MAGIC MERLIN A IGNACIUS REILLY HVĚZDAMI STARTU DRUHÉ POLOVINY SEZÓNY v Chuhle aréně

CHUCHLE ARÉNA, MAGIC MERLIN A IGNACIUS REILLY HVĚZDAMI STARTU DRUHÉ POLOVINY SEZÓNY

V neděli 3. září odstartovala druhá polovina letošní metropolitní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha.

MAGIC MERLIN A IGNACIUS REILLY HVĚZDAMI STARTU DRUHÉ POLOVINY SEZÓNY v Chuhle aréněVrcholy programu byly poslední klasická zkouška roku 78. PP Asset Management St Leger (listed, 2800 m, 3l. hř.+ kl., 550 tis. Kč) a nejvýznamnější srovnávací test tříletých a starších mílařů 45. Velká cena Prahy CK Martin Tour (listed, 1600 m, 3l. a st., 550 tis. Kč).

V koncovce závěrečného a nejdelšího z pětice klasických dostihů, 78. PP Asset Management St Leger, svedli duel dva aktéři, kterým se nepovedlo České Derby, ale odškodnili se v tom slovenském. Čtvrtý z Bratislavy Magic Merlin se v posledních metrech odpoutal od favorita Jardin Micheleta, který v polovině července u Dunaje dominoval, a zvítězil jistě o délku a čtvrt v rychlém čase 2:56,50, jímž jen o dvě desetiny sekundy zaostal za rekordem dráhy i dostihu. S odstupem šesti délek pak další místa obsadily jediné dvě klisny v poli Carrera a Garmona, nejlepší pětici uzavřel v Praze poprvé startující Norton.

Magic Merlin zaznamenal druhý kariérní triumf, žokej Martin Laube si připsal sedmé klasické vítězství, avšak první v České republice. Pro trenéra Luboše Urbánka jde o osmý klasický triumf (třetí tuzemský), stáj Lokotrans má jedenáctý klasický vavřín (pátý zdejší).

MAGIC MERLIN A IGNACIUS REILLY HVĚZDAMI STARTU DRUHÉ POLOVINY SEZÓNY v Chuhle aréněZávěr 45. Velké ceny Prahy CK Martin Tour byl o poznání vyrovnanější a prvních sedm koní v cíli se vešlo do rozpětí tří a půl délky. V jubilejním dvacátém životním startu jistě o délku a čtvrt triumfoval sedmiletý valach Ignacius Reilly, za nímž tříletý (vítěz červnové Tattersalls Mile) Shabandar o dvakrát krátkou hlavu zdolal favorizovaného Partenita a Zariyannku, která i třetí rok po sobě v tomto dostihu dosáhla na dotované umístění. Pátou příčku obsadil šampión loňských dvouletých Devil In Pink.

Ignacius Reilly do své bohaté sbírky přidal už osmý plný zásah, přičemž všech dosáhl na nejvyšší scéně a až na jednu výjimku to vždy bylo v Praze. Vítěz Velké jarní ceny 2019, dvojnásobný premiant Tattersalls Mile a Velké květnové ceny, Velké dubnové ceny a bratislavské Ceny Scottish Rifleho, Milař roku 2020 se do listiny vítězů Velké ceny Prahy CK Martin Tour zapsal poprvé, stejně jako trenérka Eva Záhorová a stáj Syndikát V3J. Žokej Jiří Chaloupka, již de facto čtvrtstoletí patřící do tuzemské jezdecké špičky, se v této zkoušce prosadil potřetí (předtím v letech 2005 s Torlusem a 2008 s Blue Coralem).

V rámcovém programu dvou triumfů dosáhli žokej Petr Foret (48. kariérní double), trenér Miroslav Nieslanik a stáj MUDr. Evy Niselanikové.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM