Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatky

Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatky přiveze do Prahy špičku nejen evropského divadla

V rámci programu se představí nejnovější projekt Susanne Kennedy, který vznikl v koprodukci s Pražskými křižovatkami.

Pražské křižovatky jsou festivalem Činohry Národního divadla, jejíž umělecké vedení festival tvoří i kurátorsky. Za léta své existence si vydobyl výjimečné postavení na české divadelní scéně jako jedinečná příležitost vidět mimořádné produkce předních světových režisérů. Program letošního šestého ročníku (resp. osmého, zahrneme-li i dva roky „covidového“ formátu rozloženého festivalu do celé sezony) je soustředěný do první poloviny října, kdy do Prahy přiveze inscenace Limbo Victora de Oliveiry, Oskara tanečního souboru Kukai Dantza a Marcose Moraua (La Veronal), ANGELA (a strange loop) Susanne Kennedy a Markuse Selga a jako listopadovou ozvěnu country operu Burt Turrido. An Opera souboru Nature Theater of Oklahoma.

Říjen a listopad 2023 na Nové scéně Národního divadla, PROGRAM:

čtvrtek 5. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Victor de Oliveira: Limbo (Portugalsko)

Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatkyúterý 10. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara (Španělsko)

sobota 14. 10. 2023 a neděle 15. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) (Německo)

čtvrtek 16. 11. 2023 a pátek 17. 11. 2023 v 18:00 na Nové scéně

Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera (USA)

Dramaturgyně Pražských křižovatek Nina Jacques o letošním programu

Program festivalu Pražské křižovatky je pečlivým kurátorským výběrem dramaturgie Činohry ND. Podle jakého kritéria vybíráte inscenace a tvůrce? Jaké divadlo vás pro festival zajímá?

Snažíme se, aby inscenace byly výběrem toho nejzajímavějšího, co se na současných evropských, ale i světových jevištích děje, a aby reflektovaly společenská, politická a lidskoprávní témata. Jsou to všechno tvůrci, kteří zkoumají jak být spolu, jak žít dohromady jako společnost, jak si vzájemně více porozumět. Pro festival je důležité, aby inscenace byly jedinečné i v tom, jaké používají divadelní prostředky, jakým způsobem tvůrci pracují s novými technologiemi. Zajímají nás tvůrci, kteří hledají, ptají se po smyslu života a nespokojují se s tím, co už o světě víme.

Letošní ročník Pražských křižovatek zastřešují témata identity a reprezentace. Jednalo se o vnějškové rozhodnutí dramaturgického týmu festivalu, nebo se témata vyloupla až na základě pozvaných inscenací?

To jsou podle mě dvě spojené nádoby. To téma identity, kdo za koho dnes vlastně může mluvit, čí hlas je nejvíce slyšet a kdo by měl naopak dostat prostoru víc, je dnes všudypřítomné, je cítit, že celý západní svět překalibrovává svůj vztah ke zbytku světa, reflektuje se postkoloniální minulost, ale i jednotlivci čím dál hlasitěji mluví o tom, že je příležitost změnit náš pohled na společenské uspořádání, aby bylo spravedlivější, tolerantnější a rozmanitější. Je to zřejmé i v divadelním světě, kde se na festivalech a v jednotlivých divadlech toto téma skloňuje ve všech podobách. Je tolik příběhů, kolik je na světě lidí, a to je pro divadlo nesmírně vzrušující.

Co všechny čtyři inscenace z našeho programu spojuje, je citlivost vůči těmto příběhům, vůči hlasům marginalizovaných a originální způsob zpracování. Victora de Oliveiru jsme viděli ve francouzském Rennes během hostování Činohry s inscenací Rej na tamním festivalu, a aniž bychom tušili, co nás čeká, tak nás Limbo úplně strhlo. Jde o monolog performera Victora de Oliveiry, který je zároveň autorem svého textu a celého konceptu. Vypráví o svém dětství v Mozambiku, kde se narodil jako syn bílého portugalského otce a mosambické matky. Celá jeho rodinná historie je tak komplikovaná a on v sobě nese tolik identit, že jeho hledání vlastní hodnoty je nesmírně silné a autentické. V Mosambiku vypadal příliš evropsky, v Portugalsku zase příliš africky. Victor stojí po celou dobu představení na jednom místě, hýbe maximálně horní polovinou těla a jeho herecké umění je odzbrojující. To jen jako příklad jeden ze střípků příběhů, které na festivalu uvidíte. 

Dovedete sama vybrat nějaký highlight letošních Pražských křižovatek?

Když člověk sestavuje program a dává si záležet na každé inscenaci, je těžké vybrat jednu, ale musím říct, že velkou radost mám z toho, že přivítáme v Praze poprvé německou režisérku Susanne Kennedy, která patří k největším osobnostem současné evropské režie. Její inscenace jsou vždy velice technicky složité, vyladěné do nejmenších detailů a není snadné je na festivalu uvést. Když jsem ANGELA (a strange loop) viděla ve Vídni, byla jsem nadšená z preciznosti projekcí se skvěle propracovanou hrou mezi živými herci a nahranou hlasovou smyčkou. Kromě toho, že je to ohromující a překvapivé, skvěle se tím tematizuje role divadla ve 21. století i kouzlo živého setkání teď a tady. Zároveň díky spolupráci se Susanne Kennedy a jejím týmem otevíráme novou éru festivalu, protože jsme jedním z koproducentů inscenace, a zařadili jsme se tak mezi instituce a festivaly, které dlouhodobě sledujeme a obdivujeme, jako jsou Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz, Wiener Festwochen, Festival d’Avignon, Festival d’Automne à Paris a další. Díky koprodukci také můžeme inscenaci ANGELA (a strange loop) uvést velice brzy po jejím vzniku u nás v Praze, což je pro pražské publikum jedinečná příležitost. Ale musím zopakovat – všechny inscenace jsou skvělé a moc všem doporučuji navštívit všechny čtyři!

(Ptala se Kateřina Prášilová)

Susanne Kennedy o své nejnovější inscenaci ANGELA (a strange loop)

ANGELA (a strange loop) není Váš první projekt, ve kterém je hlavní postavou žena.

Ano, souvisí s mými staršími hrami, dohromady tvoří cyklus. Ve hře ANGELA (a strange loop) (ANGELA (začarovaný kruh)) se zaměřuji na ženskou hrdinku a nabízím divákům smyslový, vizuální a fenomenologický zážitek. Zajímá mě otázka proměny. Můžeme se podívat na svůj život jako pod mikroskopem? Angela je uvězněna ve svém každodenním kolotoči. Je to v podstatě normální žena, i když trpí blíže neurčenou nemocí. Zarazilo mě, že po pandemii trpěly dlouhým covidem většinou ženy… Angelina nemoc se podobá spíš chřipce, ale není jasně Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatkypojmenovaná. Vstupujeme do metafyzického snu, kde ji pronásleduje mnoho otázek. Co to znamená být naživu? Trpět? Hrdinka zřejmě dospěla ve svém životě do rozhodujícího a nevyhnutelného bodu, kdy její tělo řeklo dost, a ona ho musí opustit. Jsme svědky jejího zmizení, ale netušíme, kam se poděla. Když se vrátí, vypráví o paralelním světě podobném smrti, který je v něčem fantaskní, nadpřirozený, o návštěvě podsvětí mimo náš pozemský svět. Ráda pracuji s estetikou science-fiction, kde může totéž místo obsahovat několik významových vrstev. Pohybujeme se mezi realitou a nadpřirozenem, žijeme chvíli v jednom, chvíli ve druhém světě. Je to sen? Nebo skutečnost? Fascinuje mě tento druh mámení smyslů, který zpochybňuje naše pojetí reality a často tvoří základ různých mýtů. Potřebujeme příběhy, které by vysvětlovaly skutečnost, zvlášť to, co je pro nás těžko pochopitelné.

Jiná realita, kterou Angela zažije, je inspirována sny, vaší fascinací sci-fi světy. Zmiňujete ale také mytologii…

ANGELA sice není založena na žádném konkrétním mýtu, ale myšlenka mytologie mě zajímá. Fascinuje mě schopnost lidí vysvětlovat a rekonstruovat svět pomocí příběhů o imaginárních, prapůvodních základech. Strávila jsem hodně času studiem spisů Carla Gustava Junga o transformaci a individualizaci, tedy schopnosti jedince odlišit se od ostatních jedinců stejného druhu, ze stejné skupiny, nebo dokonce i ze stejného společenství. Zabývám se hlouběji také myšlenkou, že pokud se chceme změnit a zachránit, musíme se ponořit do tmy, do temnoty v mytologickém smyslu a postavit se tam svým démonům. Tyto otázky najdeme ve všech známých mýtech. Existuje tolik příběhů o bolestných cestách a nebezpečích, na jejichž konci projde hrdina proměnou. ANGELA samozřejmě nedosahuje rozměrů Odyssey, ale líbí se mi myšlenka, že je to žena s velmi všedním, obyčejným příběhem, a tento prostý svět se začne rozpadat a sklouzávat do složitější a hlubší reality.

(Úryvek pochází z rozhovoru, který pořídila Moïra Dalant; z angličtiny přeložila Alžběta Soperová)

Program festivalu:

Victor de Oliveira: Limbo | 5. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Victor de Oliveira – herec a režisér působící na mnoha významných evropských scénách – se v introspektivním autorském dramatu vyrovnává se svým původem a kořeny. Jeho prarodiče pocházejí z Evropy a Afriky, mezi svými předky má portugalské Židy, Indy i Číňany. Otevírá téma identity člověka jako pevného bodu, záchrany z pomyslného limba ztracených duší a příběhů. Inscenace Limbo získala prestižní cenu za Nejlepší inscenaci a Nejlepší text roku 2022, kterou každoročně uděluje Portugalská společnost autorů (Sociedade Portuguesa de Autores). Victor de Oliveira připravil pro letošní festival i workshop, který bude zaměřen na téma osobní historie na jevišti a možnosti jejího scénování. Zároveň se dotkne i tématu současné podoby dramatického psaní v Africe.

Námět, scénář, hraje: Victor de Oliveira Dramaturgická spolupráce: Marta Lança

Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara | 10. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Dva taneční soubory Kukai Dantza a La Veronal pod vedením jedinečného choreografa Marcose Moraua. Oskara propojuje dva světy choreografie a dva pohledy na tanec, osciluje mezi nejtradičnějšími kořeny a nejavantgardnějším výrazem. Zkoumá různé prvky baskické kultury, její pradávné i současné mýty a se zvláštní znepokojivou silou popisuje barvitou a emocionální cestu plnou symbolů a obrazů, která v sobě v konečném důsledku odráží celou dějinnou zkušenost lidstva.

Režie: Jon Maya Sein
Námět a choreografie: Marcos Morau
Tanečníci: Alain Maya, Beñat Pujana, Ibon Huarte, Martxel Rodríguez, Urko Mitxelena
Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) | 14. a 15. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Téma identity a ponoru do otázek kolektivního (ne)vědomí přináší také další plánovaný host. Jedna z nejoriginálnějších představitelek současné evropské režie Susanne Kennedy vytvořila svou inscenaci ANGELA (a strange loop) spolu s multimediálním umělcem Markusem Selgem pro Théâtre National Wallonie-Bruxelles. Také v ní pracuje ve stylu pro ni typické posthumanistické estetiky s rafinovanou hrou herců, masek a multimédií. Festival Pražské křižovatky je koproducentem inscenace.

Koncept, text a režie: Susanne Kennedy Koncept a scénografie: Markus Selg

Hrají: Diamanda La Berge Dramm, Ixchel Mendoza Hernández, Kate Strong, Tarren Johnson, Dominic Santia

Hlasy: Diamanda La Berge Dramm, Cathal Sheerin, Kate Strong, Rita Kahn Chen, Rubina Schuth, Tarren Johnson, Susanne Kennedy, Ethan Braun, Dominic Santia, Ixchel Mendoza Hernández, Marie Schleef, Ruth Rosenfeld

Koproducenti: Kunstenfestivaldesarts (Brusel), Wiener Festwochen (Vídeň), Festival d’Automne à Paris & Odéon – Théâtre de l’Europe (Paříž), Festival d’Avignon (Avignon), Holland Festival (Amsterdam), Národní divadlo / Pražské křižovatky (Praha), Romaeuropa Festival (Řím), Teatro Nacional de São João (Porto), Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz (Berlín)

Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera | 16. a 17. 11. 2023 v 18:00 | Nová scéna

A zcela jiný typ zážitku přinese poté inscenace, která bude uvedena v listopadu, country opera oceňovaného amerického souboru Nature Theater of Oklahoma Burt Turrido. An Opera, v níž kromě originální hudební složky nechybí humor, a především chytrá metahra s tradiční formou i nejklasičtějšími zápletkami operního žánru.

Text a režie: Kelly Copper, Pavol Liška
Hrají: Gabel Eiben, Anne Gridley, Robert M. Johanson, Bence Mezei, Kadence Neill

Inscenace vznikla ve spolupráci Nature Theater of Oklahoma, Künstlerhaus Mousonturm a Schauspiel Frankfurt a je koprodukcí Wiener Festwochen, Festspillene i Nord-Norge (Arctic Arts Festival), Athens & Epidaurus Festival, Espoo City Theatre – The International Theatre of Finland, HAU Hebbel am Ufer, Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, Zürcher Theater Spektakel a Kampnagel.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM