Kampaň & kontrola osvětlení cyklistů Pestrá Praha

Praha s příchodem zimního času znovu připravila kampaň, jejímž cílem je varovat nedostatečně osvětlené cyklisty

Už posedmé se koná na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras bezpečnostně preventivní akce Nejezdi jak netopejr, při které hlavní město ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy kontroluje vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu.

Cílem je předcházet riziku střetu s auty.

S přechodem na zimní čas, kdy se dříve stmívá, a s aktuálním sychravým podzimním počasím, kdy je horší viditelnost a více kluzko, hrozí cyklistům, ale i bruslařům, jezdcům na koloběžkách nebo chodcům větší nebezpečí kolize s automobily, které mohou mít fatální následky. Proto je důležité mít zejména správné osvětlení a reflexní prvky.

Městská policie hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem dopravy Magistrátu hl. m. Prahy připravila další ročník akce Nejezdi jak netopejr. Strážníci na cyklisty čekají na často užívaných stezkách a kontrolují povinnou výbavu jízdního kola. Názorně cyklistům vysvětlují, které části povinné výbavy nemají správně a v případě potřeby jim před další jízdou pomohou povinnou výbavu doplnit.

„S nástupem chladnějších měsíců se také krátí dny a každý reflexní prvek snižuje riziko, že řidič cyklistu přehlédne a stane se nehoda. Důležité je, aby na to lidé na kolech mysleli, ale nesmí se zapomínat také na vzájemnou ohleduplnost cyklistů a řidičů. Cyklistům chceme poradit, jak na lepší bezpečnost, a s tím pomohou i kolegové z městské policie, kteří zkontrolují výbavu kola a popřípadě vysvětlí, co chybí a proč je to důležité,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Akce odstartovala už v pondělí 31. října 2022 u vodního prostupu Rokytka a bude pokračovat následující dva týdny na celkem šesti frekventovaných místech, jako je Podolské nábřeží, cyklostezka pod Trojskou lávkou nebo u Modřanského zdymadla. Odezva cyklistické veřejnosti na tuto akci je dlouhodobě pozitivní.

Kampaň & kontrola osvětlení cyklistů Pestrá PrahaHlavní město na základě zkušeností z minulých let oceňuje, že výbava cyklistů se každoročně zlepšuje. Jízdní kola jsou za snížené viditelnosti ve většině případů vybavena světly předepsaných barev a také nedostatků ve výbavě reflexními prvky rok od roku ubývá. Zastihnout zcela neosvětleného cyklistu již dá mnohem více práce, než tomu bylo před několika lety. Přesto bude Městská policie hl. m. Prahy po zbytek zimní sezony pokračovat v kontrolách povinné výbavy cyklistů i při své běžné činnosti, při které však již za zjištěné nedostatky bude udělovat i pokuty.

Je důležité vědět, že každé kolo musí být vybaveno odrazkami, které jsou povinnou výbavou, lze je ale nahradit i reflexními prvky na oblečení. Vzadu musí být červená odrazka, vpředu bílá, v pedálech pak odrazky oranžové. Dále musí být oranžové odrazky v drátech předního nebo zadního nebo obou kol, případně mohou být nahrazeny odraznými materiály například na bocích pneumatik. A za snížené viditelnosti je cyklista povinen mít za jízdy rozsvíceno přední bílé světlo a vzadu pak světlo červené, které může být přerušované.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM