Praha posílá do Řecka záchranáře s evakuačním speciálem Fénix. Po 35 letech budou opět pomáhat českým hasičům na zahraniční misi

Praha posílá do Řecka záchranáře s evakuačním speciálem Fénix. Po 35 letech budou opět pomáhat českým hasičům na zahraniční misi

Tým pražských záchranářů s evakuačním speciálem Fénix a dalšími vozidly míří pomoci v boji s rozsáhlými požáry na východě Řecka.

Vyslání záchranářů schválil Magistrát hl. m. Prahy na základě žádosti Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Vozidlo Fénix se opakovaně osvědčilo při transportování většího počtu pacientů vyžadujících kyslíkovou terapii a poslouží i jako zázemí pro zasahující hasiče. Tým pražské záchranky vyrazil do Řecka společně se dvěma odřady Hasičského záchranného sboru v úterý ráno. Je to první společná zahraniční mise obou složek po 35 letech.

Praha posílá do Řecka záchranáře s evakuačním speciálem Fénix. Po 35 letech budou opět pomáhat českým hasičům na zahraniční misi„Řecko stále bojuje s rozsáhlými požáry v destinacích, které ročně navštíví desetitisíce Čechů. A já jsem hrdá na to, že se do mezinárodní pomoci kromě českých hasičů zapojili i naši pražští záchranáři. Jsem přesvědčena, že speciál Fénix podpoří díky svým mimořádným vlastnostem i zkušenostem posádky na místě zasahující záchranáře a zvýší jejich kapacity, zejména v možnostech evakuace, ale poslouží i jako zázemí pro načerpání nových sil. Pevně věřím, že díky této společné pomoci se již brzy podaří dostat požáry pod kontrolu a zraněné do nemocnic,“ říká náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandra Udženija.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vysílá do Řecka sedmičlenný tým. Skupinu tvoří čtyři zdravotničtí záchranáři, dva řidiči speciálního modulu a krizový manažer. Všichni byli již dříve speciálně proškoleni pro podobné typy zásahů v místě přírodních katastrof.

Praha posílá do Řecka záchranáře s evakuačním speciálem Fénix. Po 35 letech budou opět pomáhat českým hasičům na zahraniční misiV Řecku budou disponovat vedle speciálního vozidla Fénix také terénní čtyřkolkou Polaris a dvěma podpůrnými vozidly. Cestu dlouhou přibližně 1 600 kilometrů absolvují vozy hasičů i záchranářů společně po vlastní ose. Zasahovat by měli záchranáři na východě Řecka v oblasti okolo města Alexandrupoli.

Spolupráce záchranné služby s Hasičským záchranným sborem je na velmi vysoké úrovni. Týká se to více jak 2 000 zásahů, které se každoročně odehrají na území metropole, tak i mimořádných událostí, jako byl například v loňském roce požár v Hřensku. Jsme připraveni poskytnout našim kolegům stoprocentní zdravotnickou podporu a zázemí i v Řecku. Děkuji všem našim pracovníkům, kteří se na účast v této misi dobrovolně přihlásili,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

V předchozích letech absolvovali pražští záchranáři po celé republice s Fénixem přes dvě desítky mezinemocničních transportů covid pozitivních pacientů. Vozidlo je určeno zejména pro zásahy u požárů a jako evakuační prostředek. Transportní kapacita je až dvanáct ležících osob na sklopných lůžkách, případně až tři přístroji plně vybavená nemocniční lůžka s pacienty, kterým je poskytována intenzivní péče. Fénix může posloužit i jako dočasné zázemí pro nezraněné osoby, které musí bezodkladně opustit svá obydlí, nebo právě pro zasahující záchranáře.

Čtyřkolka Polaris se v minulosti osvědčila například právě při požáru v Hřensku, kdy sloužila pro dopravu zdravotnického materiálu a dalšího vybavení k zasahujícím jednotkám v obtížném terénu. Pomocí čtyřkolky je rovněž možné dostat na místo zdravotníky, případně evakuovat zraněného v nosítkách.

Zdravotníci záchranné služby hlavního města zasahovali v rámci mezinárodní pomoci společně s československými hasiči naposledy v roce 1988 po ničivém zemětřesení v Arménii, které si vyžádalo přibližně 50 000 obětí.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM