Pražští filharmonici se vrací na Rock for People – vystoupí hned dvakrát!

Pražští filharmonici se vrací na Rock for People – vystoupí hned dvakrát!

Prague Philharmonia se po čtyřech letech opět vrací na Rock for People.

Stane se tak díky spolupráci s Komerční bankou, která je generálním partnerem festivalu i tohoto hudebního orchestru. Hráči filharmonie se seskupením Clarinet Factory vystoupí v pátek 9. června v obřím šapitó. Publikum ale už den předem navnadí speciální půlnoční projekt smyčcového kvarteta PKF — Prague Philharmonia String Quartet. Na nepřehlédnutelné Solar stage v progresivní zóně Komerční banky FUTURE FEST 2030 zahraje hity posledních 400 let od Vivaldiho nebo Dvořáka až po cover verze rockových legend jako AC/DC. Na 27. ročníku festivalu se pražští filharmonici představí vedle světových hvězd v čele s MUSE, Slipknot, Machine Gun Kellym nebo The 1975. 

„Máme rádi hudební fúze a experimenty. Letošní dvojí vystoupení na Rock for People jednoznačně zapadá do naší linie překračování hranic. V PKF se takto snažíme oslovit nové publikum. A naopak návštěvníci tohoto festivalu podobná překvapení a nečekaná spojení vyhledávají,“ říká na okraj připravovaného programu Kateřina Kalistová, ředitelka PKF — Prague Philharmonia.

Komerční banka a festival Rock for People letos společně přichystaly zónu s názvem FUTURE FEST 2030. Půjde o místo plné inovativních a udržitelných řešení, která návštěvníkům představí možnou podobu toho, jak budou fungovat města, vzdělávání a trávení volného času nebo jak se promění festivaly a další venkovní akce. V této energeticky soběstačné části festivalu budou dvě scény (zavedená Conference a zmíněná nová Solar stage) poháněné v Česku na podobných akcí rozsahem unikátním fotovoltaickým systémem a energií z vodíkového generátoru. Na místě budou vedle části areálu dobíjet i elektromobily z festivalové flotily i mobilní telefony návštěvníků. Vedle toho zóna nabídne odpovědné a udržitelné pojetí občerstvení a re-use vybavení.

„Nejen snižování uhlíkové stopy a cesta k uhlíkové neutralitě a také popularizace vážné hudby je naším společným tématem, proto na festivalu letos vystoupí PKF — Prague Philharmonia a to bude opravdu zážitek. Komerční banka je hrdým generálním partnerem PKF již šestou sezónu. Těší mě, že podporujeme jeden z nejvíce respektovaných světových orchestrů, který zároveň představuje hodnoty, které považujeme i my za své – ať už je to zpřístupnění uměleckých zážitků nejvyšší kvality co nejširšímu spektru posluchačů nebo podpora mladých uměleckých talentů,“ říká výkonná ředitelka Brand Strategy a Komunikace KB Hana Kovářová.

Program na pomezí rocku, popu, world music, jazzu a klasické hudby – i tak charakterizují očekávané vystoupení Clarinet Factory a PKF — Prague Philharmonia zástupci obou těles. Dramaturgii koncertu tvoří právě písně Clarinet Factory. Ty zaznějí v nových aranžích dirigenta Marka Ivanoviče, které připravil speciálně pro festival Rock for People. Důležitou roli ve výsledném zvuku bude mít i elektronika v rukou Milana Cimfeho. Chybět nebudou ani improvizace nebo zpěv člena Clarinet Factory Vojtěcha Nýdla.

PKF — Prague Philharmonia se na Rock for People úspěšně uvedla v roce 2019 s kapelou Vypsaná fiXa. Letos se opět vrací s relativně netradičním programem: orchestr, který v sezoně 2023/2024 oslaví již třicet let od svého založení, tak opět dokazuje, že špičkové výkony umí podávat i za hranicemi vážné hudby. Jako jedinečné interprety klasické hudby přitom zná PKF — Prague Philharmonia celý svět, a to jak díky zájezdům do Japonska, Číny nebo USA, tak díky bohaté a ceněné diskografii.

Napříč žánry se pak zcela suverénně pohybuje soubor Clarinet Factory. Úspěšná čtveřice již spolupracovala například s Bobby McFerrinem, Ivou Bittovou, Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou nebo s Tata Bojs. Na koncertě zaznějí jejich starší písně, ale i skladby z nejnovějšího alba Pipers.

„Takzvaný vážnohudební soubor se objevuje v našem programu každý rok. Nejde o kýč nebo nějaké úlitby, ale vždy speciální projekt reagující na program Rock for People. Spíše to interně nazýváme dialogem napříč žánry a částečně i generacemi. Ostatně, v publikum máme vždy spousty návštěvníků s klasickým vzděláním. A naopak, řada muzikantů současných stylů se ke ´klasice´ vrací – pasivním poslechem i aktivní tvorbou,“ doplňuje Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.

ROCK FOR PEOPLE 
27. ročník festivalu Rock for People se uskuteční 8. – 11. června v hradeckém multifunkčním areálu Parku 360 a bude největší ve své historii. Navazuje na loňský vyprodaný ročník, který přinesl mnoho úspěchů včetně zařazení mezi TOP 10 středních evropských festivalů a TOP 10 promotérů podle European Festival Awards nebo titul Akce roku 2022 v Anketě Žebřík, a posouvá laťku opět výše. Nabídne čtyři dny plné jedinečných zážitků a kromě headlinerů se mohou fanoušci těšit například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent a dalších devět desítek zahraničních či tuzemských hvězd. Kromě hudebního programu Rock for People připravuje i pestrý doprovodný program v podobě divadla, tance a poutavých přednášek na aktuální témata.

Festival je průkopníkem v oblasti ekologie a společenské odpovědnosti. Klade důraz na obnovitelné zdroje – využívá stage poháněné vodíkem (v roce 2021 česká premiéra), solárními panely a větrem. Na festivalu se měří uhlíková stopa a třídí 17 druhů odpadů. Festival je bezbariérový. Areál Parku 360 má v plánu být do roku 2030 energeticky soběstačný. Nejen snižování uhlíkové stopy a cesta k uhlíkové neutralitě a také popularizace vážné hudby je společným tématem Komerční banky a Rock for People, proto na festivalu letos vystoupí PKF – Prague Philharmonia.

PKF — PRAGUE PHILHARMONIA
PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci. PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

CLARINET FACTORY
Clarinet-FactoryPočátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory se datují do roku 1994, do doby studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr „Pepíno“ Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti.
Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem. Clarinet Factory jsou prvním českým souborem, který se nominoval na showcase Classical: NEXT v Rotterdamu (2019), na kanadský Mundial Montréal (2018) a na legendární WOMEX (2015). Stal se také vítězem Classic Prague Awards v kategorii Crossover (2017) a zvítězil v mezinárodní soutěži International Songwriting Competition v Nashvillu (2005).
Zdroj ©včetně fota TZ, LJM