KONĚ PŘEVALSKÉHO ZAMÍŘÍ TAKÉ NA VÝCHOD MONGOLSKA

KONĚ PŘEVALSKÉHO ZAMÍŘÍ TAKÉ NA VÝCHOD MONGOLSKA

Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, zvolili Údolí klášterů (Sümín chóloj). Území o ploše 1700 km2 se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög.

„Nabyli jsme přesvědčení, že Údolí klášterů se svým širokým okolím je to pravé,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nachází se zde bohatý porost trav, má vhodný terénní profil, není výrazně zamořeno klíšťaty a nejbližší pastevci kočují desítky kilometrů daleko. Lepší území určitě nenajdeme.“

Údolí klášterů by se po SPA Velká Gobi B, Národním parku Chustaj a Chomyn talu mělo stát čtvrtým územím v Mongolsku, kam se vrátí koně Převalského. Jako jediné však leží na východě země. Po výběru lokality vstupuje projekt nazvaný Dornyn tachi (Východní divoký kůň) do realizační fáze.

„Vše připravujeme v těsné součinnosti s Ministerstvem životního prostředí a turismu a s dalšími relevantními orgány,“ říká O. Ganbátar, výkonný ředitel neziskové organizace Pomáháme jim přežít Mongolsko, která bude tento projekt spolu se Zoo Praha realizovat. „Zájem na mongolské straně je opravdu vysoký.“

Po vyřízení všech formalit začnou projekční práce předcházející vybudování základny a aklimatizačních ohrad na soutoku Hákovité řeky (řeka Degé) a Potoka Jižního kláštera (Övör sümín gorchi). Současně bude v zájmové oblasti probíhat další vědecký výzkum. První koně Převalského by z Evropy i stávajících mongolských lokalit mohli být do Údolí klášterů přepraveni v létě 2026.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM