PKF – Prague Philharmonia Pestrá Praha

PKF — Prague Philharmonia ve 30. sezoně propojí českou hudbu a špičkové mezinárodní interprety

PKF — Prague Philharmonia oznamuje program na sezonu 2023/2024.

Půjde o výjimečnou událost k oslavě třiceti let od založení orchestru dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Hlavní orchestrální cyklus A nabídne milovníkům hudby devět koncertů, z nichž pět bude pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele Emmanuela Villauma a představí publiku mladé interprety patřící do absolutní světové umělecké špičky. Orchestr opět představí koncerty v cyklech komorní a soudobé hudby i koncerty pro děti. Už 25. dubna bude zahájena exkluzivní donátorská řada Lobkowicz abonmá.

PKF — Prague Philharmonia ve 30. sezoně propojí českou hudbu a špičkové mezinárodní interprety

Fotografie z tiskové konference – koncertní mistryně PKF – Prague Philharmonia Romana Špačková

„Letošní sezona je pro PKF — Prague Philharmonia výjimečná a k takové příležitosti bylo potřeba sestavit výjimečný program: slavnostní, reprezentativní, plný děl, v nichž PKF zazáří, a která pro ni mají i hlubší význam,“ říká šéfdirigent Emmanuel Villaume, který působí v orchestru od roku 2015. „Navíc se nám v nové sezoně sejde řada mladých špičkových umělců, což mě osobně velmi těší,“ dodává Villaume.

„Když mluvíme o fenoménu české hudby, máme většinou na mysli Smetanu, Dvořáka, Janáčka či Martinů. V českých zemích ale v každé době žila a tvořila celá řada dalších zajímavých skladatelů,“ říká ředitelka orchestru Kateřina Kalistová.

V 30. sezoně PKF — Prague Philharmonia tak kromě Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka posluchači uslyší i Vítězslavu Kaprálovou, Václava Pichla, Išu Krejčího nebo Václava Jindřicha Veita.

Orchestrální cyklus A – nejvýznamnější události

Koncertní řada A je vlajkovou lodí PKF — Prague Philharmonia, v níž orchestr představuje v Rudolfinu to nejlepší ze svého repertoáru ve špičkové interpretační kvalitě. O exkluzivitě této řady svědčí i seznam umělců, s nimiž se na koncertech budou moci posluchači setkat.

Sólistou zahajovacího večera 6. září 2023 bude milovník Dvořákovy hudby, violoncellista Jan Vogler, který v loňském roce natočil oceňované album s Dvořákovými komorními skladbami a u kterého deník The New York Times vyzdvihl jeho „oduševnělé a bohatě zabarvené hraní“. Vogler se pražskému publiku představí ve Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll. Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

Obzvláště osobní bude pro orchestr provedení Mozartovy Koncertantní symfonie Es dur. Ta totiž zazněla na vůbec prvním veřejném koncertě tehdy Pražské komorní filharmonie v roce 1994. Sólových partů se ujmou kmenoví hráči PKF — Prague Philharmonia: jeden z nich, fagotista Tomáš Františ, přitom v roli sólisty vystoupil i na zmiňovaném premiérovém koncertě. Taktovku převezme švýcarský dirigent narozený v Peru, držitel prestižní OPUS Klassik Award za rok 2020, Christoph-Mathias Mueller.

Sólistou podzimního koncertu v neděli 14. listopadu 2023 bude hvězdný izraelský houslista ukrajinského původu Vadim Gluzman, který pravidelně vystupuje se světovými orchestry, jako například Berlínská filharmonie, Bostonská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra nebo Chicago Symphony. Pražskému publiku zahraje Szymanovského Koncert pro housle a orchestr č. 2. Gluzman je držitelem ocenění Diapason d’Or. Dirigentem bude Mykola Diadura, jeden z nejvýznamnějších ukrajinských umělců současnosti.

Čtvrtý koncert 3. prosince 2023 posluchačům představí dílo neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. To sice není českému publiku neznámé, systematičtěji se však jeho tvorba neuvádí. Talent a důvtip, se kterými Krejčí naložil s inspiracemi z 18. století, mu přitom v pražských hudebních kruzích vysloužily laskavou přezdívku Mozartino. Na koncertě, kde orchestr přivítá jednu z nejvýraznějších hudebnic nastupující generace, pouze čtyřiadvacetiletou „zázračnou trumpetistku“ Lucienne Renaudin Vary, zazní také dnes téměř zapomenutý skladatel Václav Jindřich Veit. Lucienne Renaudin Vary byla v roce 2021 zvolena mezi top 30 hudebníků do 30 let na světě (vyhlašuje britský Classic FM). Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

PKF — Prague Philharmonia pozvala do své nové sezony i Pražský filharmonický sbor, aby 14. ledna 2024 společně pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele orchestru Emmanuela Villauma provedly Cherubiniho Requiem c moll.

Na jaře se v Rudolfinu publiku představí také dvě houslové legendy, a to Midori a Anne Akiko Meyers. Midori, výjimečná umělkyně oceněná Cenou Kennedyho centra, provede 4. března 2024 Dvořákův Koncert pro housle a orchestr A dur, tentokrát na vzácné housle 1734 Guarneri „ex-Huberman“. Dirigentem bude Eugene Tzigane.

8. dubna 2024 vystoupí Anne Akiko Meyers, americká houslistka, která za svou kariéru natočila více než 40 nahrávek. Nedávno premiérovala Fandango skladatele Artura Márqueze s Gustavem Dudamelem a Los Angeles Philharmonic. V Praze se představí v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Philipa Glasse a ve Dvořákově Romanci pro housle a orchestr f moll. Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

Na koncertu 11. května 2024 PKF — Prague Philharmonia zahraje dvě kontrastní kompozice pro sólový saxofon a orchestr. Teskná, melodická Balada švýcarského skladatele 20. století Franka Martina, představí saxofon jako cituplný, tvárný nástroj. Jiskřivý Scaramouche člena neoklasicistního seskupení Pařížská šestka Daria Milhauda zase postaví do popředí virtuózní rozměr saxofonu. Sóla se v obou dílech ujme Valentine Michaud, jež přepsala historii, když jako vůbec první saxofonistka hrála s Vídeňskou filharmonií. Koncert povede vycházející dirigentská hvězda Oscar Jockel, vítěz dirigentské soutěže Berlínské filharmonie z roku 2021, držitel Ceny Herberta von Karajana pro rok 2023 a asistent šéfdirigenta Berlínské filharmonie.

Na závěrečném koncertu 15. června 2024 vystoupí mladý americký klavírista George Li, držitel stříbrné medaile z Čajkovského soutěže, který provede Lisztův Koncert pro klavír č. 1. Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

Sezona složená z devíti koncertů v Rudolfinu potrvá od 6. září 2023 do 15. června 2024. Cena vstupenek zůstane stejná jako v aktuální sezoně na úrovni od 200 Kč za místa na stání po 1 300 Kč za nejlépe umístěná místa na sezení. Abonmá celé koncertní řady lze pořídit od 2 700 Kč do 5 500 Kč.

Lobkowicz abonmá – nejvýznamnější události

Lobkowicz abonmá je exkluzivní donátorskou řadou odehrávající se v okouzlujícím prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. Čtyři jedinečné koncerty budou hostit amerického klavíristu Andrewa von Oeyena, rumunsko-moldavskou houslistku Alexandru Tirsu a amerického tenoristu Matthewa Newlina. Před letními prázdninami orchestr tradičně povede šéfdirigent Emmanuel Villaume, který si tentokrát přizval ke spolupráci francouzského harfistu Emmanuela Ceyssona. Hostem prvního z koncertů Lobkowicz abonmá v příštím roce pak bude mladý turecký violoncellista Jamal Aliyev, který v roce 2017 debutoval sólově na BBC Proms a který byl v roce 2021 zařazen do výběru top 30 hudebníků do 30 let na světě (britský Classic FM).

Cena vstupenky na jeden večer je 10 000 Kč a abonmá čtyř koncertů, které je přenosné, je 28 000 Kč. První koncert se odehraje již 25. dubna 2023.

Komorní Cyklus K – nejvýznamnější události

Desetidílný komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, se nese v duchu oslav 30. výročí PKF — Prague Philharmonia. Tématem tohoto cyklu bude česká hudba a výročí významných českých hudebních skladatelů, jakými jsou např. Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Josef Suk, Antonín Dvořák, Pavel Haas, Rafael Kubelík, Václav Jindřich Veit, Pavel Josef Vejvanovský či Lukáš Matoušek. Únorový koncert je věnovaný českému hudebnímu skladateli Janu Novákovi a proběhne za účasti jeho potomků, Dory a Clary Novákových. V rámci komorního cyklu zazní i díla soudobých českých autorů složená „na míru“ pro jednotlivé komorní soubory. Sezonu zahájí 25. září Belfiato Quintet spolu s významným hostem, tenoristou Petrem Nekorancem. Cyklus uzavře 10. června Smetanovo trio s klarinetistou Janem Brabcem. V jubilejní sezoně přivítáme mimo jiné Bennewitzovo kvarteto s koncertním mistrem, violoncellistou Lukášem Pospíšilem a violistou Karlem Untermüllerem. Pozvání přijalo také Trio Incendio s violistou Stanislavem Svobodou, žesťový soubor Czech Brass, Sedláčkovo kvarteto s hostem Jakubem Fišerem a řada dalších. Cyklus proběhne opět v příjemném prostředí barokního refektáře Profesního domu MFF UK.

Cena abonmá je 3 000 Kč, pro seniory pak 2 500 Kč. Jednotlivé vstupenky lze pořídit za 500 Kč, 400 Kč pro seniory a 100 Kč pro studenty a děti do 15 let.

Cyklus S – nejvýznamnější události

Cyklus soudobé hudby s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou se v rámci oslav jubilejní 30. sezony přesouvá do Studia Švandova divadla, tedy na místo, kde v sezoně 2004/2005 cyklus začínal. Cyklus nabídne sérii šesti koncertů s výjimečnou dramaturgií a hosty, kterými budou s výjimkou jednoho večera čeští hudební skladatelé současné generace, v jednom případě pak duo výrazných slovenských skladatelek. Interprety hudebních titulů budou na všech koncertech cyklu S již tradičně členové PKF — Prague Philharmonia a jejich významní hosté, mezi nimi například hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová.

Cena abonmá je 1 500 Kč, 1 000 Kč pro seniory. Jednotlivé vstupenky lze pořídit za 400 Kč, 300 Kč pro seniory a 100 Kč pro studenty a děti do 15 let.

 Cyklus D a E – nejvýznamnější události

PKF — Prague Philharmonia věří, že pěstovat lásku k hudbě lze už od malička, a proto se velmi intenzivně angažuje v oblasti hudebního vzdělávání dětí. Jako první orchestr v České republice začala PKF pořádat koncerty pro děti a rodiče již v roce 1999. V nové sezoně se orchestr chystá malým návštěvníkům koncertů ukázat, že prostřednictvím hudby a fantazie dokážou s přivřenýma očima procestovat odlehlé kouty světa i kaleidoskop barevných dálek vesmíru. A budou-li pozorně naslouchat, dovede je jasná stezka hudby až do srdce štěstí. V prvním koncertu ze čtyř zazní skladby evokující přírodní jevy, druhý koncert nás zavede do zemí Evropy a Ameriky, potom se na křídlech imaginace vydáme do světů jiných, a nakonec si ověříme, jak hudba svým nezaměnitelným způsobem vede k radosti a životnímu smíření. Režisérem těchto koncertů bude již druhou sezonu Jiří Adámek Austerlitz. Průvodci koncerty zůstávají herci Magdalena Borová a Daniel Šváb.

Cena abonmá zůstává stejná – pro dospělé je 750 Kč až 1 100 Kč, pro děti pak od 550 Kč do 800 Kč.

Generálním partnerem orchestru zůstává i v nadcházející sezoně Komerční banka, hlavním partnerem společnost Hyundai a patronem orchestru investiční skupina RSBC. Partnerem orchestrálního cyklu A je společnost Ad-ventures Invest. Generálním mediálním partnerem orchestru je Česká televize a hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny. Hlavní město Praha přispívá na činnost PKF — Prague Philharmonia v roce 2023 částkou 11 mil. Kč, PKF — Prague Philharmonia podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM