Sparta slaví postup do Evropské ligy

Oba pražské týmy postoupily do základní skupiny Evropské ligy!

Na dvou pražských stadionech, na Spartě a v Edenu na Slávii se bude budou hrát základní skupiny Evropské fotbalové ligy!

Bylo by fajn, aby los byl atraktivní i milosrdný zároveň. Jistě si všichni vzpomínáme na Plzeň, která ve skupině ligy Mistrů sehrála otloukánka…  Oba týmy Sparta i Slávie ale mají obrovské výkonnostní výkyvy, takže na losu asi moc záležet nebude. Nebo, že by přece jen? Všichni si přejeme aby oba týmy došli co nejdále a nahráli co nejvíce bodů do koeficentů… A byl vidět zajímavý fotbal na obou pražských stadionech.

Zajímala nás pozápasová reakce obou trenérů, tedy popořadě:

Brian Priske:  na kluky jsem nesmírně pyšný!

Brian Priske na tiskové konferenci po postupu do Evropské ligyKolik vás dnešní zápas stál nervů?
Abych byl upřímný, moc v těchto situacích nepřemýšlím nad sebou. Jsem pyšný na kluky, na to, jak hráli a co dokázali. Povedl se nám dnes malý zázrak. Dosáhli jsme velkého úspěchu, kterým skupina EL určitě je. O to větší, když jej vložíte do kontextu prvního utkání. Byl to jeden z největších zápasů mé kariéry a ten největší tady na Letné.

Jan Kuchta dnes plnil nezvyklou roli, jak jste s ním byl spokojen?
Moc spokojený, Honza odvedl velmi dobrou práci. Pracovali jsme na tom v týdnu a dnes potvrdil, že je schopný zahrát i desítku. Je disciplinovaný, pracovitý a na to, že to byl jeho první zápas na této pozici, to bylo fenomenální. Pracoval pro tým.

Zápas rozhodl Victor Olatunji, jak jste spokojený s ním?
Adaptoval se vcelku rychle. Poslední týdny udělal velký posun, pracuje dobře a má velký vliv na hru. Jsem spokojený, že dal gól, větší radost mi ale dělá jeho obětavost v obranné fázi, stejně jako u ostatních ofenzivních hráčů. Lukáš Haraslín obdobně nechal na hřišti vše, jak v ofenzivě, tak v defenzivě. Oba dnes pomohli v obraně, a navíc vstřelili branku.

Filip Panák řídil obranu, a navíc přidal i branku. Co na něj říkáte?
Pany je dlouhodobě naprosto úžasný. Dnes bych dokonce řekl, že to byl defenzivně jeho nejlepší zápas. S Petkovićem, což je velmi nepříjemný protihráč, si poradil. Co se týče jeho hry s balónem, tak nejsem vůbec překvapený. Každý den na tréninku předvádí neskutečné věci, výborné přihrávky mezi řadami, ukazuje klid, genialitu a umí hledat ty správné prostory. Jsem s ním nadmíru spokojený.

Po vstřelené brance jste rychle inkasovali. Vzpomněl jste si v ten okamžik na utkání s Kodaní?
Na zápas s Kodaní jsem si nevzpomněl, spíš jsem byl naštvaný, že gól padl z rychlého přechodu soupeře. Věřil jsem ovšem, že kluci zvládnout přidat další branku.

Během zápasu jste velmi aktivní, je to váš záměr?
Myslíte? Nevím, rozhodně to není něco, nad čím bych přemýšlel. Fotbal je mou vášní a myslím si, že je důležité, abychom ji všichni v týmu dávali najevo. Věřím, že v posledku to pomůže klukům na hřišti k lepším výkonům. Každá jedna přihrávka v zápase je totiž důležitá a já jim to chci dávat najevo. Chci hráčům spolu se svými kolegy za každé situace předávat tu správnou energii.

Bude mít postup do EL pozitivní dopad na celou sezonu?
Určitě. Řekl bych, že je to z vícero důvodů zřejmé. První z nich je způsob, kterým jsme vyhráli. Hráči budou mít důvěru v náš styl a budou vědět, že pokud mu budou věrní, mohou porážet velké evropské týmy. Stejná věc platí i pro ligu. Věřím, že nám toto uvědomění dodá sílu. Nechci spekulovat, jak by to vypadalo, kdybychom hráli Konferenční ligu. Samozřejmě prohrát dvě kvalifikační kola po sobě by bylo těžké pro každý tým.

Poprvé jste vyhrál se Spartou zápas v Evropě. Jaký to je pocit?
Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Dnešek není o mně. Obecně je to pro Spartu velký úspěch, a jsem proto moc rád, že jsme se kvalifikovali do skupiny Evropské ligy. Navíc jsme postoupili na úkor týmu, který za posledních deset let odehrál spoustu výborných zápasů v evropských pohárech.

Na závěr mám ještě dvě poděkování. První chci adresovat fanouškům. Dnešek na Letné byl jeden z největších večerů, které jsem ve fotbale zažil. Nejen vaše energie během zápasu, ale i to, jak dlouho jste fandili i po zápase, je něco neuvěřitelného. Podpora, kterou v posledních měsících cítíme je opravdu masivní a dnešek byl naprosto úžasný. V druhé řadě chci poděkovat realizačnímu týmu, především Larsovi s Lubošem a Christianem, kteří začátkem týdne, když jsem byl nemocný, vedli tréninky a dnešní výhra jde velkou měrou za nimi. Dali jsme góly z otevřené hry, ze standardky a vyrovnali se týmu s výbornou kondicí i po fyzické stránce. V neposlední řadě chci poděkovat hráčům, na které jsem opravdu nesmírně pyšný.

Jindřich Trpišovský: Postup mě těší. Ale ne způsob, jakým jsme ho dosáhli…

Jindřich Trpišovský hecuje tým k lepšímu výkonu„Jsme rádi, že jsme postoupili. Na druhou stranu mě trápí průběh zápasu a to, jak jsme se k postupu dostali. Mrzí mě, jak jsme se prezentovali v první půli, do jaké situace jsme se vůbec dostali. Z naší strany to bylo hodně pomalé, nepřesné, byli jsme jako opaření. Přicházeli jsme o hrozně moc míčů v horní polovině hřiště, z toho pak rezultovaly nějaké situace. Samozřejmě ale musím ocenit i soupeře, který hrál velice dobře a dostal nás do těžkých situací, hlavně Guerrero s Anťuchem a Aliferenkem pro nás v některých fázích byli hodně nebezpeční. Naštěstí jsme se ve druhé půli zvedli, hlavně díky střídajícím hráčům, kteří nám hodně pomohli. Vytvořili jsme si souvislý tlak, ze kterého rezultovaly nějaké možnosti, včetně té trojšance, kterou jsme neproměnili. Pak ale po krásném centru Lukáše dal Matěj pro nás strašně důležitý gól, který nás z toho trápení dostal,“ říká po těsné prohře a postupu do základní skupiny Evropské ligy trenér Jindřich Trpišovský.

Co proběhlo o poločasové přestávce v kabině?
„Bylo toho více. Někdy musíte vycítit, co hráčům v dané situaci pomůže. Co bylo, bylo, potřebujete se ale soustředit na to, jak se tým cítí. Tady v té situaci nemělo smysl někomu nadávat a něco vyčítat, všichni jsme věděli, v jaké jsme situaci, takže jsem se je spíše snažil motivovat k tomu, o co a s kým chceme hrát a že si to musíme zasloužit. Bylo to v tu chvíli 0:0, řekli jsme si, že si to s nimi jdeme rozdat a jdeme si o to říct. I když jsme nehráli vůbec dobře, tak ten průběh pro nás byl hodně smolný, dostali jsme dva laciné góly. Tým je nějaký, kdyby byl psychicky jako před třemi lety, možná zvednu hlas více. Kluci potřebovali trochu pomoct, byl tam s námi i Honza Bořil, který má velký vliv na tým. Všichni jsme cítili, že jsme to pokazili, a jestli nechceme přijít o to, co jsme celou dobu budovali, musíme teď zapnout a se soupeřem si to rozdat. Bylo nám jasné, že se bude rozhodovat v těch prvních deseti minutách, jestli v nich soupeři ukážeme, že jsme silní a oklepali jsme se z toho, nebo ho pustíme do hry. Kdybych měl hledat pozitiva, tak to, jak jsme odehráli tu druhou půli. Soupeř byl silný, nahoře měl kvalitu, hráči byli obětaví. Zafi také předvedl skvělý výkon, hodně hráčům se nedařilo, zásadním způsobem nám ale pomohli střídající hráči, kteří přišli v průběhu.“

Obě branky byly hodně laciné, asi chytatelné. Jak hodnotíte výkon Ondřeje Koláře? Vykoupil se dvěma důležitými zákroky ve druhé půli?
„Samozřejmě všichni víme, že takové góly nemůžeme dostávat a už vůbec ne na takovéto úrovni. Ondra to moc dobře ví sám. Nenazýval bych to tak, že se ve druhé půli vykoupil, protože takovéto góly prostě nemůžeme dostat. Zaplať pánbůh, že ty dva góly chytil, za stavu 2:0 a pak 2:1. Jsem za něj rád, neprožíval lehké chvíle, také jsem jako mladý chytal a vím, jak těžké to po takové chybě gólman má. Jako hráč v poli s tím můžete něco udělat, vyhrát souboj, někam naběhnout, něco pro tým udělat. Brankář tohle má strašně složité, ví, že udělal chybu, a jen čeká na to, jestli přijde nějaká další situace. Umím si představit, jak se trápil a jak to pro něj muselo být těžké. Nebudeme ale nic zastírat, takové góly prostě nemůžeme dostat, zaplať pánbůh, že nás pak dvakrát podržel.“

Máte vyhlídnuté týmy, které byste chtěl v základní skupině Evropské ligy?
„Je to troufalé, chtěl bych se ale zase podívat do Anglie. Hráli jsme tam v covidu proti Leicesteru a Arsenalu, kdy tam nebyli lidé, těžko jsem to prožíval, že když už tam jsme, tak je to bez lidí. Strašně rád bych se podíval na West Ham za klukama, bylo by to super pro nás, pro ně i pro lidi. Jasně, že respektuju sílu těch soupeřů, nemůžu ale nezmínit Liverpool, když už tam je. Skvělých týmů je ale v osudí určitě více, v posledním koši je Toulouse, tam jsem nikdy nebyl a jako malý jsem jim fandil.“

Ještě zpátky k zápasu s Luhanskem, zaskočili vás svým výkonem, nebo spíš šlo o to, jak jste k utkání přistoupili vy?
„Upřímně si myslím, že to bylo tím prvním gólem. Kdybychom ho dali my, asi by se to vyvíjelo jinak. Po tom dvojzápase můžu říct, že jsem toho hodně nakoukal, a musím říct, že jsem měl větší respekt vůči Luhansku. Nahoře mají individuality, navíc na nás vytáhli gólmana, který chytil to, co chytil. Nezaskočili nás ani změnou rozestavení, věděli jsme, že jejich nový trenér má rád 4-5-1. Do zápasu šli s čistou hlavou, byli v pozici, kdy neměli co ztratit. Nás navíc potopil ten gól z dálky, kdyby nepadl, bylo by to úplně jiné. Soupeř nás nezaskočil, my jsme se zaskočili sami výkonem na útočné polovině, kde jsme udělali asi rekord ve ztrátách. Na druhou stranu máme mladý tým, je dobře, že jsme udělali tuhle zkušenost, určitě nás to posune do další části sezony.“

Zdroj včetně ©foto:  https://www.slavia.cz/https://sparta.cz/ ; LJM