Lukáš Krpálek spojil svůj domov s obnovitelnými zdroji energie

Lukáš Krpálek spojil svůj domov s obnovitelnými zdroji energie

Solární systémy se pro mnoho Čechů staly doslova symbolem energetické svobody. Jedním z těch, kdo se rozhodl investovat do obnovitelných zdrojů, je i judista Lukáš Krpálek.

„V roce 2015 jsme si s manželkou pořídili nemovitost na sever od Prahy, a když jsme ji začali přizpůsobovat našim představám, právě otázka energií hrála docela důležitou roli. Snažíme se žít podle ekologických principů, svou roli ale hraje i aspekt finančních úspor”, vysvětluje jeden z nejúspěšnějších sportovců současnosti.

Vytápění domu ze vzduchu a pohon elektromobilu ze slunce

Vznikl tak plán osadit střechu domu solárními panely a k vytápění využít tepelné čerpadlo vzduch-voda. To mělo původně ohřívat jen vodu v bazénu, nakonec ale bylo zvoleno jako hlavní tepelný zdroj pro celou nemovitost. Ale ne všechno šlo hladce. „Když jsme se pustili do práce, zjistili jsme, že tepelná izolace domu není v dobrém stavu. Takže to byla první věc, kterou jsme museli vyřešit,” vysvětluje peripetie kolem výstavby fotovoltaické elektrárny Petr Mitkov, majitel společnosti Minext Pro s.r.o., která instalaci prováděla.

„Dál tam byl požadavek, aby se elektřina ze solárů použila i k nabíjení elektromobilů, jejichž je Lukáš fanda. Do domu jsme tak instalovali nabíječky a bateriové úložiště s kapacitou 11,5 kWh. V praxi to znamená, že když svítí slunce, vygenerovaná elektřina se ukládá v bateriích a je tam k dispozici, kdykoliv je potřeba dobít vůz. A pokud se auto dobíjí přes den a využije takto naakumulovaná energie z baterií, může Lukáš skoro tři čtvrtě roku jezdit na energii ze slunce, tj. zadarmo, dodává Petr Mitkov.

Čím víc zdrojů energie, tím větší svoboda i bezpečnost

Dům Lukáše a Evy Krpálkových má na střeše fotovoltaické panely s výkonem 9,9 kWp, v garáži bateriový systém a nabíječku na elektroauta a po celé ploše nemovitosti podlahové topení napojené na tepelné čerpadlo. Dá se tedy říct, že je rodina slavného judisty energeticky zcela soběstačná„To určitě ne,” vysvětluje odborník na obnovitelnou energetiku Antonín Lůbal ze společnosti PVShop, specializovaného e-shopu s fotovoltaikou„Slunce je skvělý, čistý zdroj energie. Má ale pochopitelně tu nevýhodu, že občas nesvítí. Tepelné čerpadlo zase potřebuje ke svému fungování elektřinu. Není to tedy tak, že by člověk mohl udělat dlouhý nos na všechny energetické společnosti a navždy už jet jen z vlastních zdrojů. Nějaké účty je třeba stále platit. Jsou ale podstatně nižší,” dodává expert, který s Lukášem Krpálkem aktuálně řeší další rozšíření jeho solárního systému.

No a kdyby uprostřed zimy došlo k nějaké kalamitě a celá země se ocitla bez proudu? Krpálkovi by přesto nezmrzli! „Pro všechny případy jsem si v domě nechal postavit i krb a na dvoře mám vyskládané dva kubíky dřeva. Kdyby přišla energetická apokalypsa, jsme připraveni,” uzavírá se smíchem dvoumetrový sportovec, který svůj domov propojil s obnovitelnými zdroji energie.

Zdroj včetně ©foto ČTK, LJM