prazske-krizovatky-or-susanne-kennedy-markus-selg-angela-a-strange-loop-foto-julian-roder

PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY

Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatky přiveze do Prahy špičku nejen evropského divadla.

V rámci programu se představí nejnovější projekt Susanne Kennedy, který vznikl v koprodukci s festivalem.

prazske-krizovatky-or-susanne-kennedy-markus-selg-angela-a-strange-loop-foto-julian-roder-(1)Pražské křižovatky jsou festivalem Činohry Národního divadla, jejíž umělecké vedení festival tvoří i kurátorsky. Za léta své existence si vydobyl výjimečné postavení na české divadelní scéně jako jedinečná příležitost vidět mimořádné produkce předních světových režisérů. Program letošního šestého ročníku (resp. osmého, zahrneme-li i dva roky „covidového“ formátu rozloženého festivalu do celé sezony) je soustředěný do první poloviny října, kdy do Prahy přiveze inscenace Limbo Victora de Oliveiry, Oskara tanečního souboru Kukai Dantza a Marcose Moraua (La Veronal), ANGELA (a strange loop) Susanne Kennedy a Markuse Selga a jako listopadovou ozvěnu country operu Burt Turrido. An Opera souboru Nature Theater of Oklahoma.

Říjen a listopad 2023 na Nové scéně Národního divadla

PROGRAM: 

čtvrtek 5. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně: Victor de Oliveira: Limbo (Portugalsko)

úterý 10. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně: Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara (Baskicko)

sobota 14. 10. 2023 a neděle 15. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně: Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) (Německo)

čtvrtek 16. 11. 2023 a pátek 17. 11. 2023 v 18:00 na Nové scéně: Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera (USA)

Dramaturgyně Pražských křižovatek Nina Jacques o letošním programu

 Letošní ročník Pražských křižovatek je pro nás mimořádný tím, že potvrzuje znovunavázání úzké spolupráce evropských divadel a tvůrců po zmrazeném období způsobeném pandemií. Evropská i zaoceánská spolupráce se rozjela opět naplno a my můžeme v Praze na našem festivalu přivítat tvůrce mozambicko-portugalského původu tvořícího ve Francii, baskický taneční soubor, německé umělce s projektem, který premiérovali v Belgii, a na závěr americký soubor se slovenskými kořeny. Festivalovým centrem bude opět Nová scéna, kde se pražskému publiku představí inscenace, které nás osobně zasáhly, a je pro nás ctí představit je v Praze, v srdci Evropy, na křižovatce cest.

Program letošního šestého ročníku (resp. osmého zahrneme-li i dva roky „covidového“ formátu rozloženého festivalu do celé sezony) je soustředěný do první poloviny října, kdy do Prahy přiveze inscenace Limbo Victora de Oliveiry, Oskara tanečního souboru Kukai Dantza a Marcose Moraua (La Veronal), ANGELA (a strange loop) Susanne Kennedy a Markuse Selga a jako listopadovou ozvěnu country operu Burt Turrido. An Opera souboru Nature Theater of Oklahoma. Zároveň tímto ročníkem festival vstupuje do nové etapy své existence, a to svou koprodukční činností. Jako koprodukční partner nového projektu Susanne Kennedy ANGELA (a strange loop) se zařadil mezi přední evropské instituce a festivaly, jako jsou Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz, Wiener Festwochen, Festival d’Avignon, Festival d’Automne à Paris a další.

Témata, která touto programovou skladbou otevíráme, jsou bytostně současná a zároveň nenabízí jednoduché odpovědi. Klíčové jsou pro nás reprezentace a digitální stopa člověka. Otázky, které se těmito okruhy otevírají, se týkají identity jednotlivce v moderním světě – ať už identity individuální, nebo identity v rámci společenství. Co nás spojuje s ostatními? Kdo koho může ve světě roztříštěných identit zastupovat? Jak být opravdu spolu? Témata blízkosti a vzdálenosti v globalizovaném decentralizovaném světě jsou výzvou, na kterou nabízí zcela nové odpovědi digitální sféra a nové technologie. Nová scéna se v posledních letech festivalu stává hostitelem mimořádných divadelních setkání a dál neúnavně hledá odpověď na otázku, čím vším může divadlo dnes v naší neklidné době být. Místem nevšedních zážitků, platformou pro zapomenuté příběhy i prostorem, kde mohou dostat hlas ti, kteří jsou ve veřejné diskusi často marginalizováni.

Victor de Oliveira: Limbo | 5. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Victor de Oliveira – herec a režisér působící na mnoha významných evropských scénách – se v introspektivním autorském dramatu vyrovnává se svým původem a kořeny. Jeho prarodiče pocházejí z Evropy a Afriky, mezi svými předky má portugalské Židy, Indy i Číňany. Otevírá téma identity člověka jako pevného bodu, záchrany z pomyslného limba ztracených duší a příběhů. Inscenace Limbo získala prestižní cenu za Nejlepší inscenaci a Nejlepší text roku 2022, kterou každoročně uděluje Portugalská společnost autorů (Sociedade Portuguesa de Autores). Victor de Oliveira připravil pro letošní festival i workshop, který bude zaměřen na téma osobní historie na jevišti a možnosti jejího scénování. Zároveň se dotkne i tématu současné podoby dramatického psaní v Africe.

Námět, scénář, hraje: Victor de Oliveira
Dramaturgická spolupráce: Marta Lança

Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara | 10. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Dva taneční soubory Kukai Dantza a La Veronal pod vedením jedinečného choreografa Marcose Moraua. Oskara propojuje dva světy choreografie a dva pohledy na tanec, osciluje mezi nejtradičnějšími kořeny a nejavantgardnějším výrazem. Zkoumá různé prvky baskické kultury, její pradávné i současné mýty a se zvláštní znepokojivou silou popisuje barvitou a emocionální cestu plnou symbolů a obrazů, která v sobě v konečném důsledku odráží celou dějinnou zkušenost lidstva.

Režie: Jon Maya Sein
Námět a choreografie: Marcos Morau
Tanečníci: Alain Maya, Eneko Gil, Ibon Huarte, Martxel Rodríguez, Urko Mitxelena

Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) | 14. a 15. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Téma identity a ponoru do otázek kolektivního (ne)vědomí přináší také další plánovaný host. Jedna z nejoriginálnějších představitelek současné evropské režie Susanne Kennedy vytvořila svou inscenaci ANGELA (a strange loop) spolu s multimediálním umělcem Markusem Selgem pro Théâtre National Wallonie-Bruxelles. Také v ní pracuje ve stylu pro ni typické posthumanistické estetiky s rafinovanou hrou herců, masek a multimédií. Festival Pražské křižovatky je koproducentem inscenace.

Koncept, text a režie: Susanne Kennedy
Koncept a scénografie: Markus Selg

Hrají: Diamanda La Berge Dramm, Ixchel Mendoza Hernández, Kate Strong, Tarren Johnson, Dominic Santia

Hlasy: Diamanda La Berge Dramm, Cathal Sheerin, Kate Strong, Rita Kahn Chen, Rubina Schuth, Tarren Johnson, Susanne Kennedy, Ethan Braun, Dominic Santia, Ixchel Mendoza Hernández, Marie Schleef, Ruth Rosenfeld

Koproducenti: Kunstenfestivaldesarts (Brusel), Wiener Festwochen (Vídeň), Festival d’Automne à Paris & Odéon – Théâtre de l’Europe (Paříž), Festival d’Avignon (Avignon), Holland Festival (Amsterdam), Národní divadlo / Pražské křižovatky (Praha), Romaeuropa Festival (Řím), Teatro Nacional de São João (Porto), Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz (Berlín)

Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera | 16. a 17. 11. 2023 v 18:00 | Nová scéna

prazske-krizovatky-or-nature-theater-of-oklahoma-burt-turrido-an-opera-foto-jessica-schaferA zcela jiný typ zážitku přinese poté inscenace, která bude uvedena v listopadu, country opera oceňovaného amerického souboru Nature Theater of Oklahoma Burt Turrido. An Opera, v níž kromě originální hudební složky nechybí humor, a především chytrá metahra s tradiční formou i nejklasičtějšími zápletkami operního žánru.

Text a režie: Kelly Copper, Pavol Liska
Hrají: Gabel Eiben, Anne Gridley, Robert M. Johanson, Bence Mezei, Kadence Neill

Inscenace vznikla ve spolupráci Nature Theater of Oklahoma, Künstlerhaus Mousonturm a Schauspiel Frankfurt a je koprodukcí Wiener Festwochen, Festspillene i Nord-Norge (Arctic Arts Festival), Athens & Epidaurus Festival, Espoo City Theatre – The International Theatre of Finland, HAU Hebbel am Ufer, Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, Zürcher Theater Spektakel a Kampnagel.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM