Jan Kuchta Sparta Praha

Sparta zvládla další vyhecovaný zápas, porazila Viktorku Plzeň 2:1

Sparta zase rozhodla v závěru díky penaltě. Sparťani o vítězství hodně stáli, makali, tlačili se na branku plzeňských, přesto je cítit ve vzduchu jakási pachuť z dalšího vítězného zápasu Sparty.

„Nevím, kam si ten hráč tu ruku má dát, když ji měl u těla. To rozhodnutí mě mrzí,“ litoval plzeňský kouč. Navíc sudí zřejmě neuznali gól Plzeňáků.  V jednom sporném případě možná balón ve vzduchu se celým svým objemem dostal za brakovou čáru… Na druhé straně zas nebyl uznán gól Krejčího, který si udělal opěrnou zeď při výskoku ze soupeře. V tomto případě se zas cítí být poškozena Sparta… Uvidíme, co na to řekne komise rozhodčích.  To nic nemění na tom, že to v řadách fanoušků fotbalu vře… Podívejme se jak to vidí v jednotlivých táborech:

MINIMÁLNĚ BOD JSME SI ZASLOUŽILI, SHODUJÍ SE VIKTORIÁNI 

„Jsme zklamaní. Do utkání jsme šli s nějakým záměrem, který dlouho vycházel,“ začal s hodnocením Michal Bílek. O co přesněji šlo? „Nenechali jsme soupeře hrát. Podali jsme velmi dobrý výkon, ale prohráli jsme. Ke konci první půle jsme dostali zbytečnou branku…“ mrzel kouče tzv. šatňák.

Jemelka Viktoria PlzeňProč se trenérský štáb rozhodl jít do utkání v neobvyklé formaci 3-4-3? „Nějaké zápasy nám ukázaly, jak nenechat Spartu hrát a dostat ji do problémů. Nastoupili jsme se třemi hráči vepředu, kteří osobně bránili jejich stopery. Hráli jsme jeden na jednoho téměř po celém hřišti a dlouho nám to vycházelo. Za tu dřinu, kterou kluci předvedli, jsme si minimálně bod zasloužili,“ pomyslel si Michal Bílek.

„Chtěli jsme Spartu napadat nahoře, hrát trošku výš a nebýt tak zalezlí. V průběhu zápasu nám to docela vycházelo. S čím jsme do utkání šli, to jsme si plnili a aspoň s bodem jsme mohli odjet,“ doplnil slova kouče Václav Jemelka.

Univerzální obránce si ale přeci jen z prohry se Spartou odnesl nějaká pozitiva. „V posledních dvou zápasech jsme konečně hráli lépe, bohužel dnes z toho body nemáme, což je velká škoda. Kdybychom tohle ale předváděli třeba i pět kol zpátky, tak jsme těch bodů vybojovali mnohem víc. Musíme v tomhle pokračovat,“ uzavřel Džem.

Hlas ze Sparty:

Emotivní utkání s hektickým závěrem sledovala zaplněná epet ARENA při příležitosti 29. kola české nejvyšší soutěže. Ačkoliv Viktoria skórovala jako první, ještě před koncem první půle zvládl vyrovnat Kuchta. Po změně stran se svěřenci Briana Priskeho tlačili do jedné šance za druhou, rozhodnout o výhře a konečném výsledku 2:1 se však povedlo kapitánu Ladislavu Krejčímu až v samotném nastavení, kdy proměnil pokutový kop.

Poslední domácí utkání před nadstavbou, sehrál náš A-tým s plzeňskou Viktorií, která se v tabulce nachází na třetím místě, tedy hned za Spartou. Realizačnímu týmu nebyli ze zdravotních důvodů k dispozici dva hráči, kromě dlouhodobě zraněného Peška nemohl do utkání zasáhnout také Jan Mejdr. V základní sestavě se oproti poslednímu ligovém kolu objevili Qazim Laci s Filipem Panákem. Po jednozápasové pauze nastoupil od první minuty také Tomáš Čvančara. Úvodní hvizd tak přímo z hrací plochy sledovala tato jedenáctka: Kovář – Panák, Sørensen, Krejčí – Wiesner, Kairinen, Laci, Zelený – Čvančara, Kuchta, Haraslín.

Sparťané se zaplněnými tribunami v zádech byli od samého začátku aktivnější než soupeř, v 10. minutě zakončoval z malého vápna Kuchta, jeho střela z otočky jen těsně minula levou tyč. I Plzeň vystrkovala růžky, o pět minut později rozvlnil boční síť Hejda. Domácí pak zavřeli Viktorii před jejím vápnem a posílal do ohně jeden balón za druhým, žádnou příležitost ale v gól neproměnili. Na druhé straně vytáhl výborný zákrok Matěj Kovář.

Po půl hodině hry musel Brian Priske sáhnout k prvnímu střídání, zraněného Čvančaru nahradil Adamem Karabcem. Vzápětí poslal hosty do vedení Durosinmi. Pět minut před koncem poločasu srovnal hlavou Ladislav Krejčí. Situaci rozhodčí dlouho zkoumal na videu, nakonec však branku odvolal. Závěr první půle byl plný emocí a na obou stranách jsme viděli celou řadu faulů. V nastavení byl však Staněk znovu překonán, tentokrát Kuchtou a tahle branka už platila – 1:1!

Po změně stran pokračovala Sparta v tlaku. Hned zkraje druhé pětačtyřiceti minutovky došlo k docela kurióznímu momentu. Hosté slavili branku, rozhodčí však pískal faul a domácí se po rychle rozehrávce hnali dopředu. Následné přerušení tak ani jeden z týmů nechápal. Další nepříjemnou situaci museli realizační tým řešit v 58. minutě. Asger Sørensen nemohl pokračovat, a tak šel na plac Martin Vitík.

Dále to byli domácí, kdo se hnal do jedné šance za druhou, vedoucí branku se jim však vstřelit nedařilo. Trenéři proto sáhli rovnou k dvojímu střídání a poslali do hry Martina Minčeva s Lukášem Sadílkem. V hektickém závěru nařídil rozhodčí za ruku ve vápně pokutový kop pro Spartu a rovnou také rozdal dvě červené karty. Penaltu bezpečně proměnil Ladislav Krejčí, a doslova tak za pět minut dvanáct rozhodl o výhře a konečném výsledku 2:1!

Zdroj včetně ©foto https://sparta.cz/ ; https://www.fcviktoria.cz/ , LJM