Derby Sparta vs Slávia www.pestrapraha.cz Pestrá Praha

Viděli jsme dvě derby Sparta vs Slávie v jednom týdnu

To pohárové derby v MOL Cupu bylo zábavnější, na tom se shodneme, do poslední chvíle napínavá bitva. Slávie doma podlehla Spartě 3:2. V neděli to ligové derby, které se hrálo na Spartě byla jen taktická bitva, která neznala vítěze. I to je fotbal.

Přesto je je nad slunce jasné, že remízový výsledek více vyhovuje Spartě v cestě za obhajobou titulu. Slávisté promarnili příležitost se vrátit více do hry. Možná, že taktika zabetonování se v obraně nebyla nejšťastnější, ale po bitvě je každý generál. Pro fotbal je dobré, že zápas nerozhodla penalta…

Pojďme se podívat na ohlasy aktérů:

Nejzajímavější na straně Slávie byl ligový debut za Slávii gólmana Jindřicha Staňka, který při své soutěžní premiéře v dresu Slavie vychytal čisté konto v 310. derby a po zápase souboj s odvěkým rivalem hodnotil na tiskové konferenci.

Derby Sparta vs Slávia www.pestrapraha.cz Pestrá PrahaKdy jste se rozhodl, že půjdete do branky? Jak tenhle plán vznikl?
„Já jsem se v pondělí zapojil do tréninku. Postupnou zátěží jsme testovali, co lýtko vydrží. A dospělo to k tomu, že jsem mohl do plného intenzivního tréninku. Pak už bylo na trenérech, jestli mě chtějí postavit. Já jsem řekl, že jsem připravený.“

Nečekal jste, že při premiéře v derby budete mít víc práce? Bylo to hlavně o rozehrávce…
„Očekávali jsme, že zápas bude víc o útočných akcích. Po středě toho oba týmy ale měly dost. Nakonec to bylo takhle. I když s tím úplně spokojení nejsme, tak je remíza spravedlivá.“

S jakými pokyny jste šel do branky? Změnilo se i rozestavení…
„Nějaké úkoly jsem před zápasem dostal a snažil jsem se plnit, ale dále bych to nerozebíral.“

Jak jste rozebírali pohárový neúspěch? Co chtěli trenéři změnit?
„Podali jsme ve středu dobrý výkon, je škoda, že jsme ztratili dvougólové vedení. Museli jsme se hned přenastavit na ligový zápas. Ve středu tam nějaké zklamání bylo, ale museli jsme se hned ve čtvrtek začít soustředit na neděli. Samozřejmě jsme chtěli navázat na bojovnost, presink, celý tým předvedl výborný výkon do obrany.“

Asger Sørensen naskočil do 310. derby z lavičky po poločasové přestávce. Svým jistým výkonem pak přispěl k dělbě bodů a udržení čistého konta. Po skončení duelu hodnotil jeho průběh na tiskové konferenci.

Derby Sparta vs Slávia www.pestrapraha.cz Pestrá Praha

Asger Sörensen ze Sparty Praha a Mojmír Chytil ze Slavie Praha během utkání 23. kola Fortuna ligy, AC Sparta Praha – SK Slavia Praha, hrané dne 3. března 2024 v Praze.

O spokojenosti se ziskem jednoho bodu
Nikdy nejsme spokojeni se ziskem jednoho bodu, tím spíš v domácím prostředí. Obecně tak u nás převládá pocit nespokojenosti, jsme trochu zklamaní. Během zápasu jsme v několika momentech cítili, že to můžeme zlomit. V tabulce jsme si udrželi čtyřbodový náskok, ale do konce sezony stále hrajeme o mnoho bodů. Bude to ještě náročné, uvidíme na konci května.

O defenzivním stylu soupeře
Trochu nás herní styl soupeře zaskočil, protože jsme se doposud s takto zataženou Slavií nepotkali. Vždy hráli vysoko, jeden na jednoho a hodně napadali. Z tohoto pohledu mě překvapili.

Trenér Brian Priske hodnotil na pozápasové tiskové konferenci průběh 310. derby. Po bezbrankové remíze hovořil například o obrazu hry, současné formě týmu nebo červené kartě pro Angela Preciada.

O první ztrátě bodů v domácím prostředí
Jsem zklamaný, že jsme dnes nevyhráli. Myslím, že to byl náročný zápas, především z taktického hlediska. Trochu nás překvapili, že nechali veškerou Derby Sparta vs Slávia www.pestrapraha.cz Pestrá Prahainiciativu na nás a zatáhli se níž. O to těžší to pak v utkáních s takovými soupeři bývá, museli jsme je otevřít a dostat se mezi jejich řady. Bylo znát, že na nás dnes dolehl náročný program. Chyběla nám trocha energie a síly, i v důsledku středečního derby. Někdy jsme proto v koncovce nedělali vhodná rozhodnutí. V některých utkáních, což platí i pro to dnešní, ale musíte být spokojeni i s druhým nejlepším výsledkem. Soupeř nám dnes svou změnou taktiky vyjádřil respekt, přenechal nám iniciativu a trochu se přizpůsobil, což se v předešlých derby, které jsem tady zažil, nestalo. Vždy aktivně napadal a hrál po celém hřišti jeden na jednoho.

O vyloučení Angela Preciada a jeho ztrátě pro další zápasy
Beru to zkrátka tak, jak to je. Když nám některý z hráčů chybí, musí se pak ukázat ti, kteří jsou zrovna dostupní. Angelo teď hrál velmi dobře, takže to pro nás samozřejmě není šťastná zpráva. O své místo se teď ale bude muset přihlásit někdo jiný. Co se týče toho incidentu, nemyslím si, že to byl nějaký šílený zákrok, nebo tvrdá rána, ale Angelo svým chováním dal rozhodčímu šanci ho vyloučit. Jeho rozhodnutí pak musíme respektovat. Zároveň chci říct, že rozhodčí dnes obecně odvedl dobrý výkon, hru měl pod kontrolou a působil sebevědomě. Je to příklad toho, jak by mělo být náročné utkání ze strany rozhodčích řízeno.

O střídání Filipa Panáka a výkonu Asgera Sørensena
Filip Panák trochu cítil o poločase bolest v lýtku, takže jsme se rozhodli pro jeho střídání. I z toho důvodu, že jsme v Asgerovi měli na lavičce čerstvou sílu. Hrál dobře, dokázal vybalancovat svůj výkon z ofenzivního i defenzivního pohledu. Odehrál dobrý druhý poločas, utkání měl pod kontrolou.

Zdroj včetně foto https://www.slavia.cz/ ; https://sparta.cz/cs/ ; LJM