Konflikty na FAMU se opět rozhoří v satiře FA(R)MU!

Konflikty na FAMU se opět rozhoří v satiře FA(R)MU!

Producenti oceňovaného dokumentárního filmu Zkouška umění oslovili na jaře roku 2022 satirického divadelního autora a spisovatele Miloslava Vojtíška tvořícího dlouhodobě pod pseudonymem S.d.Ch., aby zpracoval tzv. „Hackerskou aféru“ na prestižní filmové škole FAMU, která se jich přímo či nepřímo jako absolventů Katedry dokumentární tvorby FAMU týkala. Snahou bylo podívat se na celou dle jejich názoru směšnou kauzu z odstupu a nadhledu a vytvořit divadelní hru v žánru scénického čtení, aby se tak prostředí kolem FAMU a kolem jistých „pseudosporů“ očistilo. S touto naivní představou společně s S.d.Ch. vkročili do tvůrčího procesu.

Vznikla tak univerzální společenská satira o filmové elitě, vycházející původně z kauzy uniklých soukromých emailů pedagogů FAMU. Namísto věcného popisu kauzy, která loni proběhla mainstreamovými médii, autor napsal Filmařskou trilogii obsahující hry FAMUSTEIN, FA(R)MU! a NAPROTI FAMU o kulturních válkách a mocenských bojích, které odráží situaci i na jiných vysokých školách. V posledních letech se generační spory mezi pedagogy a studenty rozhořely kromě FAMU i na DAMU, AVU či UMPRUM.

Filmařská trilogie vyšla letos v červnu v nakladatelství RUBATO. Druhou část trilogie FA(R)MU! (s podtitulem „hra jako škola hrou“) realizujeme filmově divadelním způsobem. Inscenace využívá dvou předtočených filmových obrazů metaforicky znázorňujících „filmařský očistec“ a tří divadelních obrazů odehrávajících se v údržbářské dílně na FAMU.

Ve spolupráci s A studiem Rubín, které dramaturgicky i myšlenkově souzní s naším námětem, budeme tuto hru 20.10. 2023 v 19:30 v Rubínu premiérovat. Následně ji premiérově uvedeme podruhé před velkým publikem v rámci 27. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, a to hned dvakrát – 26.10. a 27.10. od 20:00 v rámci offscreen doprovodného programu.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM