Nowy Teatr _ Ivan Vyrypajev Pestrá Praha

MEZINÁRODNÍ DIVADELNÍ FESTIVAL PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY 2022

Činohra Národního Divadla  15.–20. října 2022

Již pátý ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky přivítá výjimečné zahraniční inscenace a mimořádné tvůrce a divákům nabídne pestrý hlavní i doprovodný program. Ten bude na rozdíl od minulých sezon znovu koncentrovaný pouze do období měsíce října, a navrátí se tak k původnímu impulzu vzniku festivalu, připomenutí narozenin Václava Havla. Síla humanismu, otázka etických a morálních hodnot v dnešním světě, podpora pronásledovaných umělců, kteří svou tvorbou statečně bojují za svobodu, to vše jsou trvalé hodnoty odkazu této mimořádné osobnosti i pražského festivalu a v dnešních dnech je více než kdy jindy nutné si je znovu připomínat.

Letošní program je zároveň úzce spjatý s cíli a plány nového uměleckého vedení, mezi které patří vstup činoherních představení do budovy Státní opery. V tomto prostoru se uskuteční hostování Slovenského národního divadla s inscenací Bál. Působivý svět povídek spisovatelky Boženy Slančíkové-Timravy připravil Michal Vajdička a diváci budou mít možnost nahlédnout současnýma očima do nelítostného mikrosvěta vztahů na malé vsi. Téma hluboké vášně a odcizení se stává také předznamenáním inscenace Hordubal podle novely Karla Čapka, kterou Michal Vajdička připravuje pro Národní divadlo, už v pozici jeho kmenového režiséra. Festivalové hostování slovenského souboru je zároveň dalším příspěvkem k prohloubení plánované užší spolupráce mezi bratislavským a pražským Národním divadlem.

Hvězdou světového formátu je bezesporu Ivan Vyrypajev. Původem ruský dramatik
a režisér, jehož hry Kyslík, Nesnesitelně dlouhá objetí nebo Opilí jsou dobře známy i českým divákům, přiveze na festival svou autorskou inscenaci 1,8 M, kterou připravil ve varšavském divadle Nowy Teatr. Mezinárodní projekt s tématem politických procesů v Bělorusku vychází z autentických dokumentů a stává se nesmlouvavou obžalobou totalitního režimu
a důležitým příspěvkem k tématu nesvobody a odvahy umělce. Představení, ve kterém se mluví bělorusky, polsky a rusky, proběhne v překladu do češtiny a následovat mu bude setkání s autorem. V rámci doprovodných programů se uskuteční také workshop pro studenty režie. S Ivanem Vyrypajevem v současné době jednáme o budoucí umělecké spolupráci, a čeští diváci se tak výhledově mohou těšit na novou autorskou inscenaci, vytvořenou exkluzivně pro Národní divadlo.

Dalším mimořádným zahraničním tvůrcem, kterého přivítají Pražské křižovatky, bude francouzský režisér a herec Arthur Nauzyciel. Ředitel bretaňského národního divadla uvede ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze promítání záznamu své inscenace Dáma s kaméliemi a po jeho skončení se zúčastní debaty s diváky. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat tvorbu režiséra, který připravuje pro Stavovské divadlo slavnou, ve své době skandální hru Arthura Schnitzlera Rej.

Věříme, že i letošní pátý ročník Pražských křižovatek nabídne kvalitní divácké zážitky
a setkání s osobitými tvůrci, a potvrdí tak výjimečné postavení tohoto festivalu – křižovatky divadelních a uměleckých cest, ve které se protíná umění s naléhavostí potřeby svobody slova a ducha. 

Jana Slouková
dramaturgyně Činohry ND

PROGRAM FESTIVALU:

  1. října 2022 19.00             Božena Slančíková-Timrava: Bál (SND), Státní opera
  2. a 19. října 2022 20.00             Ivan Vyrypajev: 1,8 M (Nowy Teatr), Nová scéna
  3. října 2022 18.00             promítání záznamu divadelní inscenace

Arthura Nauzyciela Dáma s kaméliemi

(Národní divadlo Bretaň),

Francouzský institut v Praze

Doprovodný program 15. a 16. října 2022 workshop Ivana Vyrypajeva, zkušebna Činohry, Anenské náměstí 2

Více informací najdete na stránkách www.prazskekrizovatky.cz.

Božena Slančíková-Timrava: Bál

Slovenské národní divadlo, Bratislava

Režie: Michal Vajdička

Hrají: Alexander Bárta, Anežka Petrová, Tomáš Maštalír, Ľuboš Kostelný, Diana Mórová, Jozef Vajda, Zdena Studenková, Daniel Fischer, Ľubomír Paulovič, Kamila Magálová,
Jana Oľhová
, František Kovár, Monika Horváthová j. h., Monika Šagátová j. h.,
Mária Schumerová
j. h., Richard Autner, Lenka Fecková a další

Nejinteligentnější žena je přitahována k tomu největšímu gaunerovi. Ví, že je to sebezničující vášeň, ale… Šťastně vdanou ženu přepadne zhnusení životem. Ví, že pro to nemá objektivní důvod, ale… Po letech se všechny rány manželství kompromisem zahojily, ale… Přímo před našima očima se v reálném čase zábavy odehrávají příběhy všech těchto „ale“, která dramatizují naše životy.

Timrava je fenomén. Tam, kde jiní spisovatelé jejího období nedokázali opustit meze zábavných fejetonů, ona nabízí hluboký pohled do komplikovaného nitra člověka. Zároveň dokázal málokdo popsat lidské osudy s takovým nadhledem, humorem a sebeironií jako ona. V jejím pestrém světě se mísí groteskní ošklivost s prostou malebností; nejhlubší zoufalství se odehrává na pozadí pokojné idyly, živočišnost se náhle zmocňuje těch nejduchovnějších a ti nejzvířečtější jsou neočekávaně osvíceni paprskem lidskosti.

Délka představení: 180 minut s přestávkou

Představení se odehraje ve slovenštině bez titulků.

Po představení proběhne v hledišti Státní opery setkání s tvůrci.

Ivan Vyrypajev: 1,8 M

Nowy Teatr, Varšava

Režie: Ivan Vyrypajev

Hrají: Bartosz Bielenia, Ewelina Pankowska, Walentina Sizonenko, Paweł Haradnitski, Palina Dabravolskaja, Igor Shugaleev, Palina Chabatarova, Oleg Garbuz, Lucie Polišenská
a Zdeněk Piškula

1,8 metru čtverečního – tolik místa je v přeplněných běloruských věznicích pro jednoho člověka.

Nowy Teatr _ Ivan Vyrypajev Pestrá PrahaDivadelní projekt podporuje politické vězně, kteří se postavili totalitním režimům v Bělorusku a dalších zemích. Hra vychází z textů, které političtí vězni pronesli u soudu a zapsali je do dopisů pro své příbuzné. Jak nyní žijí lidé, kteří byli uvězněni za vyjádření svých názorů? Jak se stalo, že uprostřed Evropy je porušováno právo?

V současnosti je v Bělorusku přes 1000 politických vězňů. Tento počet každým dnem roste.

Délka představení: 90 minut bez přestávky
Představení se odehrává v polštině, běloruštině a ruštině s anglickými titulky a bude tlumočeno do češtiny.

Po každém představení proběhne v hledišti Nové scény setkání s tvůrci.

Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi

Národní divadlo Bretaň

Dáma s kaméliemi je milostný příběh mladého měšťáka Armanda Duvala uchváceného krásou kurtizány Marguerite Gautier. Je to příběh prostoupený vším tím, co bylo, ale i tím, co mohlo být. Arthur Nauzyciel ohledává ve své adaptaci tento nejednoznačný prostor mezi pravdou a lží a inscenuje Dámu s kaméliemi bez patosu, až s určitou tvrdostí. Zobrazuje to, co zůstává často skryté – jaká je vlastně úloha peněz v nerovných vztazích mezi muži
a ženami? Zároveň obnažuje triviální rozměr dialogu, který se skrývá za květnatým

a romantickým jazykem, a odhaluje zvrácený mechanismus, pekelný stroj, který pro svou zábavu sestrojila buržoazie Druhého Francouzského císařství. V této mašinérii je tělo pouhé zboží, které je ale zároveň pod tíhou kruté morálky. Jde o složitý rodinný román, v němž se setkáváme s Dumasem mladším, obráncem ztracených dívek a neúnavným bojovníkem proti morálnímu rozkladu. Arthur Nauzyciel prostřednictvím své smyslné a poetické režie dává hlas nepřítomným a zhmotňuje dávno zmizelé.

Úprava: Valérie Mréjen, Arthur Nauzyciel, Pierre-Alain Giraud

Režie: Arthur Nauzyciel

Délka záznamu: 170 minut bez přestávky

Záznam inscenace bude promítán ve francouzštině s anglickými a českými titulky.

Po projekci proběhne setkání s Arthurem Nauzycielem, uskuteční se v angličtině bez překladu.

ND vvádí ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Zdroj včetně fota @TZ, LJM