bulharský folklorní festival Top hotel Praha

Praha bude hostit největší bulharský folklorní festival mimo území Bulharska

Ve dnech 2. až 4. června 2023 se v Praze uskuteční 8. ročník největšího bulharského folklorního festivalu mimo Bulharsko „Na megdana na drugata Bulgaria“.

Jedná se o putující festival, který představuje bulharské folklorní soubory působící mimo území Bulharska.

Festival se uskuteční v Top Hotelu Praha na Chodově. První ročník proběhl v roce 2015 ve francouzském Lyonu a vedle Francie dále hostoval také ve Španělsku, Itálii a Dánsku. Pořadatelem letošního pražského festivalu je soubor bulharských lidových tanců Bulgari Praha při spolku Zaedno.

bulharský folklorní festival Top hotel PrahaTématem letošního ročníku je růže, tradiční bulharská plodina, pěstovaná pro olej, která je spojena s thráckou oblastí v srdci Bulharska a mnoha lidovými tradicemi, které odkazují především na jejich sběr. Na festivalu se představí kolem osmdesáti účinkujících bulharských folklorních hudebních a tanečních skupin z patnácti zemí a předpokládaná účast je mezi dvěma a třemi tisíci lidmi.

Festival bude zahájen v pátek 2. června, hlavní program však proběhne o víkendu. Sobotní nabitý program od 9 ráno zve ke zhlédnutí představení první poloviny souborů a nabídne čtyři taneční workshopy s choreografy z Bulharska. Večer účastníky čeká živá hudba v podání kapely Mr. Loco, či vystoupení bulharské zpěvačky lidových písní. Následovat bude choroteka, což je bulharská folklorní taneční zábava až do brzkých ranních hodin. Nedělní program začne na Václavském náměstí, kde mezi 10 a 11 hodinou projde krojovaný průvod s ukázkami tance a bude se tančit největší kolový tanec, choro. Odpoledne pak bude festival pokračovat představením druhé části souborů opět v Top Hotelu.

Akci podpořil Bulharský kulturní institut v Praze a připravil v rámci doprovodného programu dokumentární výstavu Kukerské hry – Kouzelný svět z barev, magie a mystérií, která obsahuje historické snímky, doplněné o textový materiál.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM