Advent Staroměstské náměstí

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Pertoltic pod Ralskem

THMP jej pokácí poslední listopadový víkend

Hlavní město Praha začalo vyhlížet letošní Vánoce. V uplynulých dnech byl vybrán a dendrologickým průzkumem prověřen nejočekávanější vánoční strom, který v době adventu ozdobí Staroměstské náměstí. Praha jej získala od soukromého majitele z malé obce Pertoltice pod Ralskem na Českolipsku v soutěži Hledá se strom, kterou každoročně vyhlašuje organizátor vánočních trhů společnost Taiko. Technologie hlavního města Prahy (THMP) už naplánovaly jeho pokácení, které proběhne poslední listopadovou sobotu. Následující den, v neděli, pak bude pokácen také druhý strom určený pro Václavské náměstí, a to v obci Mostek nedaleko Trutnova. Na konci listopadu budou zároveň oba stromy převezeny do Prahy, bezpečně postaveny na obou náměstích a nakonec vánočně ozdobeny tak, aby se mohly slavnostně rozzářit se začátkem adventního času.

„Pro Pražany a všechny, kteří se do hlavního města v předvánočním čase vypraví, letos přivezeme 56 let starý smrk ztepilý s obvodem kmene 196 centimetrů a odhadovanou výškou před pokácením 27 metrů.

Pochází od soukromého majitele z malé obce Pertoltice pod Ralskem o 400 obyvatelích

a po jeho úpravě pro Staroměstské náměstí bude mít výšku úctyhodných 22 metrů,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. Na svém místě již strom svým vzrůstem a sklonem ohrožoval chalupu majitele a nevyhnul by se pokácení z bezpečnostních důvodů. V Praze bude využit jako vánoční strom a stejně jako v přechozích letech bude po skončení Vánoc dále zpracován pro dobrou věc. „Výběr hlavního vánočního stromu pro Staroměstské náměstí byl letos velmi napínavý. Navzdory velkému množství tipů, kterých se letos v soutěži sešlo téměř čtyřicet, se dlouho nedařilo najít takový, který by splňoval všechny požadované parametry, a to jak ty estetické, tak technické a bezpečnostní. Vítěz se nakonec objevil v samotném závěru průzkumu poté, co jsme projeli Českou republiku křížem krážem,“ doplnil Jílek.

Druhý vánoční strom, kterým hlavní město Praha stejně jako v loňském roce zkrášlí dolní část Václavského náměstí,

je ve vlastnictví obce Mostek na Trutnovsku. Jedná se také o exemplář smrku ztepilého, strom je 57 let starý, 19 metrů vysoký a obvod jeho kmene dosahuje 199 centimetrů. Jeho pokácení, ke kterému obec přistoupila z bezpečnostních důvodů, již podle informace starostky potvrdilo zastupitelstvo obce.

Bezprostředně po kácení budou oba stromy převezeny do logistického areálu poblíž Mělníka. Odtud budou v noci z pondělí na úterý v posledním listopadovém týdnu dovezeny na obě náměstí. Logisticky náročný převoz za doprovodu policie bude probíhat v nočních hodinách z důvodu bezpečnosti a minimalizace omezení pro pražskou dopravu. Po ukotvení stromů je zaměstnanci THMP nazdobí vánočními dekory, osvětlením a několika kilometry vánočních světelných řetězů, aby byly připraveny na zahájení letošního adventu. Vánoční strom na Staroměstském náměstí se pak slavnostně rozsvítí v pátek 1. prosince 2023.

Zdroj TZ, ©foto Luboš J. Marek FAST SHOTS, s.r.o., LJM