Jedenáctý Signal Festival rozsvítí i galerie.

Jedenáctý Signal Festival rozsvítí i galerie.

Na sedmi místech uvede jedinečné instalace zkoumající hranice audiovizuálního a digitálního umění včetně unikátní expozice pro děti

Jedenáctý ročník Signal Festivalu představí na sedmi pražských místech dosud největší galerijní zónu, kterou připravuje nový kurátorský tým pod vedením audiovizuálního umělce Pavla Mrkuse. Jedinečné instalace se tentokrát zaměří především na zkoumání hranic audiovizuálního a digitálního umění s využitím nových technologií, jako je AR, technika 3D scanningu nebo originální zvukové a světelné systémy. Během čtyř festivalových dní nabídne mimo jiné unikátní díla mexicko-kanadského multimediálního umělce Rafaela Lozano-Hemmera, polského kreativního studia Ksawery Komputery nebo španělského audiovizuálního kolektivu Playmodes. Signal letos opět naváže na úspěšné spolupráce s Laternou magikou i Kunsthalle Praha a spolu s Českým rozhlasem oslaví jeho sté výročí. Kompletní program galerijní zóny mohou návštěvníci prozkoumat se vstupenkou Signal Plus, Signal VIP jim navíc umožní prohlídku v soukromí, bez front a čekání. Signal Festival odstartuje 12. října a potrvá až do neděle 15. října.

Největší galerijní zóna v historii festivalu

4 dny festivalu, 20 instalací, z toho 7 v galerijní zóně. Takový bude jedenáctý Signal Festival, který představí dosud největší galerijní zónu ve své historii. „S velkou radostí mohu říct, že nejen díky podpoře našich diváků můžeme v rámci galerijní zóny představovat stále více unikátních děl a hostit renomovaná umělecká jména z oblasti současného digitálního umění z česka i zahraničí. Paralelně s tímto úsilím se snažíme poskytnout silnou platformu pro české umělce a navazovat spolupráci s etablovanými kulturními institucemi. Vzniká tak rozsáhlý multimediální program, který zahrnuje mnoho barevných a rozmanitých prvků. Signal Festival se tak stává nejen průkopníkem umění ve veřejném prostoru, ale také aktivním hybatelem české galerijní scény,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta. Program letošního ročníku se odehraje na 20 lokacích. Sedm multimediálních instalací galerijní zóny, které svým technickým zpracováním a hloubkou uměleckého sdělení otevírají nové dimenze audiovizuální tvorby, a svědčí tak o dynamice a progresivní tendenci programového zaměření festivalu, budou návštěvníkům přístupné pouze se vstupenkou. V prodeji jsou dva druhy, a to Signal Plus, umožňující vstup do galerijní zóny festivalu po celou dobu jeho konání a Signal VIP pro ty, kteří chtějí zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front, čekání a s komentovanou prohlídkou na vybraných místech. Obě varianty vstupenek návštěvníkům navíc umožní také vstup na skupinovou multimediální výstavu ELEKTROSALON: From the Rave to the Gallery, konající se v rámci doprovodného programu v Hale 40 Holešovické tržnice. Detailní informace o vstupenkách najdete na signalfestival.com/vstupenky. Dalších 13 volně přístupných instalací bude k vidění na dvou festivalových trasách – Centrum a Karlín / Holešovice. Vůbec poprvé se festival rozšíří i mimo hlavní trasy, kde uvede tzv. satelitní instalace, tedy existující umělecká díla ve veřejném prostoru, která oživí zvukovými a světelnými projekcemi.

Tělesné teplo i virtuální chlad

Jedenáctý Signal Festival rozsvítí i galerie.Instalace Thermal Drift mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, která bude k vidění na hřišti u ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí, hravě využívá termální kamery, umožňující neotřelou techniku; návštěvníci jejich prostřednictvím tvoří své portréty pomocí vlastního tělesného tepla. Na karlínské trase v Invalidovně následuje působivá imerzivní instalace FLUX polského kreativního kolektivu Ksawery Komputery. Hyperbolické pojetí objektu, sestaveného z 800 metrů dvoustranných LED pásek v kombinaci s osmikanálovým zvukovým systémem, znázorňuje jemné a v podvědomí zapuštěné virtuální otěže naší současné společnosti. Návštěvníci se ocitnou ve zcela unikátním autorském portálu mezi fyzickou a zdánlivou, digitální realitou. Projekt vyniká nejen impozantním provedením, pro které Ksawery Komputery sestavil vlastní hardware i software systémy, symbolizuje také význam online prostoru v každodenní komunikaci současného světa. Zahraniční program Signal Festivalu 2023 vzniká díky podpoře Nadace PPF, která usiluje o větší zapojení české kultury do mezinárodního kontextu a věří, že je důležité obohacovat naši uměleckou scénu inspirací ze světa.

Výstavy, které pohltí

Jedenáctý Signal Festival rozsvítí i galerie.Pečlivou alchymii zvuku, světla, prostoru a objektu nabídne imerzivní instalace Horizon v Hale 13 Holešovické tržnice. Největší instalace celého festivalu přichází z dílny španělského audiovizuálního studia Playmodes a nabízí cestu za hranici fyzického prostoru, doplněnou o doslova pohlcující zážitek. Muzeum hlavního města Prahy bude hostit projekt Citová paměť kolektivu Laterna magika, oslavující 65. výročí svého založení. Představení nabídne rozsáhlou scénu zkoumající čas a jeho cykličnost. Vrátí se k původním technologiím souboru jako jsou kinetická scénografie, live cinema nebo motion capture, a ty rozpohybuje skrze živé taneční výstupy a performance. Výsledné dílo prozkoumá, jak tyto – ve své době naprosto přelomové scénografické principy – fungují i v současnosti. Režisérkou představení je Tereza Vejvodová, nezávislá režisérka, scenáristka, a dramaturgyně, která skrze svou tvorbu objevuje nové způsoby audiovizuální komunikace, kinematografie a výtvarného umění. Signal Festival v rámci spolupráce s Muzeem hlavního města Prahy nabídne návštěvníkům další nevšední zážitek. Vůbec poprvé od začátku rekonstrukce zpřístupní veřejnosti na několik dní hlavní budovu na Florenci. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost vstoupit do jejího druhého patra ještě před oficiálním otevřením.

Pomníky lidské činnosti i ozvěny přírodní říše

Signal Festival i letos navazuje na úspěšné spolupráce. V Kunsthalle Praha vznikne výstavní projekt s názvem The Grief of Misfit Cathedrals, který prostřednictvím imerzivního filmu a prostorového zvuku zachytí proměnu opuštěných industriálních komplexů v betonové pomníky architektury. Výstava zůstane v Kunsthalle Praha i po skončení festivalu a k vidění bude až do 14. 1. 2024. V kostele U Salvátora uvedou umělci Michal Rataj a Jan Trojan unikátní zvukovou instalaci Imerze: Ponořeni do zvuku, která reflektuje unikátní ekosystémy kolem hradu Lipnice a kostelu sv. Markéty a poodkrývá jejich sílu pod nánosy technologického šumu. Instalaci doplní scénografická realizace Dragana Stojčevského původně vytvořena pro inscenaci Král Oidipús v Národním divadle. Zvuková instalace vzniká u příležitosti výročí 100 let Českého rozhlasu.

Hřiště pro děti i dospělé

Další instalace galerijní zóny se odehraje v Kampusu Hybernská. Interaktivní expozice Signal Playground: Duha od českého studia 3dsense je první instalací určenou speciálně pro dětské návštěvníky Signal Festivalu, svou sofistikovanou a intenzivní vizualitou zaujme i dospělé. Výstavu tvoří hned několik různých exponátů, které svými drobnými interakcemi vybízejí k průzkumu. Návštěvníci mohou prostorem instalace volně procházet, nechat se unášet vlastním časoprostorem a světem fantazie. Instalace bude přístupná každý den konání festivalu už od 14:00.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM