Praha se zbavuje nálepky levné večírkové destinace. Posiluje svoji pozici a konkuruje ostatním evropským metropolím

Praha se zbavuje nálepky levné večírkové destinace. Posiluje svoji pozici a konkuruje ostatním evropským metropolím

Podle dostupných dat STR (Smith Travel Research) se Praha ve 2. kvartálu letošního roku přiblížila ostatním evropským destinacím i průměrnou cenou za pokoj a postupně smazává nálepku levné destinace.

Procentuální nárůst průměrné ceny za pokoj má Praha ve srovnání vyšší než například Vídeň nebo Berlín a tento stoupající trend si chce hlavní město i nadále udržet. Praha v červnu předběhla v meziročním nárůstu průměrné ceny za pokoj Berlín a Vídeň a navýšila cenu o více než 19 %.  

Praha dosáhla podobné cenové hladiny za hotelový pokoj jako historicky dražší evropské destinace, a naopak odskočila východním sousedním metropolím, například Bratislavě a Varšavě. V červnu dosahovala průměrná denní cena za pronajatý pokoj v hotelu v Praze hladiny 126 EUR, v porovnání s tím dosahovala Vídeň a Berlín hodnot okolo 140 EUR. Sousední destinace jako je Bratislava nebo Varšava se pohybovaly hlubokou pod touto hranicí (Bratislava 100 EUR a Varšava 108 EUR). V dubnu a květnu Praha průměrnou cenou za pokoj dokonce německou metropoli předčila.

„Praha nasadila dobrý trend a je nutné v něm i nadále pokračovat. Postupně chceme, smazat z Prahy nálepku levné večírkové destinace a do budoucna konkurovat ostatním metropolím jako je Berlín nebo Vídeň. Nesmíme si říkat za kvalitní služby méně než ostatní destinace, to se z dlouhodobého hlediska nevyplácí a je potřeba i nadále do rozvoje turismu investovat,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek pro kulturu a cestovní ruch.

Praha destinace jako je Berlín a Vídeň v červnu předběhla v meziročním nárůstu průměrné ceny za pokoj. Oproti stejnému období minulý rok zvýšila cenu o 19,4 %. Naproti tomu v Berlíně cena rostla o 14 % a ve Vídni o 13,4 %.

„Pozitivní trend nárůstu cen za pokoj a dorovnání špičkových evropských metropolí je velký úspěch. Město však se svými partnery musí pokračovat v aktivitách, které dělalo poslední dva roky, jako je reinvestice výběru poplatku z pobytu zpátky do cestovního ruchu a jeho marketingových aktivit,“ uvádí Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

„Je vidět, že se vyplácí postupná změna charakteru cestovního ruchu v Praze, která však vyžaduje systematickou a dlouhodobou práci. Na aktuálních datech je tato koncepční práce vidět a platí i to, že Praha ztrácí nálepku levné destinace,“ dodává František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Aktuální data k turismu v metropoli 

  • Aktuální data ČSÚ ukazují, že do Prahy za prvních šest měsíců roku 2023 přijelo 3 301 061 cestovatelů, z toho domácí návštěvníci tvořili 776 823.
  • Nejvíce přijelo zahraničních návštěvníků z Německa (472 583), Spojeného království (178 610), Slovenska (167 949), USA (167 301), Polska (148 544), Itálie (145 622)
  • Vrací se i turisté z Asie; nejvíce jich přijelo z Jižní Koreji 61 223
  • Domácí hosté tvoří 23,5 % z celkového počtu hostů a zároveň se jejich počty navýšili o 31 % oproti stejnému období roku 2019 a téměř o 14 % oproti roku 2022.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM