Výstava We are Earth v Praze!

Výstava We are Earth v Praze!

Výstava umělecko-ekologického projektu My jsme Země/We are Earth v  Národním zemědělském muzeu v Praha.

Projekt We Are Earth odstartoval jako spontánní reakce Radoslavy Boor na lidskou stopu, jejíž následky jsou fatální pro celou planetu. V roce 2019 původem bulharská vizuální umělkyně Radoslava Boor společně se srbským fotografem Milošem Nešićem vytvořili první vizuály inspirované rozsáhlými požáry v amazonském pralese. Autorka dosáhla efektní a působivé syntézy na pomezí plakátu, bodyartu a fotografie.

Projekt zrcadlí klíčové ekologické problémy prostřednictvím tváří lidí, protože „To, co děláme Zemi, se nám jednou vrátí. My jsme Země.“ Cílem umělců je šířit informace o ekologických problémech, snažit se přitáhnout pozornost široké veřejnosti a vyprovokovat v každém z nás snahu něco zlepšit.

Do výstavy je zahrnuto i šest zcela nových fotografií. Na pozvání Radoslavy se do projektu zapojily známé bulharské osobnosti, se vztahem k životnímu prostředí. Expozice nabídne zajímavá videa a na vlastní kůži si budete moct vyzkoušet, jaké to je být hořící planetou.

Výstava We are Earth v Praze!

Výstavu My jsme Země/We Are Earth můžete navštívit od 25. dubna do 27. srpna 2023 v Národním Zemědělském muzeu, naleznete ji v galerii ve 3. patře muzea.

V rámci výstavy se můžete těšit na doprovodný program, komentované prohlídky, promítání dokumentárního filmu o ekologickém zemědělství aj.

Jednotlivé plakáty mají za sebou premiéru na výstavách plakátu po celém světě. Některé z nich si mohli prohlédnout návštěvníci v Peru, Íránu, ve Finsku a na Ukrajině.

Výstava je v Praze realizována za podpory Trienále plakátu v Sofii a Bulharského kulturního institutu v Praze.

Vizuální umělkyně Radoslava Boor se narodila v Sofii do umělecké rodiny. Zabývá se grafickým designem a ilustrací, působí jako art director. Vystudovala Národní výtvarnou akademii v Sofii. Aktivně pracuje jako umělkyně na volné noze pro divadla, opery a kulturní instituce. Má více jak dvacetiletou zkušenost s oblastí reklamy a je spoluzakladatelkou nezávislých studií designu a komunikace – Studio Slava v Sofii a Addict Agency v Praze.

Kromě plakátů se věnuje i autorským projektům na témata, která ji zajímají – jako je art-ekologický projekt We are Earth, který vznikl v roce 2019. Svůj nápad realizuje společně s fotografem Milošem Nešićem a průběžně ho obohacuje. Letos proběhnou tři samostatné výstavy projektu v Sofii, Praze a Bruselu.

Miloš Nešić se narodil v Bělehradě. V roce 1999 se přestěhoval za studiem do Prahy a v roce 2002 získal bakalářský titul na FAMU, obor fotografie. Od té doby se Miloš věnuje především portrétní a reklamní fotografii a dodává silný vizuální obsah různým klientům a organizacím. V poslední době se Miloš intenzivněji věnuje umělecké fotografii s mnoha osobními uměleckými projekty a spoluprací s dalšími tvůrci z různých oborů. V současnosti pracuje a žije v Bělehradě.

Zdroj včetně ©vizuálů TZ, LJM