Co vyprávěl Pražský hrad + Královská zahrada Pestrá Praha

Co vyprávěl Pražský hrad + Královská zahrada

23. ČERVENCE 2022 V 14:00

Poslechněte si zajímavosti o Královské zahradě, kam se panstvo kdysi přicházelo odreagovat od hradních povinností a poté se vydejte přímo tam, kde se psaly dějiny naší země. Jaké příběhy Hrad vypráví?
CO VÁS NA PROCHÁZCE ČEKÁ?
První zastávkou našich hradních toulek bude nádherná renesanční stavba Královského letohrádku, dárku pro císařovnu Annu. Před ním stojí známá Zpívající fontána, v níž je podle pověstí skryta vodní víla. V Královské zahradě si budeme vyprávět třeba o tulipánové horečce, která se prý kdysi z Prahy rozšířila do celé Evropy, o exotických plodinách, které se v zahradě dříve pěstovaly nebo o tom, jaké hráli šlechtici hry ve zdejší Míčovně.
Po prohlídce zahrady se dostaneme až do samého srdce Pražského hradu, významného místa české historie a státnosti. Zastavíme se nejprve u pozůstatků nejstaršího pražského kostela zasvěceného Panně Marii. Zde si povíme příběh založení hradu prvním českým knížetem Bořivojem. Naše kroky dále povedou na Čestný dvůr k hlavní bráně, kudy na Hrad vstupují oficiální návštěvy. Povíme si, kde hledat Španělský sál, ve kterém se dodnes přijímají nejdůležitější státní návštěvy.
Poté nastane čas na nejdůležitější duchovní památku naší země, Katedrálu svatého Víta. Monumentální stavba nás přenese do časů stavitelů gotických katedrál a připomene příběhy korunovačních klenotů, Jana Nepomuckého nebo svatého Václava. Naše kroky dále povedou na třetí hradní nádvoří s Plečnikovým obeliskem, fascinující Zlatou bránou i vstupem do někdejšího Královského paláce. Příběhy českých knížat a králů bude vyprávět nejen on, ale také nedaleká bazilika sv. Jiří, pohřebiště Přemyslovců.
Projdeme se kolem Zlaté uličky a z věže Daliborky možná uslyšíme zvuk houslí vězně Dalibora, který inspiroval díla slavných českých umělců. Na závěr naší procházky budeme mít Prahu jako na dlani, z vyhlídky u Svatováclavské vinice. Zde naše společná procházka končí a vy se můžete vydat z Hradu dolů po Starých zámeckých schodech nebo si koupit vstupenky a prohlédnout si zevnitř všechna ta místa, jejichž příběhy jste se na procházce dozvěděli…
PODROBNOSTI O PROCHÁZCE
DÉLKA PROCHÁZKY: 120 – 150 minut
MÍSTO SRAZU: tramvajová zastávka Královský letohrádek (ve směru z centra města)
KONEC PROCHÁZKY: Svatováclavská vinice (Staré zámecké schody)
CENA: 250 Kč (děti do 6 let zdarma)
Cena zahrnuje komentovaný výklad průvodce k navštíveným místům.
Kapacita skupiny je omezena (max 20 osob). Minimální počet účastníků k uskutečnění procházky je 5 osob.
​Více informací + přihlášení na procházku: https://www.prahoholik.cz/co-vypravel-prazsky-hrad-zahrada
Zdroj: Fb, LJM