a jsou součástí,” líčí Novák. Poslední inspirační cestou je pak přímo den, kdy návštěvníci usednou v šapitó Azyl78 a kdy je celá cirkusová rodina bude moci přivítat.

Na Cesty v šapitó Azyl78 naváže od 28. května 2023 hudebně-taneční divadelní adaptace Knihy džunglí Divadla bratří Formanů, České filharmonie a souboru DEKKADANCERS v režii Matěje Formana s hudbou skladatele Marka Ivanoviće. Vstupenky jsou rovněž v prodeji v síti GoOut. Více informací na www.laputyka.cz nebo www.azyl78.cz.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM