Česko – Nizozemsko 69:49

Česko – Nizozemsko 69:49

Pevná obrana a patnáctka v řadě

Rozhodující utkání kvalifikace o ženský EuroBasket odehrály české basketbalistky dnes na Královce. Soupeřem jim byl výběr Nizozemska. Díky předchozím výsledkům vstupovaly lvice do zápasu s výhodou, že k postupu by jim stačila i prohra o pět bodů.

Úvod utkání byl poplatný své důležitosti. Oba týmy hrály rychlý basketbal, který si ale vyžádal i řadu chyb a ztrát. Často byly útoky zakončovány až na samé hranici čtyřiadvacetivteřinového limitu. Lvice první útoky hrály poctivě do podkošového prostoru, kde Renáta Březinová zajistila prvních šest bodů domácích. Po jejím vystřídání o tuto možnost lvice přišly.

Holanďanky si dávaly pozor na ztráty na perimetru, aby Češky nepouštěly do rychlých protiútoků, které jim zajistily rozhodující náskok proti Irsku. Zkraje druhé čtvrtiny přitvrdily soupeřky v obraně a než na to rozhodčí zareagovali, prošlo jim pár zákroků lehce za hranou faulu. Jenže byly to Češky, kdo vsadil na defenzivu. Až do deváté minuty inkasovaly pouze z jednoho trestného hodu. Pak soupeřky přeci jen zakončily tři své útoky, ale lvice v tu chvíli měly k dobru dvouciferný náskok.

Vrásky na čele trenérky tak mohly dělat především dva rychlé fauly Březinové. Stejný počet osobních chyb zapsala za poločas i Hamzová. Stejně jako ve čtvrtek šly po změně stran na hřiště lvice s úkolem nenechat soupeřky vrátit se do hry. A stejně jako ve čtvrtek se jim to povedlo. Opět za výrazného přispění Březinové, která zahájila druhou půli košem s faulem.

Česko – Nizozemsko 69:49Lvice dobře sbíraly fauly soupeřek, které po změně stran ještě přitvrdily. Jen necelé dvě minuty jim stačily k tomu, aby posbíraly čtyři týmové chyby. Češky v následujícím průběhu čtvrtiny mířily přesně z čáry trestného hodu, což se o soupeřkách na druhé straně říct nedalo. Po trojce Voráčkové už se český náskok poprvé vyšplhal na hodnotu 20 bodů.

Ani pak ale domácí nepolevily. Pozorná obrana s sebou přinášela šance na zisky nebo soupeřky dostávala do problémů v ofenzivě. Češky ani pod vlivem velkého náskoku neubraly nic ze své bojovnosti či rychlého návratu do obrany. Co se povedlo po změně stran, to se nepodařilo při vstupu do čtvrtého dějství.

Holanďanky trefily hned z prvního útoku trojku a zavětřily ještě šanci na zvrat. Soupeřky vsadily vše na střelbu za tři body a agresivní obranu hned po přechodu českého týmu přes půlku. Po oddechovém čase se podařilo Češkám prolomit ofenzivní trápení a mohly se trochu uklidnit. V tu chvíli bylo jasné, že Češky si svůj 15. postup na EuroBasket v řadě pohlídají.

Jako bonus se do střelecké listiny zapsaly všechny hráčky včetně debutující Kopecké.

 

Česko – Nizozemsko 69:49 (10:12 31:19 54:30)
Březinová 19, Voráčková 9, Andělová 7, Hamzová, Holešínská a Stoupalová po 6, Vyoralová 5, Zeithammerová 3, Čechová, Kopecká, Sklenářová a Vojtíková po 2 – Vennema a Fokke po 9, Westerik 7
TH: 18/19 – 10/22
Trojky: 5 – 7
Doskoky: 38 – 36
Zisky: 9 – 4
Ztráty: 14 – 21
Asistence: 16 – 14
Fauly: 18 – 18

Romana Ptáčková: „Možná to pro nás dnes bylo psychicky náročné, protože to bylo vabank, jedno utkání, kdy se může i nemusí zadařit, ale my jsme to zlomily skvělou defenzivou, což byl základ úspěchu. Ani jsem netušila, že to ve druhé čtvrtině bylo skoro devět minut, za které Nizozemky daly jediný bod ze hry. Nepamatuju se, že bych něco takového někdy zažila. Dnes podala skvělý výkon kapitánka Březinová. Vím, že ve svém polském klubu teď neměla na růžích ustláno, ani nehrála a nepřijela v úplně skvělé fyzické kondici, ale dala tam vše, co v ní je. Je chytrou hráčkou a některé své limity nahradila něčím jiným a přehrála i soupeřku, která má za sebou i Euroligu a která nedala nic, a Renáta měla 19 bodů. To mluví za vše.”

Zdroj včetně ©fota https://cz.basketball/ , LJM