Začátek jarní části fotbalové fortuna ligy SK Slavia Praha www.pestrapraha.cz

Začátek jarní části fotbalové FORTUNA: Ligy pražským týmům vyšel

Každý zápas byl úplně jiný. Liga musí fanoušky bavit, vždyť v Zápasech Sparty, Slavie a Bohemky padlo dohromady 14 gólů!

Sparta si došla v Karviné pro obecně očekávané vítězství. Tak trochu normální zápas, jen Ladislav Krejčí se blýskl parádními nůžkami, kterými otevřel skóre. Sparta vyhrála v Karviné  0 :3, To Slávisté se nadřeli, Jablonec jim v Edenu vůbec nic neodpustil, zápas rozhodl až v sedmé minutě nastavení Václav Jurečka a Slavie doma porazila Jablonec 4:3! A Bohemka? Ta v Hradci prohrávala ještě v 79. minutě 0 dva góly, pak 2x zaúřadoval Jan Shejbal, který přišel na hřiště v 66. minutě a bylo to 2:2. Prostě FORTUNA Liga baví….

Jak to hodnotí trenér Sparty? Priske: Utkání jsme měli pod kontrolou

Začátek jarní části fotbalové fortuna ligy AC Sparta Praha www.pestrapraha.czTrenér Brian Priske hodnotil vítězný vstup do jarní části ligového ročníku. Po třígólové výhře v Karviné se zmínil o krásném gólu Ladislava Krejčího, důležitosti Veljka Birmančeviće, výkonu Jana Kuchty nebo dostupnosti chybějícího Lukáše Haraslína.

O průběhu utkání

Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. V mnoha ohledech jsme ho měli pod kontrolou. Soupeři jsme sice po našem rohovém kopu darovali jednu velkou šanci, ale do žádných dalších, možná až na jednu menší v druhém poločase, jsme je nepustili. Byli jsme organizovaní a dobře vyvážení mezi útokem a obranou. Očekávali jsme, že budeme mít v utkání vysoké držení míče a může dojít k protiútokům soupeře, který je v defenzivě dobře organizovaný. Dobře jsme si s tím však poradili. Dařilo se nám hráče Karviné držet daleko od naší branky a navíc jsme si vytvořili poměrně vysoký počet šancí. První zápas po zimní pauze byl v naší režii.

O akrobatickém gólu Ladislava Krejčího

Musím být opatrný s tím, co říkám, Krejda bude určitě tiskovou konferenci sledovat. Teď vážně, byl to úžasný gól, který padl v pro nás ideální dobu zápasu, jelikož utkání trochu otevřel. Vlastně ani nevím, jak nohu dokázal dostat do této pozice. Je to prostě hráč mnoha kvalit, což dnes opět ukázal.

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po výhře nad Jabloncem o atraktivitě utkání, defenzivě, výkonech Václava Jurečky a Conrada Wallema i zapojení Davida Zimy.

Trenér Jindřich Trpišovský po rekordní výhře nad Sheriffem Tiraspol„Zápas byl zajímavý už od třetí minuty. My jsme první půli odehráli velice dobře směrem dopředu, ve velkém pohybu, dali jsme tři góly, měli jsme další nebezpečné situace. Z naší strany bylo vlastně všechno dobré, kromě defenzivy, dostali jsme dva góly, ať už zapříčiním chyb, nebo velice dobrým provedením Jablonce. Celkově to byl zajímavý zápas, pět gólů v první půli, velice dobré tempo. V druhém poločase se pak stalo přesně to, co jsme nechtěli. Chtěli jsme do toho dobře vstoupit, vytvořit si tlak a rychle přidat rozdílovou branku a nenechat si dát gól. Bohužel se stal přesný opak, dostali jsme branku jako přes kopírák s tou první, pak šel náš výkon dolů. Pomohli nám až střídající hráči, měli jsme tři dobré pozice, kdy jsme trefili tyč a dvakrát to šlo těsně vedle branky. Nakonec se nám podařilo rozhodnout ze standardní situace. Pro diváky to byl určitě zajímavý zápas, s velkou kvalitou vzhledem k tomu, že to bylo první jarní kolo. My si to udělali složitější, než jsme měli, protože se ani nepamatuji, že bychom někdy dostali tři góly v lize doma. To je možná historický počin, takže bychom chtěli poděkovat lidem, kteří nás hnali do poslední vteřiny, na celém stadionu udělali peklo před tím posledním rohem, což samozřejmě hráčům pomohlo. Celkově to za mě na první kolo mělo dobrou úroveň, samozřejmě s věcmi do defenzivy nemůžeme být spokojení, alespoň si ale zítra máme co ukazovat,“ říká po výhře nad Jabloncem trenér Jindřich Trpišovský.

Tři góly doma v jednom ligovém zápase se naposledy dostali s Jabloncem v roce 2018 při prohře 1:3. Jak je důležité, že jste nakonec vydřeli tři body?

„S Jabloncem je to vždycky taková přestřelka, v zápasech s nimi padá dost gólů. Samozřejmě, výhra je důležitá, na konci bude rozhodovat každý bod a ten gól z nastavení má cenu dvou. Samozřejmě uvidíme, jak nám to půjde ve středu. Někdy je takovéto vítězství pro tým možná lepší, než třeba do zápasu dobře vstoupit a nějak kontrolovaně ho vyhrát. Všechny nás to vyždímalo, vyzkoušeli jsme všechen možný arzenál, ať už nějakých střídajících hráčů nebo změn, rozestavení nebo reakcí, navíc to bylo těžké na dohrání, protože Jablonec měl nahoře dva strašně rychlé hráče. Donutilo nás to jet úplně nadoraz a přesto byl tým schopný ještě reagovat v té závěrečné desetiminutovce. Odhodlání bylo velké, takže věřím, že nám to pomůže hned ve středu, kdy nás čeká náročný zápas na náročném terénu. Body jsou důležité všechny a myslím si, že tým tomu věřil i v té devadesáté sedmé minutě, že za tím gólem šel a myslím si, že hráči předvedli některé výborné výkony na to, že je po přípravě. Napadá mě Osky, který byl obrovský motor, teď jsem mu říkal v kabině, že to je na devět z deseti, kdyby ještě pořádně centroval, tak je to jasná desítka. Některé individuální výkony byly skvělé, zápasu celkově strašně pomohly ty první dva góly. Nás samozřejmě trošku znejistil ten inkasovaný gól, nás trochu rozhodil a víc pomohl Jablonci. I proto je strašně důležité, že jsme to takhle otočili a dohráli do konce.“

Je pro vás počet inkasovaných gólů varování před jarní sezónou a před bojem o titul? A myslíte si, že pro Tomáše Holeše je nejvhodnější místo stopera? Nebyl by daleko užitečnější jako defenzívní záložník?

„To je fotbal, občas zkazíte přihrávku, ale i Tomáš se cítí jako stoper. My jsme ho na podzim použili dvakrát na pozici defenzívního záložníka a vždycky to byl jeho nejhorší výkon v sezoně, viz v Luhansku, kde nastoupil právě na této pozici. Na podzim na stoperu odehrál fantastické zápasy v Evropě s Římem i se Servette. Mohl bych jmenovat spoustu zápasů, v derby k nejlepším hráčům. Samozřejmě, obránce bude vždycky u nějakého gólu, záleží na tom, kolik těch gólů je. Ale myslím si, že Tomáš i v reprezentaci podává výborné výkony a upřímně, do středu zálohy s ním nepočítáme. A jak jsem říkal, on do středu už taky moc nechce. Samozřejmě to může být nějaká varianta v případě zdravotních problémů, třeba toho, že Zafeiris je lehce zrněný a Osky na třech žlutých kartách. Takže se může stát, že Tomáš na středu naskočí, ale myslím si, že v kariéře už bude pokračovat na postu stopera, cítí se tam líp. Jinak samozřejmě tři inkasované góly doma, to byl extrém a myslím, že to se stane jednou za sezonu, takhle se to sejde. Je to i samozřejmě tím, že chcete vytvořit tlak, soupeř byl navíc maximálně efektivní a vše vyřešil správně. Navíc bych řekl, že nejde ani tak o počtech gólů, ale o naši reakci v těch situacích. A tam chybovali jiní hráči než Tomáš. Samozřejmě si obecně děláme analýzy obdržených gólů a kdo u těch gólů je, Tomáš byl za celý podzim u dvou branek, s Béřou na tom byl nejlépe ze všech.“

Co říkáte na Conrada Wallem? V ofenzivě byl skvělý, v defenzivě se ale právě on nachomýtl ke dvěma inkasovaným brankám…

„U něj bylo nasazení hodně podobné jako u Tomáše Holeše, v podstatě návrat k tomu, co fungovalo, návrat k hráčům, kteří jsou zapracovaní. Já jsem nečekal lehký zápas, první jarní kola jsou všeobecně vždy zrádná, protože nevíte, v jakém optimu se tým nachází a v jaké situaci se nachází druhý tým. Nám všeobecně moc nejdou, první kola jsou naše nejslabší, strašák pro nás trenéry. Proto jsme nechtěli nic podcenit, v rozestavení 3-5-2 je Conrad naše první volba, Malik musí ještě vstřebat spoustu věcí, to ukázal i ten zápas s Moravcemi, dopředu je hodně silný, do defenzivy ale ještě trošičku plave. U Conrada je pro mě strašný bonus jeho herní inteligence, to znamená zjednodušeně práci s prostorem, umí se dobře uvolnit, otevřít si to, Z levé strany je mnohem silnější než zprava, protože si to silnější nohou může brát dovnitř. Navíc má slušný centr i levou nohou a největším bonusem pak je jeho doplnění vápna, kdy umí být gólový, má dobrý timing za obranu. Jeho výkon teď byl určitě limitovaný kondičním výpadkem, i proto, že v tom úvodním rozestavení Jablonce na sebe mě dva hráče, Černáka se Štěpánkem. Mezi nimi pendloval podle postavení, které bylo, takže to pro něj bylo hodně náročné. Do té defenzivy se chytal hodně daleko, což se projevilo u toho třetího gólu. V druhé půli už bylo vidět, že jeho výkon šel hodně dolů, ať už herní, nebo běžecký, takže to asi ovlivnilo i to jeho bránění. Proto šel dolů, i když dal dva góly a hrál výborně. Celkově je Walli použitelný i na více postech, bude záležet i na rozestavení, vlevo může naskočit i Zmrzka.“

Zápas v Malšovické aréně okomentoval Jan Vondra. Obránce Klokanů mluvil o bránění na těžkém terénu, převaze ve hře i útočenému představení Jana Shejbala.

Jsme s remízou nakonec spokojeni? Vzhledem k tomu, že jsme prohrávali o dvě branky?

Začátek jarní části fotbalové fortuna ligy Bohemians 1905 Praha www.pestrapraha.czUrčitě je bod pro nás skvělý, když vzpomene na to, že se utkání nevyvíjelo dle našich představ. Na druhou stranu jsme měli ve většině zápasu více ze hry i šancí ke skórování. Když jsme byli v tlaku, tak z našich chyb nás Hradec trestal. Cítili jsme, že jejich vedení není z kategorie zasloužených. To v nás probudilo chtíč zápas zvrátit, aby neskončil naší porážkou. Skvěle jsme se do něj vrátili a bod z půdy Hradce se určitě bude počítat. 

V první půli jsme měli pár šancí, ale zčistajasna přišla inkasovaná branka. Byl to tvrdý direkt, když předtím Hradec nic neměl?

Je to tak. Věděli jsme, že máme navrch, byli jsme také silní na míči. Možná nás to trochu ukolébalo. Nicméně před tím rohem jsme měli balon v držení. Takové ztráty se prostě stávají. Byl z toho roh, který Hradec dohrál až do gólu. Je ale škoda, když jsme lepší a místo využití převahy prohráváme. 

Před brankami vznikalo množství závěrů, do šestnáctek létaly centry. Jak bylo složité udržet při bránění stabilitu na trávníku?

Oba týmy se prezentují podobně, hodně centrují před branku. Chtěli jsme se na to zaměřit. Zejména v obou pokutových územích byl terén skutečně nepříjemný. Hrozí, že míč nějak blbě skočí a každý si na to musí dávat pozor. O stavu hřiště jsme věděli i my Hradec, proto se takto i hrálo. Z těchto centrů pramenilo i dost šancí. 

Hra se často přelévala a kolikrát i odkop z vlastní šestnáctky znamenal okamžitý samostatný únik…

Když tým vede akci, tak ten bránící je hezky poskládaný a může z toho vyjet do protiútoku. Je pak už jen na nás vzadu, zda si hráče dobře nabereme. Stávalo se to na obou stranách. V rychlém přechodu jsou silné oba týmy. Myslím, že jsme se s tím vypořádali dobře. Samozřejmě jsme nezamezili všemu a šance byly před naší i hradeckou brankou, ovšem celkově jsme za bod rádi. 
Co říkáš na potenciál Honzy Shejbala v útoku? Povoláním je obránce stejně jako ty…
Za mě je to nádherný příběh. Asi nikdo nečekal, že nastoupí na nějakou ofenzivní pozici a dá dva góly. Klobouk dolů před ním, jak se s tím popral. Svými brankami nám ohromně pomohl. Myslím, že i jemu to může pomoci při jeho angažmá v Bohemce. Je jen dobře že dal branku zase někdo jiný.

Při té druhé trefě se navíc zachoval jako zkušený hroťák. Překvapilo Tě to?

Úplně na to u něj zvyklý nejsem. V tréninku se objevujeme v pozicích, na které nejsme navyklí. Věřil jsem, že když bude v šanci někdo jiný, tak ten gól může dát.