Objasněná vražda

Objasněná vražda

Kriminalisté objasnili vraždu ženy, která byla od února tohoto roku pohřešovaná. Našli ji ve Slapské přehradě pod Živohošťským mostem v hloubce 44 metrů.

Pražští kriminalisté objasnili v minulých dnech vraždu, která se stala začátkem února tohoto roku v jedné z vil v Jevanech u Prahy, kde 39letý muž zavraždil poškozenou, jenž tam žila s ním a s jeho otcem. Rozřezaného těla se pak zbavil tak, že ho v zatížených pytlech hodil z mostu do Slapské přehrady. Vše začalo oznámením o pohřešování poškozené, která se přestala ozývat svému obchodnímu partnerovi, což bylo neobvyklé. Kriminalisté prvního policejního obvodu proto začali pohřešovanou hledat. Případ si od nich pak převzali kolegové z oddělení vražd a postupem času začaly zjišťovat podezřelé souvislosti, mezi kterými byly i pochybné výpovědi partnera pohřešované a jeho syna. Také zjistili, že z jejího účtu zmizel jeden a půl milionu korun.

Když kriminalisté nasbírali dostatek důkazů, provedli realizaci případu a zadrželi za pomoci zásahové jednotky pražské policie podezřelého, kterého našli ve sklepě ve zmiňované vile v Jevanech. Zadrženému muži následně sdělili obvinění ze čtyř trestných činů, kdy nejzávažnějším z nich je vražda ze zištného důvodu, kdy mu v případě odsouzení hrozí patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo výjimečný trest. Stíhání je vedeno vazebně.

Unikátním na tomto případu byl způsob identifikování místa, kde se mrtvola ženy nachází.

Že mrtvola skončila ve Slapské přehradě, zjistili kriminalisté z oddělení vražd. Přesné místo jim pak označili služební psi Pita a Akim. To jsou specialisté na vyhledávání mrtvol, kteří je dokáží najít i když jsou ukryté několik desítek metrů pod hladinou. Celé to probíhá tak, že psi se svým psovodem pátrají ze člunu na vodní hladině a jsou schopni označit místo, kde se mrtvola nachází. Místo pak označí hlasitým štěkáním přesně, jak se stalo v tomto případě. V této souvislosti je třeba také zmínit, že čeští psi jsou podle všeho jediní na světě, kteří dokáží najít mrtvolu pod hladinou v takové hloubce.

Další novinkou, která v tomto kriminálním případu hrála roli, byla speciální technika kolegů z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku ŘSPP PP ČR.

Ti za pomoci sonaru Kongsberg detekovali místo nálezu těla. Vytipovaná oblast byla následně prozkoumána dronem středočeských policistů, který je určený pod vodní hladinu. Při potvrzení nálezu ostatků byl pod hladinu vyslán brněnský potápěč, který tělo vyzvedl nad hladinu.

Info sonar: Sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno pátrané lokality. Zde se sonarová hlava otáčí 360° kolem své osy a skenuje dno. Informace následně posílá přes komunikační kabel do notebooku, kde obsluha zařízení vyhodnocuje vytvořený kruhový záznam. Rozsah skenování je 5m až 500m.

Info dron:  Dron Chasing M2 streamuje živé video v záznamu 4K UHD a dokáže prozkoumat až 100m hloubku. Dále je vybaven elektronickou stabilizací, osmi vektorovými tryskami pro všesměrový pohyb, širokou zorným polem či ochranou proti zaseknutí motoru v písku.

Dron byl pořízen z prostředků projektu „Modernizace infrastruktury pro rekreační plavbu“, který je realizován Ředitelstvím vodních cest MD ČR. Na tomto projektu participujeme už od roku 2020 a bylo z něj pořízeno i další vybavení pro zkvalitnění výkonu služby (dalekohledy, sonary, noktovizory).

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM