Premiéra Černé vody ve Studiu Ypsilon

Premiéra Černé vody ve Studiu Ypsilon

Někdy jediná nečekaná událost dokáže spustit proud vzpomínek, který se dá jen těžko zastavit. I o tom je inscenace hry Černá voda od známého německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga, kterou uvede Studio Ypsilon v režii Terezy Říhové 16. a 18. června 2023 vždy v 19:30.

Text Rolanda Schimmelpfenniga rozvíjí téma vzpomínek na mládí, na vztahy, které časem zanikly a na životní cesty, po kterých jsme se nevydali. Titulní „černá voda“ je metaforou minulosti, kterou nelze pořádně uchopit, ke které se nelze dostat a jejíž mihotání je na jednu stranu lákavé a na stranu druhou zavádějící.

Děj hry se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první se během letní noci vkradou na koupaliště dvě party mladých lidí, které snad už nemohou být rozdílnější. I přes počáteční rozpaky se spřátelí a společně se pak vydají na dlouhé dobrodružství nočním městem, které končí až se svítáním.

Ta druhá časová rovina se odehrává o dvacet let později a sledujeme v ní Franka, za pár dní nejmladšího ministra vnitra v dějinách své země, jak během listopadového deště potká Leylu. Je to už dvacet let, co se jedné letní noci potkali na koupališti, kde neměli co dělat.

Je to už dvacet let, co se viděli naposledy.

Je to dvacet let od té doby, co se do sebe zamilovali.

Skrze dynamickou režii Terezy Říhové a poetický text Rolanda Schimmelpfenniga (drobně upravený dramaturgem inscenace Patrikem Bouškem a režisérkou) je divák zván, aby hledal paralely mezi děním na jevišti a vlastními zážitky a nechal se unášet proudem slov a jevištních obrazů, kde se v několika dramatických postavách prostřídají Paulína Labudová, Kryštof Mende, Markéta Plánková, Barbora Skočdopolová, Jan Večeřa a Petr Vršek. Scénografii vytvořila Jana Hauskrechtová, původní hudbu složil Matěj Štrunc a na pohybové složce inscenace se podílel Jan Bárta.