Jubilejní sezonu Studio Ypsilon slavnostně zahájí 14. 9. kmenovou inscenací Spálená 16

Jubilejní sezonu Studio Ypsilon slavnostně zahájí 14. 9. kmenovou inscenací Spálená 16

Novou sezonu otevřou hudbou a zpěvem herci Ypsilonky 14. 9. ve 12:30 v pasáži Olympic, prvním představením sezony 2023/24 se stane velkolepá Spálená 16.

Nastávající sezona bude pro Studio Ypsilon výjimečná hlavně průběžným připomínáním jubilejních 60 let od založení divadla v roce 1963. Kromě nových inscenací se při této příležitosti chystá řada dalších počinů. Už na konci roku 2023 vyjde dlouho očekávaná kniha Divadelní plakáty Jana Schmida a další jeho příležitostné kreace, na jaro se v Pražském domě fotografie chystá velká výstava mapující historii Studia Ypsilon, a bude toho ještě více, s přesahem i do další sezony 2024/25, ve které budou oslavy pokračovat s připomínkou 60 let od uvedení první premiéry Encyklopedické heslo XX. století v roce 1964.

Premiéry jsou na sezonu 2023/24 naplánovány celkem tři. „Tak jako jsou lidé různí, tak i výběr titulů je různorodý se zaměřením na proměny mentality a soustředěním se na smích, který neodvádí od hloubavosti a zároveň i léčí,“ zdůraznil Jan Schmid.

Jako první připravuje Arnošt Goldflam svou hru Komedianti, která vychází ze vzpomínek herců z 19. a první části 20. století, kdy existovaly herecké skupiny pod určitým vedením často zkušených principálů. Ke hře se autor dále vyjádřil: „Za mého mládí byli v divadlech herci, kteří takové kočování ještě zažili. Mnozí z nich popsali svůj veselý i trudný herecký život ve vzpomínkách, často zpracovaných v knihách našich spisovatelů. Pokusil jsem se pročíst zachované vzpomínky a knihy, a to mi bylo inspirací pro moji hru. Tyto vzpomínky jsou často velmi zajímavé i podnětné v tom, jak se dříve divadelníkům žilo. To, co je dnes běžné, zažili mnozí, např. náš slavný herec Rudolf Hrušínský, který např. doprovázel představení hudbou z gramofonu, což byla tehdy velká novinka. Také osvětlení bylo často jen petrolejovými lampami a podobně, což si dnes už ani nedovedeme představit. Pro mě bylo seznámení se s celou touto érou a hereckým životem té doby mimořádně zajímavé a inspirativní!“

Následovat bude autorská inscenace s pracovním názvem O houbách v režii Martina Tichého. Inscenace by měla působit jako docela žhavá kolektivní improvizace, která bude vycházet ze společného hloubání o houbách, ve kterých, kdo ví, bude možná nalezeno dokonce i mystérium života na zemi. Docela živě si lze představit, že kdo se vydá do Ypsilonky na houby, určitě neodejde s prázdnou.

Třetím velkým titulem bude ve druhé polovině sezony nová hra Milana Uhdeho věnovaná faustovskému tématu, v režii Juraje Nvoty, který se tímto po dvaceti letech vrací do Ypsilonky – z jeho dřívějších režií připomeňme Svatou rodinu od G. Schwajdy (1998), Okno od J. C. Grumberga (1999) nebo Altánek od H. Ungara (2003).

Brzy po zahájení sezony ožije divadelní pasáž podruhé už v sobotu 16. 9., kdy se Studio Ypsilon svým doprovodným programem již potřetí zapojí do celorepublikových slavností Zažít město jinak.

Zdroj TZ fota ©TZ, LJM