Herec Táborský uvedl vernisáž výstavy malířky Slávky Krátké v Mánesu.

Herec Táborský uvedl vernisáž výstavy malířky Slávky Krátké v Mánesu

Více než 300 návštěvníků se zúčastnilo vernisáže jedné z nejvýraznějších současných českých malířek Slávky Krátké ve výstavní síni Mánes.

O večer plný smíchu, radosti a zábavy se postaral herec a moderátor akce Miroslav Táborský. Vernisáž sklidila nespočet pozitivních ohlasů a její úspěch podtrhly prodané obrazy. Malířka již plánuje výstavu na příští rok v Dubaji.

„Je mi ctí, že jsem si mohla v centru Prahy, v tak významné galerii jako je Mánes, postavit své vlastní městečko. Dojímá mě to a obíhá mě husina. Vidět a slyšet reakce návštěvníků je jako vždy nepopsatelně krásné,“ popisuje malířka Slávka Krátká své pocity po zahájení své dosud největší tuzemské výstavy. Své obrazy vystavovala již v Hong Kongu, Miláně, Berlíně, Washingtonu D.C. i Amsterdamu. Přesto ji výstava v pražském Mánesu naplnila pocitem vděčnosti.

Vernisáže se zúčastnily stovky účastníků, kteří s nadšením naslouchali libozvučnému hlasu herce a moderátora Miroslava Táborského. Mezi hosty byl i František Ringo Čech, který má stejně jako Slávka Krátká blízko ke stylu naivního umění.

Slavnostní zahájení svými proslovy obohatily také kurátorka výstavy a autorka projektu ART332 s Janem Homolou, Renáta Mužíková a akademická malířka Ludmila Kaprasová z Nadace českého výtvarného umění. Při prohlídce úchvatných obrazů měli návštěvníci možnost poslechnout si také hudební vystoupení kvarteta Harp Rock Můra.

Návštěvníci odcházeli z vernisáže v dobré náladě a s úsměvem od ucha k uchu. Úspěch večera podtrhly prodané obrazy, například dílo s názvem „Smaragdové město“, a vzkazy zanechané v knize návštěv. Jedním z nich byl například dojemný pozdrav zahraničních turistů z Los Angeles, kteří navštívili Prahu kvůli její historii a slavné architektuře. Ze slavnostního zahájení byli více než nadšeni.

Krátká se k malování dostala až kolem padesátky poté, kdy opustila vystudované stavitelství – projektování. Domy a stavby s ní však zůstaly a staly se ústředním motivem jejích obrazů. Barevné domečky, přímořské vesničky a pohlcující velkoměsta – to jsou obrazy Slávky Krátké, které vyzařují pozitivní energii, prodlužují nám bezstarostné léto plné radostných barev, nebo naopak vyvolávají pocity melancholie a nostalgie. Jak říká sama malířka: „domy byly vždy součástí mého života a jsou pro mě mnohem více než pouhé stavby. Za jejich okny a fasádami se skrývají nekonečné příběhy, které promítám do svých maleb.“

Stálou expozici má malířka ve své Galerii Slávky Krátké v Jungmannově ulici 18, kam se výstava z výstavní síně Mánes přesouvá již v úterý 26. září 2023. Galerie je návštěvníkům otevřena zdarma vždy od pondělí do pátku, 11:30 – 18:00 hodin, v sobotu od 11:00 do 16:00 hodin.

Zdroj včetně ©foto ČTK, LJM