Doc Sperl Jan_2023 Pestrá Praha , www.pestrapraha

Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou

Pan Petr žil s hepatitidou C desítky let

Česká hepatologická společnost (ČHS) za účasti prof. Petra Urbánka a doc. Jana Šperla představila na setkání s novináři příběh jednoho z pacientů: 

prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta, Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha, místopředseda České hepatologické společnosti Pestrá Praha ; www.pestrapraha.cz

prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta, Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha, místopředseda České hepatologické společnosti

Panu Petrovi museli lékaři brzy po narození (přelom 60. a 70. let 20. století) operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevě. Bohužel první zákrok nebyl zcela úspěšný, proto musel podstoupit ještě několik dalších. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost ale objevili až o desítky let později v rámci předoperačního vyšetření kvůli jinému zákroku. Přestože do té doby pan Petr neměl kvůli hepatitidě C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu.

Diagnóza žloutenka C, infekce jater, překvapila nejen pana Petra, ale také všechny přítomné lékaře. Vzhledem k tomu, že tato nemoc se přenáší tělními tekutinami, především krví, je spojena hlavně s uživateli drog a s promiskuitními lidmi. Jenže někdo k ní mohl přijít téměř jako slepý k houslím, což je i příběh pana Petra, který několik desítek let žije spořádaný život s manželkou a dvěma dětmi.

„Když jsem se narodil, měl jsem srůsty na vývodných cestách močových a střevě, které bylo třeba odstranit. Jenže operace se příliš nepovedla, dokonce mi hrozila otrava krve. Abych mohl žít normální život, do 6-7 let jsem musel absolvovat ještě dalších 6 zákroků. A právě během některého z nich jsem se asi nakazil z transfúze žloutenkou C, která v té době ještě nebyla známá, a proto se na ni netestovalo,“ vzpomíná pan Petr.

Jak již bylo naznačeno, pan Petr žil s hepatitidou C několik desítek let, aniž by o tom věděl. Protože měl talent na sport, provozoval ho vrcholově zhruba od 10 do 24 let. Součástí tréninků byly také zdravotní testy včetně odběrů krve, ale nikdy se nezjistilo ani neprojevilo nic neobvyklého. Navíc žloutenka C byla objevena až na přelomu 80. a 90. let 20. století.

Kolem roku 2018/2019 došlo u pana Petra k zanícení již dříve operovaných orgánů až do stavu, kdy se jedna céva stávala neprůchodnou. Zvýšená zánětlivost měla dopad na celý organismus až na nulovou průchodnost močových cest, proto pan Petr musel absolvovat další operaci (uretroplastiku).

„V rámci předoperačního vyšetření mi dělali také test přímo na žloutenku C. Jakmile se ukázalo, že jsem nakažený, lékaři byli z toho docela v šoku, protože to nečekali. Operatéři zvýšili obezřetnost, protože si uvědomovali rizika spojená s přenosem. A já jsem si uvědomil, že jsem žil dlouhá léta s vážným onemocněním, aniž bych měl jakékoliv příznaky,“ vzpomíná pan Petr.

Pacient následně vstoupil do péče specializovaného centra IKEM, kde pod vedením doc. MUDr. Jana Šperla, CSc., podstoupil sérii dalších vyšetření. Díky moderním antivirotikům, která byla vysoce cílená a efektivní, se podařilo nemoc zvládnout. Léčba trvala sice jen dva měsíce, ale pak dalších 6 měsíců čekal, zda se virus v krvi neobjeví znovu. Virus z jeho těla zmizel natrvalo, nakonec byla léčba úspěšná.

„Petrův příběh je sice jedinečný a vzácný, ale může pomoci s osvětou onemocnění žloutenky C. Je totiž velmi pravděpodobné, že se v naší populaci nachází další lidé, kteří jsou hepatitidou C nakaženi, ale stejně jako pan Petr o tom nemají tušení. Choroba se totiž několik desítek let nemusí vůbec projevit. Upozornit na ni by vás ovšem mohly kolísavé jaterní testy,“ popisuje doc. MUDr. Jan Šperl, CSc., zástupce přednosty pro výzkum a výuku, Klinika hepatogastroenterologie, IKEM. „Pokud jste do začátku 90. let minulého století absolvovali nějaký chirurgický zákrok s transfúzí krve, nebo během divokého mládí třeba i jednorázově experimentovali nitrožilně s drogou, případně se v 80. či 90. letech nechali amatérsky tetovat, doporučuji vám nechat se otestovat na žloutenku C. Je třeba ale podstoupit přímo test na žloutenku C, žádný jiný test ji neodhalí. Pokud by vyšel pozitivně, k dispozici je moderní léčba v podobě léků – antivirotik – které plně hradí zdravotní pojišťovna.“

Dnes je Petr stále pod lékařským dohledem a dochází na pravidelné půlroční kontroly. Na svůj život a dlouhou cestu k uzdravení nahlíží s pokorou a vděkem za excelentní péči, která se mu dostala a nadále dostává.

Pokud máte podezření na nákazu žloutenkou C, můžete se objednat na testy na pracovišti patřící mezi centra léčby virové hepatitidy C. Jsou dvojí odbornosti – „infekce“ a „gastroenterologie a hepatologie“ – je jich 25 po celé ČR, jsou regionálně dostupná – www.ces-hep.cz

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM