hasičská zbrojnice Holešovice Pestrá Praha www.pestrapraha.cz

Byla zahájena stavba nového krajského ředitelství hasičů

V pátek 5. dubna 2024 od 10:00 hodin proběhlo slavnostní poklepání na základní kámen budovy B, která bude součástí areálu hasičské stanice v Holešovicích.

zahájení stavby krajského ředitelství hasičů Pestrá Praha www.pestrapraha.czV současné době je v provozu zázemí pro výjezdové hasiče včetně garáží pro hasičskou techniku. V roce 2025 bude v areálu stát moderní budova krajského ředitelství HZS hl. m. Prahy. Slavnostního aktu se zúčastnil primátor Prahy Bohuslav Svoboda, generální ředitele HZS ČR, generálporučík Vladimír Vlček, ředitel pražských profesionálních hasičů, brigádní generál Luděk Prudil, starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský a zástupce zhotovitele firmy OHLA ŽS, a.s., ředitel Petr Zach.

 

Mezi hosty byli zástupci vedení HZS a dalších složek IZS nebo také projektant David Kraus. 

zahájení stavby krajského ředitelství hasičů Pestrá Praha www.pestrapraha.czAreál slouží pražským hasičům od roku 1942, kde původně stály provizorní dřevěné jednopodlažní budovy. V roce 2022, kdy byla slavnostně otevřena budova A, která slouží výjezdovým hasičům. Nabízí moderní prostor včetně zázemí a prostorných garáží. V březnu 2024 došlo k zahájení výstavby budovy B, která poskytne zázemí krajskému ředitelství HZS hl. m. Prahy a oddělení prevence. Následovat bude budova C, tím bude přestěhování krajského ředitelství pražských hasičů kompletní.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby vyhrála společnost OHLA ŽS, a.s. Náklady na realizaci budovy B krajského ředitelství jsou ve výši 203 869 000 korun včetně DPH. Nabídka firmy byla o 90. milionů nižší než odhad projektanta. Lhůta pro dokončení stavby je 96 dnů, tedy do listopadu 2025.

Pozemek pro celý areál holešovické stanice v celkové hodnotě 133 500 000 korun vložilo do akce hl. m. Praha. Výstavbu budovy financuje Ministerstvo vnitra ČR. 

V budově B budou umístěny:

zahájení stavby krajského ředitelství hasičů - vizualizace Pestrá Praha www.pestrapraha.czo   podatelna, recepce, spisovna, multifunkční místnost,
o   pracoviště zjišťování příčin vzniku požárů
o   oddělení prevence
o   pracoviště kontrolní činnosti
o   pracoviště stavební prevence
o   pracoviště prevence pro městské části (III. a IV.)
o   oddělení právní a organizační
o   oddělení personální
o   sekretariát
o   náměstek ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost
o   ředitel kanceláře ředitele
o   ředitel HZS hl. m. Prahy

Dále zde bude pracoviště s kompletním zázemím pro nepřetržitou službu vyšetřovatelů příčin požárů (tedy nepřetržitý směnný provoz). Multifunkční místnost bude připravena tak, aby zde mohlo být rychle zprovozněno záložní pracoviště operačního a informačního střediska. V objektu budou umístěny sklady potřebné pro provoz a pro archivaci dokumentů.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM