PREMIÉR PETR FIALA POKŘTIL HŘÍBĚ KONĚ PŘEVALSKÉHO

PREMIÉR PETR FIALA POKŘTIL HŘÍBĚ KONĚ PŘEVALSKÉHO

Dnes ráno pokřtil předseda vlády ČR Petr Fiala hříbě koně Převalského na pražských Dívčích hradech. Měsíční klisna od něj dostala jméno Barunka. Premiér Fiala je nejen kmotrem mláděte, ale především zaštiťuje projekt návratu těchto posledních divokých koní do Kazachstánu, který organizuje Zoo Praha.

„Záchrana koně Převalského má v České republice obrovskou tradici díky pražské zoo, která v ní vždy sehrávala velkou roli. Já jsem byl osobně v Astaně přítomen, když pan ředitel Bobek podepisoval memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a kazašským ministerstvem ekologie o tom, že bychom se podíleli na rozšíření koně Převalského ve středoasijském regionu, konkrétně v Kazachstánu. Nyní mě těší, že mohu pokřtít první narozené hříbě na Dívčích hradech, protože právě Barunka v budoucnu dost možná zamíří do země svých předků, do stepí Kazachstánu,” uvedl při křtinách předseda vlády ČR Petr Fiala.

PREMIÉR PETR FIALA POKŘTIL HŘÍBĚ KONĚ PŘEVALSKÉHO

Měsíční klisnu Barunku mohou lidé spatřit v rozlehlém výběhu na Dívčích hradech, který spravuje Zoo Praha, spolu se svou pětiletou matkou Khamiinou a dalšími pěti koňmi

Jméno Barunka dle svých slov vybral proto, že jednak splňuje každoročně se měnící kritérium počátečního písmena, kterým začínají jména všech narozených hříbat – tento rok jde o písmeno „B“ – a rovněž proto, že jde o hezké české jméno, které má pro Čechy řadu významů. Premiér v té souvislosti připomněl patronku dětí sv. Barboru i postavu Barunky z Babičky Boženy Němcové, která podle něj reprezentuje radost, dětství i šťastné dospívání.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek při příležitosti křtin připomněl, že Zoo Praha se významným způsobem podílela a podílí na reintrodukci koní Převalského do Mongolska. Ostatně je díky tomu držitelem nejvyššího ocenění Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA Conservation Award.

„Po úspěšné reintrodukci na západ Mongolska připravujeme rozšíření našeho projektu na východ země. Ještě před tím ale proběhne návrat koní Převalského do Kazachstánu. V této souvislosti bych rád poděkoval premiéru Fialovi, neboť i díky jeho podpoře je velmi pravděpodobné, že tam první ‚převaláky‘ přepravíme už příští rok,“ nastínil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vyhlídky do budoucna.

V areálu Zoo Praha mezitím vzniká pro koně Převalského moderní výběh a ubikace poblíž horní stanice lanové dráhy. Otevřen veřejnosti by měl být v příštím roce. Expozice představí nejen je, jakožto ikonický druh pražské zoo, ale také další mongolskou faunu, např. manuly či stepní druhy plazů.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM