0 euro souvenir "100 let ČSA" na vánočním veletrhu Sběratel

0 euro souvenir „100 let ČSA“ na vánočním veletrhu Sběratel

Oficiální 0 euro souvenirová bankovka „100 let ČSA“ bude mít premiéru na vánočním veletrhu Sběratel,

který proběhne od 24. do 25. listopadu v hotelu Olympik Praha. Po výročních bankovkách věnovaných Karlu Gottovi, Jiřině Bohdalové, Janu Werichovi nebo skupině Olympic tak oblíbená sběratelská série připomíná kulaté výročí založení Českých aerolinií, jež jsou pátou nejstarší leteckou společností na světě.

ČSA byly založeny československou vládou v roce 1923 jako Československé státní aerolinie a za dobu své existence přepravily miliony cestujících. První dálkový let proběhl ve stejném roce, a to z Prahy do Bratislavy. Dnes je letecká společnost s unikátním volacím kódem OK součástí skupiny Smartwings.

Vyobrazené letadlo je americký Douglas DC-3, který ČSA zakoupily v roce 1946 z válečných přebytků a následně byl v továrně Avia postupně přestavěn na civilní dopravní verzi.

0 euro souvenirová bankovka „100 let ČSA“ má náklad 3 000 kusů, z toho 400 kusů je umístěno v dárkovém folderu.

Prodejní cena je 100,- Kč, u folderu 350,- Kč a prodej bude probíhat od prvního dne veletrhu až do vyprodání.

Ke kulatému výročí našich aerolinek bude vystavena také řada zajímavostí jako jsou pamětní obálky a další memorabilie, jež se váží k historii ČSA.

Stovky originálních vánočních dárků na jednom místě Na vánočním veletrhu Sběratel najdou návštěvníci pestrou nabídku sběratelského zboží, jako jsou mince a bankovky, poštovní známky, pohlednice, staré ceniny, ale také plakáty, grafiky a další antikvární zboží.

Na veletrhu si mohou nejen doplnit sbírky, ale také najít inspiraci na vánoční dárky pro přátele a blízké. Každý kus nabízený na Sběrateli je originál s vlastním příběhem, který nejen přinese radost, ale do budoucna může být také zajímavou investicí.

Oceňování sbírek a vstup na veletrh Antique zdarma Přímo na veletrhu si bude možné již tradičně nechat ocenit vlastní donesené sbírky od znalců z profesních organizací. Návštěvníkům budou k dispozici odborníci ze Svazu českých filatelistů (poštovní známky), České numismatické společnosti (mince, medaile, bankovky), Klubu sběratelů autogramů (podpisy), Muzea cenných papírů (akcie, ceniny) nebo Klubu sběratelů kuriozit (ostatní sběratelství).

Vstupenka vánočního veletrhu Sběratel bude i letos platná také na veletrh Antique, který se koná od 23. do 26. listopadu na Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze a se Sběratelem se tak částečně časově překrývá.

Zdroj včetně foto TZ, LJM