Open-air opera Čert a Káča bude uvedena na Vysoké u Příbramě, kde ji Antonín Dvořák složil; Pestrá Praha ; www.pestrapraha.cz

Open-air opera Čert a Káča bude uvedena na Vysoké u Příbramě, kde ji Antonín Dvořák složil

Tři výjimečná letní představení pohádkové opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvedená v kouzelných kulisách anglického parku přilákají 16., 18. a 20. června diváky na Vysokou u Příbramě.

„Operu uvedeme pod širým nebem v zámeckém parku – místě, kde Dvořák při procházkách komponoval její slavné melodie,“ říká operní pěvkyně Anita Jirovská z asociace Opera studio Praha, která, společně s Památníkem Antonína Dvořáka, projekt pořádá. „Podobně jako u Rusalky, kterou zde úspěšně hrajeme už třetím rokem, budeme i v případě Čerta a Káči střídat jednotlivá dějiště. Diváci se tak s námi budou opět putovat – tentokrát z vesnické zábavy, do pekla a na zámek. Peklo a tancovačku ale nebudou jen pozorovat. Spolu s interprety a orchestrem budou přímo v centru dění,“ zve Jirovská na operu, která byla poprvé uvedena před 125 lety v pražském Národním divadle. Vstupenky od 190 do 490 korun nabízí Památník Antonína Dvořáka a www.goout.cz.

Hlavními kulisami Čerta a Káči na Vysoké tak bude krásná příroda, ale i novorenesanční vila hraběte Kounice, kde se nyní nachází Dvořákův památník. „Kde jinde lze víc pocítit skladatelovu přítomnost? Park ožije jeho hudbou a součástí představení se stane i náš orchestr. A nejen jako doprovod. Účinkovat bude i jako kapela na vesnické tancovačce,“ prozrazuje Jirovská.

Roli Káči ztvární mezzosopranistka Alžběta Symerská v alternaci s Elli Aloneftou, její matku Liana Sass, čerta Marbuela basista Michael Kubečka v alternaci s Vojtěchem Pačákem. Jako Ovčák Jirka se představí Jan Hájek v alternaci s Filipem Štovíčkem, Lucifera zpívá Josef Kovačič, alternuje ho Jan Nedbal. Čerta ztvární Jonatan Muller, kněžnu představí Marie Schmidtová a komornou Denisa Hanušovská a v roli samotného Antonína Dvořáka uvidíme Vojtěcha Svobodu.

Podobně jako v případě Rusalky, kterou na Vysoké letos uvádějí 22. a 24. června, i tentokrát se do projektu zapojil švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud. Umělec z Opera studio Praha působí na českých i evropských scénách. Režii bude mít opět zkušená operní režisérka Dagmar Hlubková. Ta věří, že interpretace Čerta a Káči bude taková, jak operu skladatel napsal a zamýšlel. „Park na Vysoké nabízí nepřeberné množství pohledů a zákoutí, z nichž tentokrát využijeme tři scenérie. Příprava open-air opery je zcela jiná než v klasickém divadle. Také doba nastudování je mnohem kratší a vyžaduje absolutní připravenost celého týmu,“ vysvětluje Hlubková a zve malé i velké diváky na veselou operu o hubaté Káče, chytrém ovčáku Jirkovi a trochu nešikovném čertu Marbuelovi.

Významný podíl na podobě opery má rovněž choreograf Martin Šinták, který účinkující rozpohyboval a roztancoval.

Dvořákova partitura bude upravena pro šestnáctičlenný orchestr. Zpěváky a zpěvačky z Kühnova smíšeného sboru doplní UŠ Příbram I, taneční škola Dohnal Dancing a další účastníci.

Pohádka pro děti i dospělé

Všechny Dvořákovy opery jsou jedinečné: okouzlující a hudebně nezaměnitelné. „Pro mě je jeho hudba tou nejprůzračnější a nejčistší promluvou. Nikdo jiný podle mě nedokázal tak přesně vytvořit obrazy, které před sebou viděl. U Dvořáka ale tu hudbu cítíme nejen poslechem. Jako bychom vstoupili přímo dovnitř obrazu, který kolem nás ožívá a dotýká se nás každou notou, sem tam laškovně, jindy s neuvěřitelnou hloubkou a tíhou. Jsem moc ráda a je mi ctí, že můžeme opery Antonína Dvořáka inscenovat právě na místě, kde našel svůj druhý domov, kam pravidelně jezdil a které tolik miloval,“ vyznává se Anita Jirovská.

„Jako zvláštní hosty bychom chtěli přivítat děti. Pro mnoho z nich bude právě Čert a Káča první operou, jakou kdy uvidí, a díky níž se pro tento druh umění nadchnou. S dětmi proto počítáme i na jevišti a doufáme, že je uvidíme i v hledišti! Čert a Káča je ale opravdu pro každého a věřím, že v našem pohádkovém pojetí si získá srdce publika bez ohledu na věk,“ říká Jirovská.

Operní novinka je součástí Středočeského kulturního léta, které zve i na operu Rusalka.

… opera Čert a Káča je jedním z pozdních jevištních děl Antonína Dvořáka? 

Napsal ji v roce 1899 na libreto učitele a literáta Adolfa Weniga. Premiéra se konala ještě tentýž rok v Národním divadle v Praze. Příběh o chytrém ovčáku Jirkovi, hubatém vesnickém děvčeti Káče a oklamaném čertu Marbuelovi je založen na české lidové pohádce, kterou do své sbírky literárně zpracovala Božena Němcová.

… Antonín Dvořák na Vysoké vytvořil třicet velkých kompozic, z nichž mnohé patří k nejvýznamnějším v rámci celé skladatelovy tvorby?

Kromě Čerta a Káči a Rusalky jsou to třeba Jakobín, Humoresky a Symfonie č. 8.

… doposud všechna představení Rusalky na Vysoké byla zcela vyprodána? 

„Za největší úspěch Rusalky považujeme hned několik věcí. Především, že za námi přišli diváci, kteří předtím nikdy na opeře nebyli, dokonce jí opovrhovali, a pak si s nadšením povídali v hospodě o vílách. S tím, že příští rok přijdou zas… Dalším úspěchem byl neuvěřitelný zájem publika. Museli jsme „nafukovat“ hlediště o místa k stání a nakonec navýšit počet představení, abychom poptávce vyhověli,“ vypráví Jirovská.

… kromě projektu v areálu Památníku Antonína Dvořáka připravuje Opera studio Praha také operu Moliére-Domnělý paroháč?

Představení vzniká v koprodukci s francouzskými kolegy a bude uvedeno jak v České republice, tak na francouzských jevištích. „Naše ambice jsou jednoduché: dělat kvalitní divadlo, které budou mít rádi diváci, a které bude dělat radost účinkujícím,“ uzavírá Jirovská.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM