AUTONOMNÍ AUTOBUSY PŘIJÍŽDĚJÍ DO PRAHY

AUTONOMNÍ AUTOBUSY PŘIJELY DO PRAHY

Na Výstavišti Praha 19.9. proběhlo slavností zahájení akce JÍZDA BUDOUCNOSTI,

kde za společnost PowerHUB prezentujeme technologické novinky v oblasti autonomní osobní mobility a autonomní přepravy zboží. Návštěvníci se zde mohou setkat, a samozřejmě se i svézt, autonomními minibusy od společnosti Aurrigo a zažít, jaká je jízda ve voze, který nepotřebuje řidiče, v rámci projektu LivingLAPT. Tento projekt podporuje EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), orgánu Evropské unie.

O tom, že budoucnost bude patřit autonomní dopravě se přišel přesvědčit také Jaromír Beránek – pražský zastupitel a člen Výboru pro IT, Smart City a eGovernment a předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy, a Traian Urban – ředitel Innovation Hub East EIT Urban Mobility, kteří v praxi vyzkoušeli, jaká je jízda autonomním autobusem našeho partnera společnosti Aurrigo a seznámili se také s autonomním delivery robotem od společnosti BringAuto.

Pavel Chroust, expert na inovační projekty ve společnosti PowerHUB uvádí: „Autonomní doprava je další úroveň mobility osob a zboží, na kterou se můžeme po masivním rozvoji elektromobility těšit. Těží maximum z výhod elektrického pohonu a rozšiřuje jeho přednosti o funkci, kdy vozidlo nemusí být ovládané řidičem, ale pohybuje se autonomně na základě předem určené trasy na digitální mapě.

V první řadě jde ale o bezpečnost. Proto samořiditelná vozidla využívající mj. umělou inteligenci a soustavu speciálních Lidarů a radarů a neustále vyhodnocují a reagují v rámci jízdy na desítky tisíc podnětů každou vteřinu. Technologicky jsou autonomní dopravní prostředky připravené pro provoz po běžných komunikacích, ale v ČR zatím musí být na palubě ještě řidič, který jen kontroluje pohyb a v případě nebezpečí je připraven převzít řízení. Už nyní ale autonomní doprava „píše“ budoucnost.

Máme upřímnou radost, že jsme mohli tyto dopravní prostředky v praxi představit nejen zástupcům vlády a veřejného sektoru, ale také veřejnosti, která navštívila nebo ještě navštíví akci JÍZDA BUDOUCNOSTI na pražském Výstavišti.“

Prezentace přínosů autonomní mobility je součástí mezinárodního výzkumného projektu, který si klade za cíl rozvinout udržitelnou autonomní přepravu v různých evropských městech. Jízdy autonomním autobusem pro veřejnost přinášíme ve spolupráci s mnoha partnery projektu LivingLAPT, ať už jde o univerzity (University College London, Ghent University), dodavatele autonomních vozidel (Aurrigo, BringAuto), města (Praha, Říčany, Kongsberg, Milton Keynes), výzkumné organizace (PowerHUB), firmy (Lab Box, Applied Autonomy, the Future Mobility Network), či provozovatele výstavních areálů (Výstaviště Praha, Veletrhy Brno).

„Projekt LivingLAPT umožňuje testování inovativních dopravních řešení napříč evropskými městy, přičemž prioritou je spolehlivý bezpečnostní rámec a podpora uživatelského přijetí a důvěry mezi občany i provozovateli,“ říká Traian Urban, ředitel Innovation Hub East, EIT Urban Mobility.

Marie Horniecká, projektová manažerka ve společnosti PowerHUB dodává: „Autonomní technologie v dopravě jsou zajímavé nejen s ohledem na její dlouhodobou udržitelnost, ale také z hlediska efektivity. Snižuje emise skleníkových plynů, šetří lidské zdroje a čas, protože autonomní vozy nepotřebují obslužný personál (řidiče) a pohybují se po aktuálně optimální trase.“

Prezentace autonomních minibusů a delivery robotů je určená široké veřejnosti. V reálném prostředí ji mohou návštěvníci vyzkoušet v dolní části pražského Výstaviště (Bruselská cesta) od 15. 9. do 5. 10. vždy od 13:00 do 19:00.

Zdroj včetně vizuálu ©ČTK, LJM