Jak opticky zvětšit malý byt? Kouzlo barev funguje všude, nejen v Praze Pestrá Praha www.pestrapraha.cz

Jak opticky zvětšit malý byt? Kouzlo barev funguje všude, nejen v Praze

Pořídili jste si garsonku či menší byt v Praze, ale nemůžete se zbavit pocitu stísněnosti? Dobrá zpráva je, že se nemusíte poohlížet po prostornějším bydlení – i velmi malá domácnost může působit vzdušně a útulně. Stačí trocha kouzlení s barvami a výsledek předčí veškerá očekávání.

Světlé barvy aneb v nouzi poznáte přítele

Na tmavé a syté odstíny raději rovnou zapomeňte. Ne, že by jim byly stěny a podlahy v malém bytě zcela zapovězeny, ale pokud se nechcete pouštět do experimentu s velmi nejistým výsledkem, vyberte si přátele na opačné straně barikády – vsaďte na světlé barvy, které do interiéru vnesou světlo a vzdušnost. Nebojte se bílé, krémové, světle šedé či béžové. Tyto barvy opticky rozšiřují prostor a dodávají mu lehkost.

Využijte sílu světlého stropu

Všimli jste si někdy, jak moc dokáže tmavý strop zmenšit místnost? A platí to i naopak, světlý strop umí v menší místnosti hotové zázraky! Malíř Praha z řemeslnického cechu Ekomplex je nekompromisní a radí – vymalujte strop na bílo, případně světlejší krémovou. Váš byt bude rázem o poznání větší a vzdušnější.

Podlaha raději bez kontrastů

Ideální bude, pokud zvolíte podlahu ve stejném odstínu jako stěny, případně jen o tón tmavší. Vyhnete se tak zbytečným kontrastům, které by prostor opticky zmenšovaly. Odborníci z podlahářství Praha mají jasno: sázkou na jistotu je laminátová podlaha v dekoru běleného dřeva nebo světlý vinyl.

Vzory ano, ale s mírou

Pokud si potrpíte na moderní vzory, nemusíte se jich vzdávat, ale používejte je s rozvahou. Velké a výrazné vzory na tapetách či textilu by mohly prostor zmenšovat. Decentní květinové či geometrické vzory v jemných barvách dodají interiéru šmrnc a vzdušnost.

Nezapomeňte na zrcadla a další doplňky

Zrcadla umí s prostorem doslova čarovat a výrazně ho opticky zvětšit. Optimální prostory pro umístění jsou naproti oknům, na chodbě a na skříních.

Důležitou roli hrají zařízení i bytový textil. Preferujte světlé a jednoduché kusy nábytku, které příliš nezatěžují prostor. Místo těžkých záclon volte vzdušné záclony voile nebo římské rolety. A nezapomeňte na zeleň, protože právě květiny v květináčích dodají malometrážnímu bydlení na svěžesti a útulnosti více než cokoliv jiného.

Zdroj včetně ©foto TZ | PR, LJM