Páternoster na Nové radnici je zpřístupněn v rámci nového turistického okruhu Pestrá Praha ; www.pestrapraha.cz

Páternoster na Nové radnici je zpřístupněn v rámci nového turistického okruhu

Magistrát hl. m. Prahy společně s destinační organizací města Prague City Tourism spouští od 1. června 2024 novou komentovanou trasu nazvanou Nová radnice – páternoster tour.

Vycházka s průvodcem zavede návštěvníky i do interiérů Nové radnice. Prohlídkový okruh pro širokou veřejnost je zpřístupněn o víkendech, svátcích a ve vybraných podvečerních časech všedních dnů.

Páternoster na Nové radnici je zpřístupněn v rámci nového turistického okruhu Pestrá Praha ; www.pestrapraha.cz

Nová radnice

Komentovaná vycházka Nová radnice – páternoster tour je z důvodu bezpečnosti umožněna pouze pro osoby starší 18 let. Plné vstupné stojí 250 korun, snížené pro vybrané skupiny pak 170 korun. Vstupenky je možné zakoupit online. Trasa je pro zájemce otevřena každý víkend, o svátcích a ve vybraných odpoledních časech.

„Od 1. června zahajujeme na základě žádosti našeho akcionáře, hlavního města Prahy, pilotní provoz prohlídkové trasy, který si zhruba po roce fungování vyhodnotíme. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost návštěvníků, proto budeme trasu v průběhu času dále vyvíjet a prověřovat případná rizika,“ popisuje předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a dodává: „V rámci kultivace cestovního ruchu jsme přistoupili ke komentovaným vycházkám s průvodcem, aby se měli turisté možnost vedle výtahu podívat i do běžně nepřístupného interiéru Nové radnice a dozvěděli se o jejím fungování.“

V rámci prohlídkového okruhu, který má několik zastavení, se návštěvníci svezou nejen oblíbeným páternosterem, ale prohlédnou si také vybrané interiéry historické budovy Nové radnice, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. K vidění bude například reprezentativní schodiště z roku 1911 obložené mimo jiné mramorem nebo Velká jednací síň Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.

V sedmdesátých letech minulého století jej nahradil nový oběžný výtah, který se v roce 2017 dočkal tříměsíční generální opravy a jeho současný vzhled odkazuje na historické prvky v budově. Rekonstrukce se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála přes 3,5 milionu korun.

Od loňského roku byl ale páternoster mimo provoz kvůli nebezpečnému chování turistů, kteří do něj naskakovali a vyskakovali z něj, jezdili v kabinách ve větším počtu a také na něj malovali a lepili samolepky. Kvůli bezpečnostním mechanismům se pak výtah několikrát denně automaticky zastavoval.

Letos v květnu byl provoz páternosteru znovu obnoven pro zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy. Hlavní město se však od počátku snažilo najít řešení, aby tato unikátní památka mohla být zároveň zpřístupněna i pro návštěvníky. Z tohoto důvodu je nově návštěva páternosteru součástí komentované prohlídky celé budovy s průvodcem, kterou zajišťuje společnost Prague City Tourism.

Více informací o nové prohlídkové trase je k dispozici na: Nová radnice – páternoster tour – Prague.eu.

Zdroj včetně ©foto, TZ, LJM