Anne Akiko Meyers zahraje s PKF — Prague Philharmonia houslový koncert Pestrá Praha www.pestrapraha.cz

Anne Akiko Meyers zahraje s PKF — Prague Philharmonia houslový koncert Philipa Glasse

8. dubna exkluzivně s PKF — Prague Philharmonia ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Houslistka, která ve dvanácti letech debutovala s Newyorskými filharmoniky a její umění obdivoval sám japonský císař Akihito,  zahraje na svůj vzácný nástroj Ex-Vieuxtemps Guarneri del Gesù z roku 1741,  houslový koncert Philipa Glasse. Kromě toho zahraje orchestr pod vedením svého  hudebního ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma skladby českých  hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Dramaturgie sedmého koncertního večera orchestrální řady A bude více než zajímavá. Otevře jej energická předehra k nejslavnější opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Ta měla premiéru v roce 1866, kdy se Smetana konečně dostal na post kapelníka Prozatímního divadla a jež stála na samém počátku jeho významného působení v pražském hudebním prostředí.

Kontrastním prvkem k hudbě Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, jehož Romance a Symfonie č. 4 zazní v samém závěru večera, bude Koncert pro housle č. 1 Philipa Glasse. Skladba pro Glasse s typickými repetitivními postupy zazní v podání mezinárodně uznávané houslistky Anne Akiko Meyers, která se kromě tradičního repertoáru orientuje právě i na soudobou hudbu. Řada skladeb byla napsána přímo pro ni: kompozice Einojuhaniho Rautavaary, Arvo Pärta nebo skladba Fandango od Artura Márqueze, za kterou byla nominována na cenu Grammy.

Glassův Houslový koncert č. 1 představuje pro houslistu velkou výzvu: „Skladba je velmi  meditativní. Hudební linku musíte cítit. Jakmile začnete počítat, může to celý proces úplně  zničit. Uvnitř těch mnoha opakování existuje melodie, kterou stačí vynést na světlo – pak  začnete vnímat její oduševnělost a příběh. Jako když zpívá mnich. Ten u toho také nemyslí na  slova. Zpívá a soustředí se na dech a na jistý druh transformace,“ uvádí houslistka Anne  Akiko Meyers.

Dnes již ikonického skladatele Philipa Glasse, který je posledním žijícím představitelem americké minimalistické školy, považuje houslistka za otce nové americké hudby: „Philipova hudba je promyšlená, tísnivá, uchvacující. Ukrývá v sobě jistou dávku mysticismu a něco velmi filmově přitažlivého,“ dodává Anne Akiko Meyers. Právě pro ni v současné době píše Philip Glass novou skladbu.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM