Během námluv se samci pouštních ještěrů často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí celou paletu imponujícího chování. Na fotografii je samec agamy stepní. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

NA PLAZY V ZOO PRAHA PŘIŠLO JARO

Ačkoli venkovní teploty se zatím stále pohybují v řádu několika stupňů nad nulou, chovatelé v pražské zoo již ukončují zimování obyvatel terárií postupným rozsvěcením a oteplováním expozic. Zdejší plazi se probouzí ze zimního klidu a jaro v jejich podání se nese především v podobě barevných námluv.

„Období zimního odpočinku patří do životního rytmu plazů mírného a subtropického pásu. Zvyšuje jejich vitalitu a často je i podmínkou zdárného rozmnožování. U plazů z různých zeměpisných šířek se délka klidového období liší, většinou ladíme plazy do klidu v průběhu podzimu a zimování ukončujeme právě začátkem února,“ vysvětluje kurátor plazů Petr Velenský.

Některé plazy zimují chovatelé přímo v jejich vnitřních expozicích, kdy jim postupným tlumením světel a vypnutím všech tepelných zdrojů navozují zimní klid, který umocňují ochlazením prostor pomocí vzduchu vháněného zvenčí, případně i klimatizací nastavenou na 15 °C. Takto zimují například pouštní plazi v Pavilonu šelem a plazů nebo zmije a užovky v sekci českých hadů v Teráriu.

Středomořské hady a další plazy, kterým nelze zajistit odpovídající podmínky přímo v expozicích, umísťují chovatelé do vinotéky. Ta zajistí jak správnou teplotu, tak i odpovídající vlhkost.

„Zimování je pro plazy vždy riskantním životním obdobím, nalézt správný poměr teploty, vlhkosti a ventilace není jednoduché. Ve vinotéce se to v posledních letech daří výborně, vždyť víno je také živý organismus a dobrá vinotéka musí udržet správné mikroklima,“ přibližuje nastolení zimovacích podmínek Velenský.

Posledním způsobem je zimování v připravených zimovištích venkovních expozic. Takto přirozeně přečkávají zimní období plazi na stezce Zakázance. Na jejich aktivitu si tedy budou muset návštěvníci ještě několik týdnů počkat.

Ve vnitřních expozicích nyní chovatelé opětovným rozsvícením světel a zapnutím tepelných zdrojů postupně uměle prodlužují délku dne. To vede k probouzení zvířat ze zimního klidového stádia.

„Jakmile se plazi zahřejí na provozní teplotu, vypukne frenetická aktivita – nejprve sháňka po potravě, poté dvoření a páření. Samci pouštních ještěrů se často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí během námluv celou paletu imponujícího chování. Ve snaze upoutat samičku všemožně poskakují, pokyvují předkem těla a stáčí ocásek,“ zve na neobvyklou podívanou kurátor Velenský.

U mnoha plazích samců doprovází namlouvání právě zintenzivnění barev, případně přímo přebarvení, které je nyní možné pozorovat u pouštních ještěrů v Pavilonu šelem a plazů. Příkladem je trnorep mezopotámský, kterému přes hřbet vystupuje červená čabraka, nebo samec agamy stepní zbarvený do kombinace bílé, modré a fialové. V expozici českých hadů v Teráriu předvádí výraznou sezónní barvoměnu i samec zmije obecné, který se páří okamžitě po skončení zimování.