Jindřich Trpišovský

Trpišovský: Jeden z nejlepších zápasů, co jsem v lize zažil

Priske: Máme správnou mentalitu

Po zápase trenéři jsou plní dojmů a obvykle mluví o svých nejsilnějších pocitech. Jindřich Trpišovský, trenér Slávie hovořil o skvělém fotbale, sparťan Brian Priske o mentalitě týmu…. Pojďme si pročíst po zápasové rozhovory obou trenérů:

Jindřich Trpišovský:

„Zápas se pomalu, postupně rozbíhal, začátek byl opatrnější. Oba týmy byly hodně pozorné, nic si nedarovaly, byly blízko u sebe. Samozřejmě tím, jak čas gradoval, hřiště se při hře roztrhalo, bylo tam více místa, rodily se góly a šance. Za mě po všech stránkách skvělý zápas. Padlo šest gólů, na obou stranách bylo hodně vypjatých momentů a skvělá atmosféra. Celkově nám samozřejmě pomohl gól, šli jsme do vedení, měli jsme více prostoru na brejkové situace. Pak se nám podařilo přidat gól na 2:0, pak ta pasáž byla od nás hodně dobrá, Sparta se tam ale bohužel po narážečce dostala do pozice, kdy jsme faulovali a přišel kontaktní gól, vzápětí i gól na 2:2. I když někteří hráči chtěli střídat, tak jsme ale zareagovali skvěle, někteří hráči nás podrželi, například Oscar a Ogbu ještě zvýšili aktivitu. Přidali se i další hráči, měli jsme dvě slibné šance, dali jsme na 3:2, v závěru jsme ale nezachytili náběh a dali jsme si vlastní gól. To je asi jediná kaňka na tomhle zápase, byl to super fotbal, oba týmy předvedly velké nasazení, enormní úsilí a daly do toho úplně všechno, dalo se na to dívat. Druhá půle mi připomínala zápasy z Anglie, kdy se to trhalo, bylo to nahoru dolů. Z toho byla i velká únava hráčů na obou stranách, rodily se zajímavé situace. Jsem rád za to, co jsme předvedli, že jsme se dostali do vedení. I za stavu 2:2 jsme zvedli hlavu a dali další gól. Neříkám to často, hlavně v první půli k tomu ale suverénním výkonem přispěl skvělý rozhodčí. Hra byla plynulá, oba týmy se soustředily na hru, nic si nedarovaly v soubojích. Bylo tam to, co chceme vidět, hodně tvrdých soubojů a běžeckých situací. Jak říkám, pro nás dobrý výkon, jsme spokojení, mrzí nás ale gól na 3:3, ztratili jsme míč nahoře, zkratem jsme si nechali vzít vítězství,“ říká po remíze na Letné trenér Jindřich Trpišovský.

Jak probíhalo skládání sestavy vzhledem k nemoci, která se v týdnu prohnala kabinou?
„Nejhorší byly dva dny zpátky, kdy jsme se báli, aby nevypadl někdo další. Když někdo zakašlal, byli jsme v panice, jestli to není další příznak. Od nějakého čtvrtečního odpoledne jsme ale drželi sestavu, která pak nastoupila, doufali jsme, že nikdo nevypadne. Scénář, který nakonec byl, jsme měli připravený. Hodně jsme na tom pracovali, trenéři, realizační tým i hráči, kteří nemohli nastoupit, jako Linži a spol. Snažili se hecovat tým a přenést na něj tu energii. Kluci to ale zvládli skvěle, bůhví, jak by to dopadlo, kdybychom nastoupili v plném složení. Nastoupili ale hráči, kteří mají skvělou kvalitu a měli na to to zvládnut. Jsem strašně spokojený hlavně s hráči, kteří nastoupili do začátku zápasu. Vždycky se někomu daří trochu lépe, někdo k tomu přispěje bodově jako například Venca Jurečka. Viděl jsem ale hlavně tu touhu hrát, například u Ogbua, který od šedesáté minuty tahal nohy, chtěl ale vydržet co nejdéle. Pak už to bohužel nešlo, možná i proto nám na konci v té situaci chyběl. To, že se hráči kousli ale bylo to, proč říkám, že to byl skvělý výkon, emoční i pohybový, běžecký. Tým byl zarputilý, zakouslý, v jedné pasáži jsme přežili závary ve vápně. Z mého pohledu jsme během zápasu gradovali náš výkon, který se stále zlepšoval. Zvládli jsme to, od toho tady hráči jsou, měli ale trochu jiné úkoly, nebylo to jednoduché. Tým ukázal velký charakter a chuť se s danou situací poprat. Zdravotní výhled je takový, že Petr Ševčík má antibiotika, u něj to bude nejdelší. Jinak Zafeiris a David Douděra by mohli v pondělí nebo úterý naskočit. Bude to u nich asi podobné jako u Tomáše Holeše, který ještě v úterý ležel, pak se ale celý týden zlepšoval a teď to odehrál. Myslím si, že tam bude podobný průběh. Ondra Lingr a David Jurásek budou na déle, nejblíže k návratu jsou Christos Zafeiris a David Douděra.“

Nastoupili jste se třemi stopery, byla to reakce na způsob hry Sparty?
„Měli jsme připraveno více variant, 3-5-2, 4-4-2 i 4-3-3. Do zápasu jsme chtěli nějak vstoupit a trochu čekat, jaký bude mít vývoj a jak bude hrát soupeř. Mysleli jsme si, že bude spousta nákopů a míčů za naši obranu. Ve třech stoperech se nám lépe pokrývala šířka, proto jsme u toho zůstali. Další věc bylo typologické rozložení hráčů, kteří nám zůstali, kdybychom měli Ševčíka nebo Zafeirise, vypadlo by to třeba jinak. Byla to kombinace toho, co nám zůstalo k dispozici a toho, jak jsme předpokládali, že bude Sparta hrát a jak budeme hrát my.“

Jak hodnotíte výkon Davida Pecha a proč šel o poločase dolů?
„Byl jeden z hráčů, který byl virózou lehce zasažený, nebylo to ale tak, že by nemohl nastoupit. Měli jsme spolu domluvu, že zápas rozjede na plné pecky, co vydrží, pak za něj přijde Matěj. Bylo otevřené, jestli ho vystřídáme v poločase, nebo odehraje 50, 60 nebo 70 minut. Měl nějaké náběhové úkoly s tím, že se vydá, co to půjde. Nakonec jsme střídali už v půli, jednak byl unavený, měl také žlutou kartu a nechtěli jsme se připravit o střídací okno ve druhé půli. V podstatě nebyl úplně fit a chtěli jsme s ním utkání hlavně rozběhnout. Nastoupil na jiné pozici, než dříve hrál, dobře si plnil obranné povinnosti. Postupem času se dostal na balon, má skvělý průnikový driblink, to skvěle dokázal při prvním gólu. Myslím si, že celkově to zvládl, chtěl bych od něj ale takových akcí ještě více.“

Co výsledek znamená pro další vývoj ligy?
„První věc je to, že máme teď příznivější vzájemné zápasy, uvidíme, jestli to k něčemu bude. Jinak se nic nezměnilo, bodová situace zůstala stejná. Bude to boj o každý gól a výsledek, což se ukázalo teď, narazily na sebe dva skvělé týmy. Chtěl bych nás ještě pochválit za obranné standardky, bylo to od nás skvěle ubráněné, je to největší síla Sparty. Kluci to skvěle uskákali, akorát když šel Provi dolů, tak jsme nezachytili Krejčího u druhé branky. Celkově to ale pro nás ukázalo, že venku musíme předvádět stejné výkony jako tady, abychom vozili více bodů z venku. Do tabulky to nic neznamená, pořád je to na kontakt. Bude to velký boj.“

Jak jste zápas viděl z hlediska emocí?
„Myslím si, že emoční stránka zápasu byla velká, stejně jako jiné atributy. Jde o hodně, hráči si nic nedarují, zápas byl ale bez jediného ostrého zákroku. Nějaké věci samozřejmě k tomu zápasu patří, byly to emoční situace na obou stranách, to ale k tomu patří. V takovém zápase je potřeba některé věci ustát, oba týmy ale ukázaly, že by měly převážit pozitiva – výkon, góly, rozhodčí. Utkání řadím k tomu nejlepšímu, co jsem v lize za poslední dobu zažil. Z takového zápasu si budeme pamatovat hlavně ten fotbal, na prvním místě jsou góly, výkony, akce. Emoce k tomu patří, to chceme, musí to ale být v nějakém přijatelném režimu.“

Brian Priske

Byla to dnes reklama na fotbal?
Ano, myslím, že tomu tak bylo. Myslím, že i v televizi se to muselo líbit. Dnes to byl výborný zápas plný intenzity a osobních soubojů, který nabídl nejen hodně šancí, ale i vášní. Navíc jsme viděli dva góly v závěru, takže myslím, že může být český fanoušek spokojený.

Brian PriskeBerete s ohledem na vývoj utkání bod jako výhru?
Nevidím to jako výhru, ale rozhodně jsme dnes získali důležitý bod. Sami jsme si to udělali složité, když jsme prohrávali o dva góly. Chtěl bych ale vyzdvihnout úžasnou mentalitu týmu. Ukázali jsme, že máme dobrý charakter a že za každé situace věříme, což je výborný signál na cestě za trofejí. Dnes jsme viděli, že na to máme tu správnou mentalitu.

Čím si vysvětlujete, že dnešní derby bylo oproti minulosti více fotbalové?
Jsem hlavně rád, že jsme i v takovémto utkání, zůstali věrní našemu způsobu hry a koncentrovali se na to, co je nám vlastní. V první půli jsem byl trochu nespokojený, jelikož v několika případech jsme byli zbrklí. O pauze jsme si to vysvětlili a ve druhé půli se nám dařilo obranu Slavie lépe otevírat. Myslím si, že nejen celý tým, ale i jednotlivci se dnes něco naučili a věřím, že příští derby budou po těchto zkušenostech zcela v naší režii.

Bylo těžké se na zápas připravit s ohledem na slávistické problémy?
Samozřejmě se to k nám v týdnu dostalo, byla toho plná média. V posledku vám ale musím přiznat, že mě to jednoduše nezajímalo. Soustředili jsem se primárně na nás a ne na to, v jakém rozestavení soupeř nastoupí. Slavia má vysokou kvalitu a chovám k ní a k tomu, co jejich trenérský štáb zvládl za poslední roky vytvořit, velký respekt. Tenhle fakt znamená, že každý jejich hráč ví, co má na hřišti dělat. Obecně je tedy, když se podíváme na Slavii, jedno kdo bude v základní jedenáctce. Jak jsem ale již říkal, v zápase to bude vždy o nás a i na to se v týdnu zaměřuje naše příprava. Soustředili jsme se tedy hlavně na nás a náš způsob hry. S ní jsem byl hlavně ve druhé půli, bavíme-li se o naší ofenzivní činnosti, spokojený.

Věříte, že udržíte do konce základní části první pozici?
Věřím, že tam budeme i po konci nadstavby. V současné situaci je to ale samozřejmě pouze spekulace. Nyní se plně soustředím na zápas se Slováckem. Moje myšlenky a myšlenky všech v týmu musí vždy směřovat k nejbližšímu utkání. Víme samozřejmě, jak na tom momentálně jsme, o kolik se hraje bodů a jaká utkání nás čekají. Znovu ale opakuji, že musíme udržovat pozornost na nejbližší utkání, což je to nejdůležitější.

Co vám zápas ukázal o kvalitě obou mužstev?
Derby mi ukázalo mnoho věcí. Já jsem byl ale hlavně rád za to, co jsme předvedli. Viděl jsem to tak, že jsme byli věrní našemu stylu hry a dominovali v něm po celých 90 minut. Ověřili jsme si, že pokud chceme Slavii porazit, musíme po celé utkání předvádět top výkon. Poslední derby skončilo v podstatě po třech minutách, dnes jsme ovšem po celý zápas bojovali. Utkání mi také ukázalo, čeho jsou moji hráči schopní a určitě mohu říci, že to pro nás byla cenná lekce.

Závěrem moc děkujeme všem aktérům za skvělý fotbalový zážitek. Fortuna Liga nabývá na atraktivnosti, uvidíme jak odpoví dnes večer Plzeň. Možná jim remízový výsledek pražského derby pomůže k návratu k boji o titul…

Zdroj včetně ©foto https://www.slavia.cz/ ; https://sparta.cz/ ; LJM