První seznámení vombatů Winkleigh a Coopera

PÁR VOMBATŮ UŽ SI NA SEBE ZVYKL. JEJICH DEN OSLAVÍ ZOO PRAHA V NEDĚLI

Po divokém spojování už je atmosféra v expozici vombatů obecných o poznání klidnější.

Kousance, cenění zubů a hlasité výskání vystřídala pravidelná setkání a očividný zájem jednoho o druhého. S prvním párem těchto atraktivních vačnatců v Česku – samcem Cooperem a nově příchozí samicí Winkleigh – se mohou návštěvníci dobře seznámit v neděli 11. června při bohatém programu Dne s vombaty Zoo Praha.

„Já bych řekl, že nyní jsou ve fázi vzájemné tolerance, která se pomalu blíží náklonnosti. Winkleigh nově dovoluje Cooperovi sdílet s ní noru, což je ve vombatím světě jasným projevem sympatie,“ popisuje situaci chovatel David Vala.

Winkleigh, která do zoo dorazila v dubnu a po povinné měsíční karanténě obydlela v květnu expozici v Darwinově kráteru, si navíc dobře zvyká i na svůj nový domov. „Stále častěji chodí do výběhu, ačkoliv na rozdíl od laxnějšího Coopera trochu lumpačí. Vyšplhala například do jednoho z květináčů, jehož zeleň pak zdevastovala. Coopera nic takového za půl druhého roku, co je v Praze, nenapadlo,“ dodává Vala. Ukazuje se tak i vysoká míra individuality jedinců.

Lidé zastihnou vombaty ve venkovním výběhu nejlépe hned po otevření zoo či naopak v podvečerních hodinách.

V neděli ve 14 hodin ale čeká návštěvníky jejich speciální komentované krmení. To bude součástí pestrého Dne s vombaty, který byl inspirován výzkumem „vombatího chlapce“ Petera J. Nicholsona. Ten jako patnáctiletý v 60. letech v Austrálii sesbíral úctyhodné poznatky o životě těchto vačnatců a jeho studentská práce položila základ dalším vědeckým výzkumům.

Jeho činnost si vyzkouší zájemci v neděli na Veselovského louce v dolní části areálu. Celou řadu tematických aktivit včetně hrabání a měření nor, hledání pokladů, vombatí řeči i netypického způsobu obrany budou malí průzkumníci zaznamenávat do Deníku badatele a získávat za splnění úkolů drobné odměny. Návštěvníky čekají zdarma i komentované prohlídky Darwinova kráteru od 10, 13 a 15 hodin.

Zdroj včetně © fota Tz, LJM