Nejbohatší Praha si udržuje velmi nízkou nezaměstnanost a velký převis nabídky práce nad poptávkou www.pestrapraha.cz Magazín Pestrá Praha

Nejbohatší Praha si udržuje velmi nízkou nezaměstnanost

 A velký převis nabídky práce nad poptávkou

V lednu 2024 celkový počet uchazečů o zaměstnání v Praze stoupl o 2,1 % na 28.013, počet hlášených volných pracovních míst klesl o 2,2 % na 77.837 a podíl nezaměstnaných osob stoupl na 2,9 %.

K 31. 1. 2024 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR), Krajská pobočka v hl. m. Praze celkem 28.013 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 588 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je nižší o 186 osob. Z tohoto počtu bylo 25.291 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let. Bylo to o 531 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet nižší o 303 osob.

Co se týká trhu práce, tak se Praha jako středoevropská metropole naprosto vymyká poměrům v dalších krajích, je to zcela jiný svět. V hlavním městě máme dlouhodobě výrazně více volných pracovních míst, které nabízejí zaměstnavatelé, než uchazečů o zaměstnání. O co je zde méně výroby, o to máme v Praze více služeb. I v Praze jsou ale skupiny lidí, které potřebují pomoci, podpořit a třeba i zvýšit kvalifikaci, jako jsou hendikepovaní nebo starší pracovníci. Právě v tomto ohledu je role Úřadu práce nezastupitelná,“ vysvětluje Vítězslav Kaliba, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR pro hl. m. Prahu.

Zdroj včetně mapy ČR TZ, LJM