Václav Marhoul Unicef

Režisér Nabarveného ptáčete se stal novým vyslancem Dětského fondu OSN – UNICEF v Česku

Český výbor pro UNICEF jmenoval Václava Marhoula novým vyslancem dobré vůle.

Známý režisér, scenárista, herec, producent, kulturní organizátor a manažer se tím připojil ke komunitě vyslanců UNICEF, mezi něž patří například Susan Sarandon, David Beckham, Whoopi Goldberg, Leo Messi nebo Orlando Bloom.

„Je jich na celém světě pouze 402. Výjimečných osobností z oblasti umění, kultury a sportu, které dávají své schopnosti a popularitu ve prospěch poslání UNICEF. A my jsme dnes v České republice jmenováním režiséra Václava Marhoula jejich počet navýšili na 403,“ uvedla ke jmenování ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba„Václav naši práci podporuje již mnoho let – ať již v projektu Adoptuj panenku, na benefičních akcích, ale také osvětou a díky svým osobním prožitkům i velmi významným apelem k ochraně dětí před dopadem válek a ozbrojených konfliktů. Této pomoci si moc vážíme, protože přímo i nepřímo pomáhá zachraňovat dětské životy.“

Prvním vyslancem dobré vůle UNICEF se v roce 1954 stal americký komik Danny Kaye. Po něm následovaly další mezinárodní i národní celebrity, včetně herečky Audrey Hepburn nebo známého bondovského představitele Sira Rogera Moora. Smyslem programu je využití popularity těchto osobností k upoutání pozornosti na problémy, kterým čelí děti na celém světě – a získávání podpory pro jejich řešení.

V České republice se první vyslankyní dobré vůle UNICEF stala v roce 1992 herečka Jiřina Jirásková. V současnosti jimi jsou hokejista Patrik Eliáš (jmenován v roce 2006), spisovatel Michal Viewegh (2011) a herečka Jitka Čvančarová (2015).

Václav Marhoul ke svému jmenování uvedl: „Jmenování vyslancem dobré vůle jsem po pravdě nečekal. Je to pro mě v první řadě velká pocta, ale ještě větší závazek, který z toho vyplývá. Chci udělat vše proto, abych ten závazek naplnil. Důvěru, která mi byla svěřena, nechci v žádném případě zklamat.“

Václav Marhoul Unicef„Václava Marhoula mám tu čest znát jako člověka už nějakou dobu. V roce 2019 jsme byli společně ve Rwandě. Vidět jeho zápal a odhodlání pomáhat dětem, jeho pohled na situaci v celém světě a obzvlášť v krizových oblastech je skvělý. Mluví ze svých zkušeností, z toho, co zažil, a je z něj cítit obrovská chuť pomáhat,“ uvedl k dnešnímu jmenování Patrik Eliáš„Já sám jsem vyslancem UNICEF skoro 16 let. Je to pro mě obrovská zodpovědnost a velká pocta. Moje práce je předávat osobní zkušenosti z terénu, sdílet, jaké změny UNICEF dělá v životech dětí všude tam, kde je potřeba,“ dodal.

„Já mám obrovskou radost, že Václava Marhoula máme v týmu, protože je to výjimečný a vzácný člověk, který dokáže oslovovat velké množství lidí svou energií, charismatem a ryzím charakterem. Václav toho hodně prožil a má dar mluvit o tom tak, aby jej bylo slyšet a aby se význam jeho slov dotkl srdce lidí. Upřímně si jako vyslance UNICEF nedokážu představit lepšího člověka,“ řekla ke jmenování Jitka Čvančarová„Moje vlastní cesta s UNICEF začala v roce 2011 humanitární misí do Mali. Ta osobní zkušenost je nepřenositelná. Když jste na místě, mluvíte s těmi lidmi, pochopíte všechno hrozně rychle. Není tam žádný filtr informací, které dostáváte, všechno prožíváte na vlastní kůži. Člověk začíná vždy sám u sebe. Už jen vlastním životem můžete inspirovat k tomu pomáhat, radovat se ze života. Funkce vyslance UNICEF je pro mě velká zodpovědnost a velká radost.“

Ve funkci vyslance nyní Václava Marhoula čekají nové projekty, včetně příprav 21. ročníku aukce panenek známých umělců a designérů nebo zapojení v roli porotce do projektu Dítě Česka.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM