Pasáž plná umění: Pablo Picasso, po českých stopách umělce

Pasáž plná umění: Pablo Picasso, po českých stopách umělce

Třídenní výstava v pasáži domu U Nováků, Vodičkova 30, Praha 1

7. října roku 1960 napsal Pablo Picasso na „papír“ slovo „Magnifiquement“ (v překladu výborné) a připojil svoji signaturu. Na „papíru“ byl namalován jeho portrét. A autor kvaše? Picassův tvůrčí společník a čelný představitel české avantgardy Adolf Hoffmeister. I toto dílo, které je zapůjčeno z privátní sbírky, bude k vidění na 3 dny v centru Prahy (Vodičkova 30, Praha 1).

Pasáž plná umění: Pablo Picasso, po českých stopách umělceVýznamná umělecká událost 3Kino Art Pasáž se blíží! V rámci kulturního oživení pasáže domu U Nováků se uskuteční komorní výstava „Pocta Pablu Picassovi“. Z privátních sbírek je zapůjčeno několik signovaných prací španělského génia a také obrazy jeho přítele, Adolfa Hoffmeistera, která jsou před zrakem veřejnosti běžně skryta. „Komorní výstavu jsme koncipovali jako dialog mezi těmito dvěma velkými umělci, jejichž tvorba nás dodnes inspiruje a obohacuje, Je to příležitost detailněji prozkoumat jejich blízký vztah a zároveň jde o připomenutí padesátého výročí Picassova odchodu z tohoto světa,“ říká kurátor výstavy prof. Ivo Barteček.

Komorní výstava „Pocta Pablu Picassovi“ bude veřejnosti přístupná od čtvrtka 15.6. (zahájení proběhne v 18h) do soboty 17.6. 2023 v pasáži domu U Nováků (Vodičkova 30, Praha 1). Vstup na výstavu je zdarma.

Další díla z komorní výstavy:

– Pablo Picasso, Traum und Luege Francos, 1937, akvatinta, tisk 1946, knižní grafika

– Pablo Picasso, Holubice míru (pro hnutí Obránců míru), barevná litografie, Paris 1952, signováno v tisku

– Pablo Picasso, „Avignonská žena“, „Pour A. Vollard“, signováno červenou pastelkou, Paris 1907, otisk, sekundárně signováno, tužka

– Adolf Hoffmeister, Pablo Picasso / Portrét, „Praha v máji 1973“, otisk, papír, signováno v otisku

– Adolf Hoffmeister, Pablo Picasso / Portrét, „Praha v máji 1973“, štoček, zinek, signováno

Pasáž plná umění – celoroční projekt spolku 3Kino, který již 10 let přináší do ČR nejen filmové novinky, ale i alternativní a výjimečné středoevropské kulturní projekty. „Pasáž domu U Nováků postupně oživí mladí talentovaní umělci z Čech, Slovenska a Polska. V kontrastu i pro srovnání divákům představíme díla význačných tvůrců z privátních sbírek, která nejsou běžně k vidění, filmové projekce a hudební vystoupení, která s vystavenými výtvarnými díly korespondují,“ doplňuje ředitel 3Kino Vavřinec Menšl.

V současné době v pasáži domu U Nováků již můžete vidět:

Noření – projekt propojující magickou poetiku fotografa Lubomíra Fuxy s kreativitu a vizi jeho dcery, malířky Nory Fuxové. 

Argonaut – průřez tvorbou libereckého spolku umělců a řemeslníků, kteří kooperují na společném místě, v objektu bývalé tovární haly, 

MgA. Anna Šíma Kopková – doktorandka na TUL pod vedením Kurta Gebauera fotografické akty pohybující se na hraně erotického světa fantazie a vinného večírku, kde nahota je naprostá přirozenost.

Mgr.art. František Bohunický – žije a tvoří v Bratislavě, věnuje se sochařské tvorbě, zejména komorní a exteriérové plastice a objektu. 

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM