Sparta-Teplice

22. kolo Fortuna Ligy přineslo zápletku, mistrem může být Sparta, Plzeň i Slávie

Slávisté zaváhali v Českých Budějovicích, prohráli 0:1, Sparta doma deklasovala Teplice 4:1 , Viktorie Plzeň doma remizovala s Olomoucí 1:1.

Slavisté v Českých Budějovicích

Slávisté se kají po prohře 0:1 v Českých Budějovicích

A drama je tu, kterýkoliv z těchto tří týmů může být mistrem. Sparta nyní mohutně finišuje, již téměř dohnala bodové manko. Nyní je pouhé dva body na , na třetím místě za Viktorkou a zatím stále první Slávií. V Plzni a ve Vršovicích si nyní vybírají slabší období, zápasí s poklesem výkonnosti. Otázkou je, vydrží to Spartě? Navíc hodně napoví 23. kolo. Slávisté hostí Plzeňáky. Sparťané pojedou na Baník, takže Sparta má zdánlivě výhodu papírově slabšího soupeře. Je tedy reálná šance pro Spartu se dostat na druhé místo ve Fortuna lize.

Bohemka v Liberci

Hráči Bohemians Praha 1905 měli důvod k úsměvu

Nesmíme zapomenout na Bohemku, která je nyní na 5. místě tabulky a poradila si poprvé s Libercem pod Ještědem 1:3! Gratulujeme.

Pojďme se podívat jak aktuální zápasy hodnotí jednotlivé týmy:

AC Sparta:

V první březnovou sobotu se v epet ARENĚ odehrálo další ligové utkání, ve kterém svěřenci Briana Priskeho porazili

Fortuna Liga tabulka

Pohled na tabulku nyní fanouška musí bavit

teplické skláře. Výhra se rodila vcelku snadno, sparťané už v průběhu první půle vedli díky přesným trefám Jana Kuchty a Tomáše Čvančary, od 35. minuty navíc hráli proti deseti. Po změně stran přidali domácí další dvě branky, a po závěrečném hvizdu si tak za výsledek 4:1 připisují další tři body.

Tři dny po náročném pohárovém boji v Liberci jsme na Letné přivítali čtrnáctý celek ligové tabulky FK Teplice. Ze zdravotních důvodů nemohla do 22. kola české nejvyšší soutěže zasáhnout čtveřice hráčů, jmenovitě: Ondřej Čelůstka, Jakub Pešek, Casper Højer a David Pavelka. Martin Minčev si v dnešním utkání odpykával trest za žluté karty. Od první minuty jsme vyběhli v tomto složení: Kovář – Vitík, Panák, Sørensen – Mejdr, Laci, Sadílek, Zelený – Čvančara, Kuchta, Haraslín.

Hráči v rudých dresech byli od úvodního hvizdu dle očekávání více na balónu a diktovali tempo hry, žádná větší šance ale dlouho nepřicházela. To se změnilo ve 22. minutě, kdy chytře vhozený aut Jana Mejdra poslal do malého vápna Lukáš Sadílek, kde čekal připravený Jan Kuchta – 1:0! Po půl hodině hry jásaly letenské tribuny podruhé, Laciho roh prodlužoval Filip Panák, tentokrát ve stejném prostoru číhal Tomáš Čvančara a ani on se nemýlil – 2:0!

Další rána pro Teplice přišla o pět minut později. Gning za faul před domácí šestnáctkou dostal nejprve žlutou, vzápětí za nevybíravý komentář směrem k hlavnímu rozhodčímu dostal kartu druhou, a musel tak předčasně do kabin. Rozhodčí navíc po chvíli nařídil pokutový kop pro domácí, následně jej ale po konzultaci s videem odvolal, jelikož ke kontaktu došlo mimo vápno.

Po změně stran se obraz hry neměnil, sparťané dále tlačili a nepouštěli hosty do žádných šancí. V 58. nešikovně tečoval teplický obránce míč do vlastního břevna, ten se odrazil k Asgerovi Sørensenovi, který jej uklidil za záda teplického brankáře. Vzápětí provedl Brian Priske trojnásobné střídání. Na hrací plochu poslal Adama Karabce, Jakuba Jankta a Kaana Kairinena, kteří nahradili Jana Mejdra, Tomáše Čvančaru a Qazima Laciho.

Na trávník se v průběhu druhé pětačtyřiceti minutovky dostali také Awer Mabil a Tomáš Wiesner. První jmenovaný dokonce v 71. minutě sklepával míč hlavou Kuchtovi, který vymetl Muchovi šibenici a přidal svůj druhý gól večera – 4:0! V 88, minutě byl útočník s devítkou na zádech nedaleko hattricku, jeho zakončení ale rozvlnilo pouze boční síť. V samém závěru využil chyby v rozehrávce teplický Babacar Sy a první střelou hostů v zápase snížil na konečných 4:1.

SK Slavie:

Tomáš Holeš na tiskové konferenci po první jarní porážce analyzoval inkasovaný gól i náročnost venkovních ligových duelů a promluvil o situaci v tabulce, kde jsou tři týmy srovnány v rozmezí dvou bodů.

Jaké jsou příčiny porážky?
„Měli jsme slabý první poločas, neměli jsme tak dobrý pohyb, jak jsme chtěli. Moc jsme si toho nevytvořili. Chtěli jsme soupeře uvařit, to se nám moc nedařilo. Soupeř dobře kombinoval, bylo to vyrovnané. Promarnili jsme první poločas, ale ve druhé půli jsme se zlepšili, měli jsme tam spoustu situací ze stran, hodně centrů a standardek. Byla tam od nás nekvalita a nedůraz ve vápně. Musíme naše situace řešit do gólu, máme jich spoustu. My si pak ale necháme dát gól z odkopu za obranu. Byla to jejich jediná šance. To je špatné, opakuje se nám to, pak už se to na venkovním hřišti těžko dotahuje.“

Chybí vám na hřišti soupeřích větší efektivita?
„Stalo se nám to v Teplicích, teď znovu. Je to o vstřelených gólech. Kdyby se nám dařilo dát z nějakých situací nebo dobře rozjetých akcí gól, tak to dohrajeme klidně na 1:0. My si prostě nesmíme nechat dát gól. Pak se to hrozně těžko otáčí. Problém venkovních utkání je určitě střílení gólů.“

Proč se to děje zrovna při zápasech na půdě soupeře?
„Venkovní zápasy jsou spíš boj. Hraje se na horších terénech, pro soupeře je to velký zápas, nechá na hřišti všechno. Musíme se s tím srovnat, doma nás ženou fanoušci. Je to asi v hlavách a v nastavení.“

Soupeř hodně napadal. Čekali jste takhle aktivní přístup?
„Začali na nás hrát 3-5-2, kdy napadají v hodně hráčích. Tím nám způsobovali problémy, obzvláště na takovém terénu. Těžko se na tom kombinuje. Zjednodušili jsme to. Chyběly nám ale druhé míče, které byly důležité, tím bychom se dostávali do více šancí. Budějovice na nás hrály agresivně a dobře. My jsme se s tím hlavně v prvním poločase tolik nesrovnali.“

Gól jste obdrželi po dlouhém nákopu za obranu…
„Nemělo by se to stávat. Chceme hrát vysoko a tyhle míče za obranu přichází. Musíme to dříve odcouvat a být u míče první. Nesmíme si nechat naběhnout za záda hráče. Trefil to nádherně.“

Jak vnímáte pořadí na čele, které se hodně srovnalo?
„Vnímáme to, jsme tam tři. Bude to boj až do konce. Určitě hodně napoví zápasy, které budeme hrát mezi sebou. Za týden nás čeká Plzeň, to budeme muset zvládnout, abychom zase trochu odskočili. V Budějovicích jsme měli možnost odskočit, stejně jako v Teplicích. Opět jsme to nevyužili. Bude to boj.“

Bohemians Praha 1905

Hodnocení trenéra Jaroslava Veselého: „Vítězství se rodilo těžce. Po naší úvodní akci byl lepší Liberec, který měl územní převahu. Nedařilo se nám domácím hráčům brát míč a ani v presinku jsme nebyli úspěšní. Dokázali jsme ovšem Liberec zmrazit prvním gólem. Zvládli jsme hru vyrovnat a pomoci si i druhým gólem. Ten rozdal karty do druhého poločasu. Domácí změnili rozestavení, ale byli už v křeči. Inkasovali jsme ze standardní situace. Chvilku to vypadalo tak, že by gól mohl zápas zdramatizovat. Můj pocit je takový, že jsme druhý poločas měli relativně pod kontrolou. Na držení míče bude asi lepší Liberec, ovšem vyložených šancí jsme měli víc asi my. Výhry si hodně cením, protože tabulka se láme a povedlo se nám udržet tohoto soupeře pod námi.“

Připomeňme si výhry FK Viktoria Žižkov – FK Přepeře 3:0 & FK Dukly Praha nad FK Fotbal Třinec 2:0