Na Pražském hradě bylo uděleno prestižní ocenění Hasič roku 2023 Pestrá Praha www.pestrapraha.cz

Na Pražském hradě bylo uděleno prestižní ocenění Hasič roku 2023

Slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku ankety Hasič roku se uskutečnilo ve čtvrtek 11. dubna 2024 ve Španělském sále Pražského hradu.

Profesionální hasiči si ocenění za své výkony přebrali v přítomnosti 1. místopředsedy vlády ČR a ministra vnitra Mgr. Víta Rakušana, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA, a dalších významných hostů.  

Na Pražském hradě bylo uděleno prestižní ocenění Hasič roku 2023 Pestrá Praha www.pestrapraha.czAnketu Hasič roku vyhlašuje ministr vnitra od roku 2009. Ocenění za práci a úspěchy profesionálních hasičů, zaměstnanců Hasičského záchranného sboru a hasičských týmů bylo v letošním 15. ročníku uděleno v celkem 6 kategoriích. Odborná porota vybírala z celkem 72 nominací, které mimo jiné reflektovaly několik zásadních domácích i světových událostí roku 2023. Například katastrofické přírodní požáry v Řecku, zemětřesení v Turecku, nebo náročný zásah u hromadné nehody autobusů na D2.

Mezi nominovanými byl mimo jiné i kolektiv poskytující náročnou psychologickou intervenci po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, anebo týmy, které se podílely na znovuotevření studijního oboru požární ochrana na SOŠ PO a VOŠ PO či v Jihomoravském kraji zřídily informační a asistenční centrum první pomoci při řešení mimořádných událostí a krizových situací s velkým počtem zraněných. Slavnostním večerem provázela moderátorka Jana Peroutková.

Hasič roku: Nejvyšší ocenění získal por. Bc. Miloslav Burián z HZS hl. m. Prahy za zásah, který vykonal v době

Hasič roku: Nejvyšší ocenění získal por. Bc. Miloslav Burián z HZS hl. m. Prahy za zásah, který vykonal v době svého osobního volna. Pestrá Praha www.pestrapraha.cz

Hasič roku Bc. Miloslav Burián z HZS hl. m. Prahy

svého osobního volna. Během vyjížďky na motocyklu si všiml vážné nehody autobusu s osobním automobilem. Vyprostil a resuscitoval těžce zraněnou řidičku až do příjezdu jednotek IZS.

Zásah roku: V této kategorii byl oceněn těžký USAR tým, který zasahoval v únoru 2023 při zemětřesení v Turecku. Tento tým byl složený ze segmentů HZS Moravskoslezského kraje a HZS hl. m. Prahy, kynologů se psy a lékařů. Na vyhledávání a vyprošťování osob v sutinách pracoval téměř nepřetržitě po dobu 10 dní.

Projekt roku: Cenu za první místo získal projekt péče o zdraví zasahujících hasičů HZS Středočeského kraje. Ten upozorňuje na rizika kontaktu hasičů s nebezpečnými látkami a snaží se chránit zdraví a životy zasahujících příslušníků.

Kolektiv roku: Vítězové této kategorie v loňském roce připravili povinnou rekvalifikaci českého USAR týmu, který Kolektiv roku: Vítězové této kategorie v loňském roce připravili povinnou rekvalifikaci českého USAR týmu Pestrá Praha www.pestrapraha.czobhájil nejvyšší úroveň připravenosti na zásah kdekoli ve světě. Připravené cvičení musí splnit standardy a požadované body metodiky dozorujících mezinárodních organizací a kompletně nasimulovat všechny činnosti USAR týmu.

Vedoucí roku: Ocenění získal plk. Ing. Jiří Němčík, MBA z HZS Moravskoslezského kraje. V současnosti je náměstkem pro IZS a operační řízení, a tím i krajským řídícím důstojníkem, a zároveň velí speciálním odřadům USAR a WASAR.

Zaměstnanec roku: Zaměstnankyní roku 2023 byla vyhlášena Bc. Miroslava Vymětalová, která je v současnosti nejdéle pracujícím zaměstnancem u HZS Zlínského kraje. Během své 41leté kariéry se podílela na řešení mnoha zásadních krizových událostí a u dalších pomáhala s finanční administrací.

Hasič roku: Nejvyšší ocenění získal por. Bc. Miloslav Burián z HZS hl. m. Prahy za zásah, který vykonal v době svého osobního volna. Pestrá Praha www.pestrapraha.cz„Vybrat vítěze v letošním ročníku ankety Hasič roku bylo mimořádně náročné. Všichni hasiči, ať už profesionální tak ti dobrovolní, totiž dlouhodobě a stabilně vždy znovu a znovu prokazují nejen obrovské nasazení a odhodlání skutečně pomáhat lidem, ale také nezlomného ducha, kterého já si velice vážím,“ řekl generální ředitel HZS ČR, genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM