Science festival na Desítce 2023: objevte s dětmi radost z vědy v areálu Gutovka

Science festival na Desítce 2023: objevte s dětmi radost z vědy v areálu Gutovka

 V sobotu 2. září 2023 od 10 do 22 hodin se areál Gutovka promění v centrum zábavné vědy.

Přijďte s dětmi na již třetí ročník Science festivalu na Desítce, kde si na 25 interaktivních stanovištích vyzkoušíte vědecké bádání z první ruky. Od genetiky a zoologie až po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku a pod vedením odborníků a vědeckých pracovníků z univerzit, pracovišť Akademie věd ČR a dalších výzkumných institucí. Vstup je zdarma.

Science festival na Desítce 2023: objevte s dětmi radost z vědy v areálu GutovkaV rámci festivalu, na který loni zavítaly přes tři tisícovky malých i velkých návštěvníků, bude možné navštívit 25 originálních vědeckých interaktivních stanovišť, což je o pět více, než v minulém roce. Děti i dospělí budou objevovat svět vědy – od genetiky a zoologie po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku. Návštěvníci se mohou těšit na řadu praktických zábavných experimentů. Budou si moci vyrobit vlastní parfém, odlít model trilobita nebo animovat svůj vlastní film. Akce již potřetí pořádá Městská část Praha 10 za finanční podpory Hlavního města Prahy.

Mezi novinky letošního ročníku patří Místo činu – kriminálka Gutovka – děti se stanou na chvíli forenzními detektivy a pod vedením skutečných kriminalistů prozkoumají scénu zločinu. Nově se představí také Helppes – centrum výcviku asistenčních psů pro lidi s postižením. Premiérově v 18 hodin vystoupí se svou hodinovou chemickou show chemik Michael Londesborough, který patří mezi nejznámější popularizátory vědy v České republice a měl svůj pořad v České televizi.

S ohledem na klimatické změny se letos festival věnuje také výchově k ohleduplnému chování k rostlinám. Děti mohou začít u těch, které mají doma. Na Zelené pohotovosti se dozví, jak zachránit svou chřadnoucí rostlinu, Swap kytek tady bude pro ty, kteří chtějí vyměnit své přebytečné domácí rostliny za jiné. Stejně jako loni mohou děti také přinést své staré hračky a v rámci akce Swap hraček je vyměnit za neokoukané.

Science festival na Desítce 2023: objevte s dětmi radost z vědy v areálu GutovkaFestival však nenabídne jen vědu. Poté, co se na hlavním pódiu nejdříve vystřídají popularizátoři vědy se svými experimenty a vědeckými zajímavostmi, zahraje od 20 hodin oblíbená skupina BomBarďák.

„Science festival na Desítce přinese dětem i dospělým nejen zábavu, ale také vzdělání. Vztah nejmenších Pražanů k vědě a přírodě se snažíme podpořit dlouhodobě. Proto se letošní ročník zaměřuje na udržitelnost a vede děti nejen k vstřícnému vztahu k vědě, ale také o odpovědnosti vůči planetě,“ říká starosta Prahy 10 Martin Valovič.

Děti, které absolvují alespoň 15 stanovišť, získají zmrzlinu vyráběnou z tekutého dusíku a mnoho dalších cenných odměn.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM