AFRY projektuje Savarin, výjimečný projekt v srdci Prahy

AFRY projektuje Savarin, výjimečný projekt v srdci Prahy

V centru Prahy vzniká ambiciózní komplex Savarin, jeden z nejzajímavějších developerských projektů v Česku.

Generálním projektantem tohoto unikátního místa, které má vedle obchodů, restaurací a kanceláří nabídnout i galerii, je společnost AFRY CZ.

AFRY projektuje Savarin, výjimečný projekt v srdci PrahyKomplex Savarin v ulici Na Příkopě je jedním z největších urbanistických projektů v centru Prahy. Vlastníkem a developerem je skupina Crestyl. Savarin tvoří čtyři na sebe navazující, vzájemně propojené části, které mají Pražanům vrátit centrum. Součástí je pečlivá rekonstrukce stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a s komerčními plochami.

„Projekt je pro nás srdcovou záležitostí. Chceme, aby zapadl do celkové vize Prahy. I proto počítáme s renovací všech zchátralých chráněných historických budov a vnesením života do vnitrobloku,“ říká Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl.

Výstavbu odstartovala renovace barokního paláce v ulici Na Příkopě. Jako generálního projektanta pro další části tohoto ambiciózního komplexu si společnost Crestyl vybrala architektonickou, projekčně-inženýrskou společnost AFRY CZ.

„Savarin je podle mého názoru nejzajímavější development v Česku. Je to poslední velký urbanistický projekt v historickém centru Prahy. Je výjimečný svým významem, lokalitou, cenou, přesahem do historie a kultury i spoluprací se špičkou světové architektury,“ říká Petr Zeman, ředitel segmentu architektury a pozemních staveb AFRY CZ. „Velmi nás těší, že se na této ambiciózní akci můžeme podílet právě v roli generálního projektanta.“

AFRY pracuje po boku studia Heatherwick

AFRY projektuje Savarin, výjimečný projekt v srdci PrahyV rukou světoznámého britského architekta Thomase Heatherwicka je celková architektonická vize a podoba projektu Savarin. Studio patří k nejúspěšnějším světovým architektonickým a designérským ateliérům současnosti a stojí za unikátními projekty po celém světě.

Rolí AFRY je lokalizace architektonického návrhu, aby byl v souladu s českými předpisy, i kompletní návrh provozního a technického zázemí objektu. Jako generální projektant AFRY zajišťuje zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení a pro výběr zhotovitele stavby. Během výstavby bude vykonávat i autorský dozor.

„Začlenění takto ambiciózní stavby do historického jádra města s sebou nese řadu náročných technických výzev, se kterými se projektanti běžně nesetkávají. Díky tomu můžeme uplatnit zcela inovativní a nestandardní postupy a řešení,“ doplňuje Ondřej Uhlarik, hlavní inženýr projektu AFRY CZ.

Savarin má potenciál zařadit se mezi ikony architektonického světa

„Pracovat po boku Thomase Heatherwicka je velmi inspirující. Jeho studio je často oceňováno právě i za revitalizaci opuštěných prostor. Design projektu Savarin je inspirován kontextem a bohatým historickým dědictvím Prahy ⲻ od velkolepých barokních paláců přes obyčejné domy s pavlačemi a dvorky,“ vysvětluje Petr Zeman.

Heatherwick stojí za projekty, jako jsou nové centrály Google v Londýně a v Kalifornii, organicky pojaté studijní centrum v Singapuru, futuristický park Pier 55, unikátní veřejný prostor Vessel v New Yorku nebo ikonický britský pavilon Expo 2010.

Projekt Savarin propojí Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, zároveň nabídne přímý přístup z metra. Má za cíl vylepšit nabídku služeb, zábavy, veřejných prostor, zelených ploch a obchodů i pro běžné Pražany.

Zdroj včetně ©vizualizace TZ | PR, LJM